توسعه ارتباطات، نیاز اساسی روستائیان اردبیل

Image result for ‫مخابرات‬‎

آزادلو : بیش از دو دهه از آغاز فعالیت اپراتور تلفن همراه در ایران می گذرد و در طول این بیست سال شهرهای کشور در این حوزه به پیشرفت های شگرفی دست یافتند. استان اردبیل نیز همسو با کل کشور به توسعه متوازنی دست یافته و در همه شهرهای آن اینترنت نسل چهارم همراه با آنتن دهی مطلوب اجرایی شد.
اما مطالبه مهمی که در طول سالیان اخیر از سوی مسئولان برای رفع انجام نشده است، ضعف پوشش آنتن دهی در نوار مرزی و نبود اینترنت در روستاهای استان است. اردبیل با توجه به مرز بیش از ۳۰۰ کیلومتری با کشور آذربایجان، نیازمند توسعه پوشش شبکه در نوار مرزی برای رفاه حال مرزنشینان است.

توسعه ارتباطات در اردبیل متوازن نیست
کارشناس فناوری اطلاعات معتقد است توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان اردبیل متوازن نبوده و تنها مرکز استان و مراکز شهرستان ها در شرایط مطلوبی قرار دارند.
آقاپور در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در سطح استان اردبیل، روستائیان و عشایرین بخش قابل توجهی از جمعیت این استان را در اختیار دارند اما در بخش امکانات به نسبت تولیدات و وسعت جغرافیایی از امکانات کافی برخوردار نیستند.
وی می افزاید: این موضوع در بخش ارتباطات بیشتر نمود پیدا می کند و اکثر روستاها به خصوص در نوار مرزی اینترنت داده تلفن همراه نداشته و حتی از برخورداری آنتن دهی اپراتورهای تلفن همراه به صورت کامل نیز محروم هستند.
این کارشناس ارتباطات اهل اردبیل تصریح می کند: هم اکنون همه شهرهای استان از اینترنت نسل چهارم بهره مند هستند اما این در حالی است که بیشتر روستاهای استان در نوار مرزی حتی آنتن معمولی برای برقراری ارتباط نیز ندارند و این نوعی نبود توازن در استان را نشان می دهد.

پوشش ۱۰۰ درصدی آنتن همراه در جاده ها
مدیرعامل شرکت مخابرات استان اردبیل می گوید: با اقدامات انجام شده تمام جاده های اصلی و بین شهری در سطح استان اردبیل از پوشش ۱۰۰ درصدی آنتن اپراتور همراه اول برخوردار هستند.
«یاور محمد حسینی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در استان اردبیل حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک تلفن همراه داریم که برای خدمت رسانی بهتر به آن ها همه ۱۶ شهر استان اردبیل از پوشش اینترنت نسل چهارم برخوردار هستند.
وی می افزاید: خوشبختانه اکنون در شهرهای اردبیل، پارس آباد و سرعین اینترنت ۴٫۵ G نیز فعال شده و به مرور در همه شهرهای استان در کنار توجه به اینترنت روستاها این امکانات نیز در اختیار مشترکین قرار داده خواهد شد.
این مقام مسئول توجه به اینترنت روستاها را در اولویت دانست و می گوید: با توجه به اینکه اکثریت جمعیت در شهرها مستقر بوده و حجم استفاده از اینترنت در این مناطق بالا است، طبیعتا تأمین زیرساخت های قدرتمند در این مناطق ضروری بوده و بدیهی است پس از آن امکانات مورد نیاز روستاهای پرجمعیت تأمین خواهد شد.
وی با بیان اینکه از ۹۰ هزار پورت اینترنت خانگی در استان ۸۰ هزار پورت فعال است، تصریح می کند: نزدیک به ۵۰۰ هزار خط تلفن ثابت خانگی در سطح استان اردبیل فعال است و ما در تلاش برای افزایش محدوده اینترنت ثابت خانگی در روستاها هستیم.
محمد حسینی به پروژه های افتتاح شده در دهه فجر سالجاری اشاره کرده و می گوید: در دهه فجر سالجاری ۱۱۰ پروژه با اعتبار بالغ بر ۲۴۰ میلیارد ریال آماده افتتاح است و ما قطعا در آینده برای توسعه زیرساخت های ارتباطات استان برنامه های زیادی داریم.
وی در رابطه با مشکلات رومینگ مرزنشینان گفت: اهالی ساکن در نوار مرزی در بیشتر مناطق می توانند به صورت دستی با انتخاب اپراتور از تحمیل هزینه های اضافی رومینگ جلوگیری کرده و از آنتن دهی مطلوب داخلی استفاده کنند.

تاریخ مخابرات در استان اردبیل
در سال ۱۳۰۷ برای اولین بار از طریق سیم کشی هایی از نوع تک سیمه و از جنس آهن گالوانیزه یک خط تلفن مابین اردبیل و تبریز برقرار شد تا اینکه در سال ۱۳۲۴ برای اولین بار تلفنخانه ای ۶۰ شماره ای در اردبیل راه اندازی شد که طی سالهای ۱۳۴۳ و ۱۳۴۴ به ۱۲۰ و ۱۶۰ شماره توسعه یافت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۰ اردبیل به شبکه بین الملل پیوسته با راه اندازی مرکز دوم مخابرات با ظرفیت ۱۰ K و ۶۰۰۰ تلفن مشغول بکار تعداد تلفنهای اردبیل به ۱۴۰۰۰ شماره افزایش یافت که در ادامه نیز طی سالهای ۱۳۶۸ و ۱۳۷۲ تا ۱۸۰۰۰ و ۲۸۰۰۰ شماره توسعه یافت.
با پیشرفت فناوری اطلاعات و ظهور نسل جدیدی از وسایل ارتباطی، مردم اردبیل در سال ۱۳۷۵ از تلفن همراه بهره مند شدند. دسترسی به خدمات دیتا از سال ۱۳۷۴ ممکن شده ، اینترنت نیز از سال ۱۳۷۸ در اختیار مردم قرار گرفت.
در حال حاضر نیز شرکت مخابرات استان اردبیل ارتباطات ۳۹۵ هزار مشترک تلفن ثابت و ۸۰۵ هزار مشترک تلفن همراه را با استفاده از ۴۳۳۸ کیلومتر بستر فیبر نوری ، با داخل و خارج از استان فراهم آورده است. در حوزه ارتباطات روستایی نیز علاوه بر تمامی روستاهای بالای بیست خانوا، بیش از ۶۰۰ روستای زیر بیست خانوار نیز از تلفن خانگی بهره مند شده و ۳۲۰ روستا نیز از امکانات GSM روستایی برخوردار گشته اند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید