سد عمارت، پروژه استراتژیک آبی استان

آزادلو : سد عمارت که از آن به عنوان بزرگترین سد خاکی در حال ساخت شمال غرب ایران یاد می شود، از ۱۷ سال پیش مطالعات و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. این سد که در بخش انگوت شهرستان گرمی مغان و بر روی رودخانه بزرگ دره رود احداث می شود، نزدیک به ۱۵۰ کیلومتر از مرکز استان فاصله داشته و در مرز این استان با آذربایجان شرقی قرار دارد.

در طول سال های پیش این سد با اعتبارات سالانه اندک که طبق آمار ها تا سال ۹۳ کمتر از ۶۰۰ میلیارد ریال برای آن در نظر گرفته شده بود، با قرار گرفتن این سد در ردیف مرزی در طول دو سال اخیر ۹۰۰ میلیارد ریال به این سد اعتبار تزریق شد که در راستای سیاست های مقام معظم رهبری و توجه دولت تدبیر و امید به مهار آب های مرزی بود.

قابلیت کشاورزی شهرستان گرمی مغان از نظر آب و هوایی و و وجود خاک حاصلخیز شرایطی بسیار مناسب را فراهم آورده تا در صورت وجود منابع آبی بتواند در زمینه تولید حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد. این شهرستان بیش از ۱۲۰ هزار هکتار اراضی دارد که عموما به صورت دیم کشت می شود و این سد در کنار سایر سدهای مشابه می تواند در حوزه تحول اقتصادی و افزایش سطح درآمد مردم موثر باشد.

موضوع مهمی که در رابطه با سد عمارت مورد توجه است، نحوه اجرای پایاب سد است که عموما باعث نگرانی اهالی ساکن در بخش انگوت از انتقال آن به سایر شهرستان ها و استان همجوار است. از همین رو شایسته است مسئولان مرتبط با شفاف سازی نحوه اجرای پایاب سد، زمینه دلگرمی و جلوگیری از مهاجرت روستاهای همجوار که زمین هایشان در حوزه آبریز سد قرار خواهد گرفت، فراهم شود.

بدیهی است تسریع در بهره برداری و اجرای سریع پایاب سد عمارت فضایی مناسب برای مهاجرت معکوس و افزایش تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه آن ایجاد صنایع تبدیلی وابسته فراهم خواهد شد.

گرچه حرکت های خوب و بزرگی برای احداث این سد بزرگ خاکی در سطح شهرستان گرمی مغان انجام شده است، اما مسائلی همچون کاهش حجم مخزنی، وضعیت پایاب سد، تأخیر در عملیات اجرایی و همچنین استفاده نشدن از نیروی بومی در کارگاه سد باعث گله مندی اهالی بخش انگوت شده است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید