بزرگترین محله شهر گرمی نیازمند توجه

Image result for ‫شهر گرمی‬‎

آزادلو : «هلال احمر» نام یکی از محلات شهر گرمی مغان است که در ضلع غربی واقع شده و به لحاظ موقعیتی که دارد، بهترین منطقه شهر گرمی محسوب می شود. این نقطه از شهر که وسیع ترین و پرجمعیت ترین محله شهر گرمی مغان محسوب می شود، جمعیتی بیش از ۱۰ هزار نفر را در خود جای داده است.
عبور مسیر ترانزیتی بین المللی از داخل این محله که پایانه مرزی بیله سوار را به مرکز استان وصل می کند، سبب رونق محله هلال احمر به لحاظ افزایش کسب و کار کرده است. اما مشکلی که ساکنان این محله را می رنجاند، نبود فضای سبز، نبود مراکز تجاری و ساماندهی نشدن مشاغل مختلف همچون مصالح فروشی و مکانیکی ها است.

نظم درستی در محله هلال احمر دیده نمی شود
یکی از شهروندان ساکن در این محله معتقد است با وجود تازه تأسیس بودن محله هلال احمر، نظم استاندارد و مناسبی در شأن یک شهر در آن به چشم نمی خورد.
وطن زاده در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: هلال احمر هموارترین محله شهر گرمی بوده و نسبت به سایر مناطق این شهر موقعیت خوبی برای توسعه دارد، اما بی برنامگی در سال های گذشته باعث شده آنطور که باید و شاید توسعه نیابد.
وی با بیان اینکه باید شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی نسبت به انتقال برخی صنوف از این محله اقدام کنند، افزود: بلوار دکتر بهشتی که بزرگترین خیابان شهر گرمی است، مملو از مصالح فروشی و مکانیکی است که باید به خارج از شهر و منطقه دیگر انتقال یابد.
این شهروند اهل گرمی می افزاید: توسعه فضای سبز واقع در کنار میدان بسیج می تواند یکی از مطالبات دیرینه اهالی گرمی برای داشتن یک محل مناسب تفریحی سیاحتی را مرتفع کند.

لزوم ایجاد بازار روز در محله هلال احمر
فرماندار گرمی می گوید: با توجه به موقعیت مناسب محله هلال احمر به واسطه قرارگیری در مسیر جاده بین المللی، ایجاد بازار روز در این محله ضروری و مهم است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: قرارگیری شهر گرمی در میان چند رشته کوه یکی از موانع توسعه فیزیکی آن است اما ما با اجرای طرح چهاربانده کردن خروجی شهر از محله هلال احمر تا شهرک ولیعصر عج درصدد توسعه شهری از این قمست هستیم.
وی با بیان اینکه توسعه فضای سبز میدان بسیج واقع در محله هلال احمر در اولویت قرار دارد، افزود: ایجاد شهربازی در این محل به بخش خصوصی واگذار شده و با توجه به کمبود فضای سبز و محل تفریحی در شهر گرمی برنامه هایی برای توسعه این منطقه با شهرداری هماهنگ شده است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان می کند: با توجه به وضعیت نامناسب دست فروشی و میوه فروشی با وانت در مرکز شهر گرمی به شهرداری اولتیماتوم دادیم تا در سریعترین زمان نسبت به انتخاب یک محل و انتقال آن ها اقدام کند و از نظر ما بهترین محل برای این مهم مرکز شهر گرمی است.

انجام بیشترین اقدامات عمرانی در هلال احمر
عضو شورای اسلامی شهر گرمی نیز در این زمینه به همشهری می گوید: در طول چند سال اخیر بیشترین فالیت های عمرانی شهرداری گرمی در حوزه آسفالت ریزی و ایجاد کانال های آب در محله هلال احمر انجام شده است.
«بهمن قهرمان زاده» می افزاید: این محله به واسطه اینکه بزرگترین محله شهر گرمی است، مشکلات و کاستی های زیادی نیز دارد و در فصل کاری سال آتی برای بهسازی معابر و زیباسازی بلوارها و توسعه فضای سبز آن برنامه های زیادی در دستور کار شهرداری گرمی قرار گرفته است.
وی در رابطه با انتقال مصالح فروشی ها از این محله تصریح می کند: برای همه فعالان این صنف به صورت کتبی انتقال به خارج از شهر اعلام شده و بر اساس قانون شهرداری قطعا تا زمان مقرر شده صنف مصالح فروشان باید به خارج از شهر انتقال یابند.

ایجاد مرکز تجاری در فضای سبز میدان بسیج
نبود مراکز تجاری در هلال احمر باعث شده اهالی این محل برای تأمین مایحتاج اساسی خود راهی مرکز شهر شوند و این در حالی است که تقریبا یک سوم جمعیت شهر گرمی در این محله ساکن است.
ایجاد مرکز تجاری در حاشیه فضای سبز میدان بسیج که از گذشته دور مورد بحث و بررسی بوده است، یکی از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اما به واسطه اختلافات بین سازمان هلال احمر بعنوان مالک اصلی این محل و شهرداری هنوز اقدام عملی برای این منظور انجام نشده است.
با این وجود چندی پیش «سیدحمایت میرزاده» نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی از نست با مدیرعامل هلال احمر استان در زمینه رفع مشکلات ایجاد مرکز تجاری در این محل خبر داد و گفت: ایجاد مرکز تجاری در میدان بسیج محله هلال احمر شهر گرمی باعث توسعه این محله و رونق اقتصادی و کسب و کار خواهد شد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. آنلاین گفت:

  مشکلات گرمی تنهانقیصه های موجود درمحله هلال احمر نیست اگر این محله فاقد مراکز تجاری تفریحی و…است سایر مناطق شهر مکان مناسبی برای سکونت نیست برخی ازمنازل درقله کوه ساخته شده به برخی ازمناطق باید با چهارپایان رفت وآمد داشت درترسیم خیابانهاش هم چشم کوررودرآورده اند اصلا گرمی باید به جای صاف وهموار نقل مکان کند والا درصورت بروز حوادث غیرمترقبه شاهد فاجعه انسانی خواهیم تازه اگر تعمیرگاهها ومصالح فروشیها به خارج ازشهر هدایت شوند عذاب مردم صدچندان خواهد شد به خاطر یافتن لوازم جانبی خودرو باید کل شهروگشت حالا اگه مکانیک هاوتعمیرگاهها به خارج شهربرنداهالی باید هرکدام دوماشین داشته باشند یکی خراب شد بادیگری دنبال لوازمش گشت که آنهم شایددراین شهرستان کوچکترازشهر وبزرگترازروستااصلا گیرنیادپیداهم بشه کاملا بی کیفیت وغیراستانداردش درمغازه ها موجوده !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. شهریاز چی گفت:

  با تشکر از مسئولین دلسوزی که به فکر مردم هلال احمر بخصوص محله شهریار هستند. مشکلات محله شهریار همیشه گفته و نوشته می شود اما هیچ کس به درد دل مردم این محله به صورت عملی گوش نمی کند ای کاش در یک روز بارانی اقای شهردارگرامی به همراه فرماندار محترم و نماینده شریف با پای پیاده در یکی از کوچه های شهریار نیم ساعتی قدم بزنند تا ببینند مردم چه عذابی می کشند بخصوص آخر این محله ، کوچه نماز دره سی و مراد آباد که روستاه ها خیلی با کلاس تر از این محله است.محله ما نیاز به جدول کشی و زیر سازی راه و آسفالت ریزی در فصل بهار دارد .کیست ما را یاری کند؟ پر می زند مرغ دلم به یاد شهریارا / خوش باد حال مردم بدبخت شهریارا یالله

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید