مغان بهترین مقصد برای گردشگری در نوروز

Image result for ‫دشت مغان‬‎

آزادلو : شمال استان اردبیل که با عنوان «دشت مغان» در میان مردم مشهور است، یکی از مناطق بکر گردشگری نه تنها در سطح استان بلکه در منطقه شمالغرب کشور است. وجود رودخانه های دائمی و فصلی، آبشارهای فراوان، کوهستان های زیبا و در مجموعه طبیعت بکر در کنار مناطق نمونه گردشگری از جمله داشته های گردشگری دشت مغان است.
این منطقه به واسطه هوای گرمسیری هر سال دو بهار مختلف را در پائیز و بهار تجربه می کند و در ابتدای بهار هر سال که سایر نقاط استان سرسبزی آنچنانی ندارد، طبیعتی بکر و با طراوت را به خود می بیند. اما این در حالی است که تاکنون برای رونق گردشگری مغان حداقل در فصل هایی که شرایط مطلوبی برای جذب گردشگر نسبت به سایر مناطق استان دارد، انجام نشده است.

زیرساخت ارتباطی، لازمه توسعه گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل می گوید: یکی از ضروریات توسعه گردشگری هر منطقه وجود زیرساخت های ارتباطی مناسب است که در شمال استان شاهد ضعف این مهم هستیم.
«کریم حاجی زاده» در گفت و گو با همشهری می افزاید: دشت مغان به واسطه قرارگیری در نقطه خارج از مسیر ارتباطی بین استان ها، در صدر و اولویت گردشگری مسافران مسیرهای پرتردد قرار نمی گیرد و برای جذب گردشگر نیز نمی توان از روی اجبار عمل کرد.
وی با بیان اینکه راه های ارتباطی شمال استان شرایط مطلوبی برای توسعه گردشگری ندارند، می افزاید: با وجود اینکه دشت مغان در مسیر گردشگری نیست، با سیاست های این سازمان جهت توزیع مناسب گردشگر اقدامات اساسی برای توسعه گردشگری در شمال استان انجام شده و به آرامی شاهد رونق گردشگری مغان خواهیم بود.
این مقام مسئول بیان می کند: با این وجود این دستگاه هر سال در برشور های تبلیغی گردشگری و نقشه های گردشگری به مناطق مهم گردشگری سه شهرستان شمالی استان نیز اشاره می کند و عموما بر روی کشت و صنعت های مغان و پارس توجه گردشگر معطوف شده است.
وی با بیان اینکه در فصول مختلف سال گردشگران تخصصی زیادی برای دشت مغان در قالب تورهای مختلف جذب می شود، می افزاید: فصل نوروز به واسطه گرم بودن این منطقه نسبت به سایر مناطق استان، طبیعت سرسبزتری را در شمال استان اردبیل شاهد هستیم

ایجاد تاکسی هوایی در دشت مغان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در رابطه با ایجاد زیرساخت های ارتباطی در دشت مغان می گوید: پیشنهاد ایجاد تاکسی هوایی در فرودگاه های کوچک کشت و صنعت پارس آباد مطرح شده است.
حاجی زاده در این زمینه اظهار می کند: پیشنهاد استقرار تاکسی هایی هوایی تحت عنوان هواپیماهای کوچم در فرودگاه های سمپاشی کشت و صنعت در زمان هایی که مورد استفاده قرار نمی گرد، داده شده و پیگیر تحقق این مهم هستیم.
وی ظرفیت مغان برای توسعه گردشگری را بی نظیر دانست و می گوید: وجود گمرک در بیله سوار، کشت و صنعت در پارس آباد و مناظر و گیاهان دارویی و طبیعت بکر در شهرستان گرمی شرایط مناسبی برای گردشگری در شمال استان اردبیل ایجاد کرده است.
این مقام مسئول تصریح می کند: ما به یکباره نمی توانیم گردشگران را به سمت دشت مغان سوق دهیم، اما می توانیم با تشویق سرمایه گذاران حوزه گردشگری برای حضور در مغان و ایجاد زیرساخت های مناسب ارتباطی زمینه حضور گردشگران در شمال استان اردبیل را فراهم کنیم.
وی با تأکید بر لزوم ایجاد زیرساخت در نقاطی که گردشگر زیادی حضور می یابد، می افزاید: طبیعتا این دستگاه بدنیال تقویت مناطقی است که گردشگر زیادی در آن حضور می یابد اما در کنار آن به توسعه گردشگری شمال استان با شیب ملایم نیز اقداماتی صورت می گیرد.

راه نامناسب، عامل اصلی گردشگری مغان
از مهمترین مباحثی که در زمینه گردشگری در هر منطقه مطرح است وجود زیرساخت های مهمی همچون راه های مواصلاتی از قبیل ریلی، جاده ای و هوایی است که در صورت مناسب بودن فضای امنی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز فراهم می کند.
موضوع مهمی که فرماندار مغان از آن به عنوان عامل پیشرفت گردشگری دشت مغان یاد کرده و می گوید: از عوامل اصلی توسعه گردشگری توسعه زیرساخت های ارتباطی است اما نقش مکملی آن بر عهده دستگاه های متولی همچون گردشگری برای شناساندن صحیح ظرفیت ها به گردشگران است.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: قرار گرفتن مطالعه خط ریلی پارس آباد اردبیل قطعا تحول اساسی در بخش های مختلف بخصوص در گردشگری دشت مغان ایجاد می کند اما در کنار آن باید برای شناساندن ظرفیت های صحیح این منطقه تلاش شود.
وی می افزاید: تدوین برشورهای گردشگری، ایجاد کلیپ های جالب گردشگری، نصبت تابلوهای راهنمای مناطق گردشگری مختلف دشت مغان در مرکز استان و استفاده از ظرفیت رسانه های استان و کشور برای معرفی قابلیت هایی که عموما خدادی است، می تواند عامل مهمی در جذب گردشگر به خصوص در ایام نورو برای شمال استان باشد.

  • علی قاسمیان ( منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید