اراضی ملی هویت واقعی استان اردبیل

Image result for ‫اراضی ملی‬‎

آزادلو : بحث زمین خواری اراضی ملی از گذشته دور در نقاط مختلف کشور یکی از موضوعات مهمی است که باید از هر حیث بررسی و نقاط ضعف آن از میان برداشته شود. تاراج منابع ملی که در استان اردبیل نیز در سال های اخیر برای مقابله با آن حرکت های خوبی انجام شده است، پیش از هرچیز نیازمند عزم جدی دستگاه های ذی ربط است.
عمده بحثی که در زمین خواری استان اردبیل مورد توجه است، لزوم حفظ این اراضی و واگذاری به طرح های مهم اشتغال زا است. موضوع دیگر قابل بحث در حوزه زمین خواری استان دست درازی خاطیان به اراضی ملی در محدوده های کل استان است که برخورد جدی در این زمینه صورت می گیرد.

حفاظت از اراضی ملی، حفاظت از زندگی آیندگان
یکی از اهالی استان اردبیل معتقد است حفاظت و حراست از منابع طبیعی حفاظت از زندگی آیندگان است و در این زمینه علاوه بر دستگاه های مرتبط مردم نیز با جدیت ورود پیدا کنند.
«فرهاد علی نژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: واضح است که با تصرف این اراضی توسط سودجویان به مرور وضعیت منطقه رو به عقب بازگشته و اهمیت این مراتع در زمینه گیاهان دارویی و میراث ملی زیر سوال می رود.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی باید با این متخلفان برخوردی صریح داشته باشند، می افزاید: برخورد دوگانه و خاص با برخی افراد در این حوزه ناشایست بوده و باعث ایجاد نوعی ناراحتی در میان مردم از دستگاه مربوطه می شود.
این کشاورز اهل اردبیل تصریح می کند: رسانه ای کردن افراد متخلف می تواند درس بزرگی برای همه سودجویان بوده و از اقدامات تخلف جویانه خود در کشت اراضی ملی دست بردارند.

آزادسازی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی ملی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل می گوید: در طول سال جاری ۲ هزار ۴۵۶ هکتار از اراضی و مراتع ملی از دست سودجویان در شهرستان های مختلف استان آزاد سازی و خلع ید شده است.
«شهامت هدایت» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: برای این متخلفان ۲۹۹ فقره پرونده تشکیل و به دستگاه قضایی تحویل داده شده است و در زمینه برخورد با متخلفان حوزه میراث ملی با هیچکسی اغماض نداریم.
وی افزود: سالجاری نسبت به تأمین خودرو و تأمین و اعزام نیرو از شهرستان های تابعه به مناطق بحرانی و تشدید عملیات حفاظت از عرصه های در معرض تهدید با با ایجاد گشت های تلفیقی با مرزبانی و نیروی انتظامی صورت گرفته است.
این مقام مسئول تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی، کمبود اعتبارات در بحث حفاظت و پیشگیری، نبود تمییز بین زراعت و اراضی ملی بعلت نبود اعتبار و نبود تناسب جرم و جنایت برای متخلفان از مشکللاتی است که در حوزه منابع طبیعی با آن مواجه هستیم.
وی از نصب بنچ مارک و نوار حائل برای حفاظت از اراضی ملی خبر داد و افزود: بات پیگیری های صورت گرفته در بیشتر شهرستان های استان و مناطق حساس که زمین خواری در آن زیاد گزارش شده است، نسبت به نصب بنچ مارک و نوار حائلی اقدام شده است.
هدایت اضافه کرد: تأمین نیروی انسانی و امکانات لجستیگی بروز همچون پهباد، تشریح قوانین منابع طبیعی در اجرای پروژه های مرتبط همچون سد سازی و پایاب، صدور آرای بازدارنده برای متخلفان منابع طبیعی و استفاده از ظرفیت مبلغین و روحانیون از جمله اقداماتی بوده که برای حفاظت از اراضی ملی در دستور کار ما بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به نقش اساسی رسانه ها در این زمینه اشاره کرد و افزود: رسانه های ارتباط جمعی باید فضایی ایجاد کنند تا مردم با اعتماد کامل و بدون هیچ دغدغه مشکلات مربوط به زمین خواری را در اختیار این دستگاه قرار دهند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

واگذاری اراضی ملی به طرح های اشتغال زا
یکی از موضوعات مهمی که در بحث اراضی ملی قابل بررسی است، اهمیت اراضی ملی که در اختیار دولت است، برای اشتغال زائی بخش خصوصی و رونق اقتصادی است. بر این اساس دولت از طرح های ثمربخش خصوصی در این زمینه استقبال کرده و علاوه بر ارائه تسهیلات، از اراضی مکورد نیاز ملی واگذار می کند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در این زمینه به همشهری می گوید: این اداره آمادگی دارد برای هر طرحی که با بررسی کارشناسی قابلیت اشتغال زائی داشته و از نظر این اداره زمین خواری محسوب نمی شود، از اراضی ملی زمین های مرغوبی واگذار کند.
هدایتی می افزاید: توسعه اقتصاد کشور با حمایت از کار و تولید ایرانی از سیاست های ابلاغی دولت بوده و پیرو فرامین مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی در این زمینه منابع طبیعی علاوه بر ارائه اراضی، تسهیلات کم بهره نیز در اختیار افرادی که در حوزه کارآفرین گام برمی دارند، قرار می دهد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید