تعاونی های مرزنشینی ظرفیتی مغقول برای اردبیل

Image result for ‫تعاونی مرزنشینان‬‎

آزادلو : طرح برقراری تعاونی های مرزنشینی از گذشته دور برای توانمند سازی اقشار ساکن در نوار مرزی به مرحله اجراء درآمد که از برنامه های خوبی جهت بهبود وضعیت اعضای این تعاونی ها در نظر گرفته شده بود. این تعاونی ها که عمدتا در محور صادرات و واردات نقش آفرینی می کردند، می توانستند در سایر حوزه ها نیز حضور فعالی داشته باشند.
استان اردبیل نیز به فراخور مرزی بودن در طول سال های گذشته زمینه بوجود آمدن از این دست تعاونی ها فراهم شد. اقلام خاص مصرفی وارداتی برای این تعاونی ها در کنار هم مرزی این استان با آذربایجان و کشورهای حوزه قفقاز نشان می داد حداقل روی کاغذ باید خود را در این استان خوب جلوه می داد.
اما آن چیز که مشخص و مبرهن است طرح تعاونی های مرزنشینی در استان اردبیل آنطور که باید و شاید پررونق نبود. این در حالی است که این تعاونی ها در صورت هدایت صحیح می توانست زمینه رونق اقتصادی و افزایش درآمد اعضای مرزنشین و محروم را فراهم سازد.

مرزنشینی جزو مهمترین تعاونی های استان است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل تعداد شرکت های تعاوتی استان اردبیل را یک هزار و ۵۷۷ شرکت تعاونی برشمرد و گفت: تعاونی های مرزنشینی استان جز مهمترین تعاونی های استان به لحاظ تعدد اعضا و بیلان اقتصادی است.
«قاسم رحیمی» چندی پیش در رابطه با شرکت های تعاونی مرزنشینی اظهار کرد: در چهار سال گذشته شرکت های تعاونی‌ مرزی در این استان ۱۲ میلیون دلار واردات و در این مدت ۴۱ میلیون دلار صادرات داشته‌ اند.
وی با بیان اینکه مرزنشینان به دلیل بنیه مالی ضعیف با تجار عقد قرارداد کرده و با کمک آن ها کالای خود را به فروش می رسانند، افزود: در برخی مواقع خرید و فروش کالای قاچاق مشاهده می‌ شود که دستگاه قضایی ورود داشته و چند پرونده در این خصوص تشکیل شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: ما به صورت مکرر بر نحوه فعالیت تعاونی ها به خصوص تعاونی مرزنشینی نظارت داریم و در چهار سال اخیر سه هزار و ۹۷ مورد نظارت انجام شده که ۹۸۲ مورد مربوط به سال گذشته است.
وی در رابطه با عضویت در تعاونی های مرزنشینی گفت: افراد واجد شرایط که در محدوده مرزی زندگی می کنند، می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولتی ثبت نام و پس از صدور کارت در یکی از تعاونی ها عضو شوند.

معمالات مرزنشینی از انحصار خارج شود
فعال اقتصادی کشورهای حوزه منطقه قفقاز انحصار مجموعه تعاونی مرزنشینی برای یک فرد حقیقی یا حقوقی خاص را امری اشتباه و باعث از بین رفتن حس رقابت و ارائه خدمات بهتر به اعضا دانست.
شهباززاده در گفت و گو با همشهری می افزاید: لازم تعداد تعاونی های فعال افزایش یافته و شرایطی برای رقابت بین هم بوجود بیاید تا تعاونی ها خدمات بیشتری در اختیار اعضاء قرار دهند و اعضا می توانند تعاونی بهتر را انتخاب کنند.
وی با بیان اینکه مصوبه معافیت مالیاتی تعاونی های مرزنشینی به درستی اجراء نمی شود، افزود: اجراء نشدن این مصوبه باعث شده اکنون اکثر این تعاونی ها با مشکلات عدیده مالی مواجه باشند و مشوق خاصی نیز در برای افزایش فعالیت آن ها وجود ندارد.
این فعال اقتصادی اهل استان اردبیل در ادامه می گوید: البته این مشوق های معافیت مالیاتی تا حدودی در گمرکات کشور برای این تعاونی های مرزنشینی در نظر گرفته می شود اما بعلت ضعف ساختاری نظارت بر این تعاونی ها سود آنچنانی عاید اعضا نمی شود.
وی با بیان اینکه باید با مصادیق خرید و فروش کالای قاچاق مقابله شود، می افزاید: این تعاونی ها در صورتی موفق عمل می کنند که دستگاه مرتبط با نظارت دقیق بر نحوه عملکرد آن ها از هرگونه فعالیت غیرقانونی پرهیز کند.

تعاونی مرزنشینی، به نام مردم به کام برخی ها
فرماندار مغان معتقد است با بررسی کلی می توان دریافت تعاونی های مرزنشینی عموما به نام اعضا و در واقعیت به کام تعدادی از افراد خاص گرداننده است.
«ابراهیم امامی» می گوید: این تعاونی ها ظرفیت بالایی در کنترل قاچاق و افزایش ارز آوری به کشور با برنامه ریزی گسترده جهت صادرات و محدودیت وارد کالاهای موجود در کشور دارد و از این رو باید مورد توجه مقامات ارشد باشد.
وی اضافه کرد: در کل کشور و به خصوص در استان اردبیل وضعیت مرزنشینان به لحاظ اقتصادی تعریف آنچنانی ندارد و با توجه به وسیع بودن محدوده فعالیت تعاونی ها و همیاری دولت با آن ها، این تعاونی ها در رونق اقتصادی می توانند مثمر ثمر باشند.
نماینده مردم مغان در مجلس بیان می کند: اولویتی که باید مد نظر دولت و مجلس باشد، افزایش محدوده فعالیت این تعاونی ها و ورود به مسائل عمرانی روستاها و پروژه های دولتی است تا از این طریق با مشوق های مختلف ضمن افزایش درآمد مردم محروم، فضایی مناسب برای کسب و کار روستائیان ایجاد شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید