فاضلاب استان اردبیل، در آستانه تحول

Image result for ‫شبکه فاضلاب‬‎

آزادلو : اجرای پروژه های مرتبط با حوزه توسعه شبکه فاضلاب در نقاط مختلف استان یکی از اولویت هایی بوده است که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است. احداث تصفیه خانه فاضلاب بیله سوار، شروع اجرای شبکه فاضلاب شهرستان نیر، اجرای شبکه فاضلاب در برخی از نقاط شهر اردبیل،
در این استان با وجود این‌که در چند سال اخیر محدودیت شدید اعتباری و تخصیص حداقلی اعتبارات در بخش عمرانی را شاهد بودیم اما در اکثر شهرهای استان شبکه‌های فاضلاب فعال است و تعطیلی را در اجرای این شبکه‌ها در استان شاهد نیستیم. با این وجود برخی مشکلات در شهرهای استان اردبیل باعث شده تکمیل نهایی شبکه فاضلاب یکی از اولویت ها باشد.

تمام شهرستان ها شبکه فاضلاب دارند
مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان اردبیل می گوید: در همه شهرهای استان اردبیل اجرای شبکه فاضلاب فعال بوده و در برخی از شهرستان ها بیش از ۱۰۰ درصد موافقت نامه اولیه اجرای شبکه فاضلاب در این زمینه اقداماتی انجام گرفته است.
«علی خاک نژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در برخی از شهرها که موافقت نامه اولیه تکمیل نشده است، با جدیت پیگیر ادامه اجرای شبکه فاضلاب هستیم و خوشبختانه در چند سال اخیر در حوزه فاضلاب به پیشرفت های بزرگی دست یافته ایم.
وی اضافه می کند: با جدیت تمام تصفیه خانه  فاضلاب بیله سوار را که جزو طرحهای اقتصاد مقاومتی  وزارت نیرو است، به بهره برداری رسید و در خصوص تصفیه خانه فاضلاب نیر و خط انتقال پساب به پایین دست سد یامچی با توجه به جایگاه حائز اهمیت تصفیه خانه مذکور ،این پروژه  علیرغم محدودیت اعتباری در سال جاری ،با تمام توان و شتاب لازم در حال اجراست.
این مقام مسئول بر ضرورت اجرای شبکه فاضلاب در مناطق توسعه شهر خلخال و مشگین شهر اشاره کرد و می افزاید: علیرغم محدودیت اعتباری طرحهای تملک داراییها در سالهای اخیر، خوشبختانه در کلیه امورات تابعه استان شبکه فاضلاب در حال اجرا می باشد.
خاک نژاد تأکید می کند: ما اکنون در بخش فاضلاب استان اردبیل مشکل خاصی جز اجرای تصفیه خانه تکمیلی در شهر اردبیل، احداث تصفیه خانه نیر و اجرای شبکه فاضلاب شهرک ولیعصر (عج) گرمی نداریم که قطعا این موارد نیز با مشارکت بخش خصوصی جهت اجرای تصفیه خانه در اردبیل و تخصیص اعتبار در سایر مناطق جهت اجرای شبکه فاضلاب مرتفع خواهد شد.

اردبیل، نیازمند اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب
مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان می گوید: با توجه به افزایش جمعیت اردبیل، این شهر نیازمند اجرای مدول دوم از هشت مدول پیش بینی شده تصفیه خانه فاضلاب است.
خاک نژاد اضافه می کند: هم اکنون با توجه به افزایش جمعیت شهر اردبیل، مدول اول تصفیه خانه فاضلاب اردبیل با سه برابر ظرفیت کار می کند و خط انتقال فاضلاب نیز برای این جمعیت کافی نیست و باید توسعه یابد.
وی همچنین در رابطه بر ضرورت توسعه شبکه فاضلاب شهر اردبیل نیز تأکید کرد و می افزاید: با توجه به این‌که توسعه شهر اردبیل به ویژه در مناطق شهرک‌های حاشیه‌ای نیز مشهود است ما به اجرای ۲۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب جدید به همراه اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب نیاز داریم.
این مقام مسئول با بیان اینکه اعتبار خوبی برای اجرای شبکه فاضلاب در مناطق حاشیه ای شهر اردبیل اختصاص یافته و اقدامات خوبی در این زمینه اجرایی شده است، تصریح می کند: با تلاش و اهتمام مدیریت و همکاران امور آبفای اردبیل این شرکت در سال جاری شبکه اصلی حدود ۴۰ منطقه در نقاط مختلف شهر را که با افت فشار مواجه بودند به رینگ اصلی متصل نموده که این امر تاثیر به سزایی در تعدیل فشار آب شبکه در شهر اردبیل خواهد داشت.

اهمیت اجرای تصفیه خانه و شبکه فاضلاب در شهر نیر
یکی از مقولات مهمی که در سال های اخیر آنطور که باید و شاید به پیشرفت مطلوب دست نیافته است، اچرای تصفیه خانه فاضلاب و توسعه شبکه فاضلاب شهر نیر است که اکنون در کانون توجه مسئولان و بخصوص نمایندگان استان قرار گرفته است.
نماینده مردم اردبیل ، نیر، نمین و سرعین  درمجلس شورای اسلامی در این زمینه می گوید: پروژه فاضلاب شهر نیر یکی از مهمترین پروژه های منطقه است که تصفیه خانه این پروژه با پیشرفت ۸۰درصد درحال احداث است.
«محمد فیضی» می افزاید: پروژه شبکه فاضلاب شهر نیر با پیشرفت فیزیکی ۷۷ درصد درحال اجراست و تاکنون ۳ میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام آن نیز یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان دیگر نیاز است و برای احداث تصفیه خانه این شهر نیز ۳٫۵ میلیارد تومان هزینه شده و ۳ میلیارد دیگر اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاضلاب نمین در بودجه سال آینده پیش‌ بینی شد، تأکید می کند: در صورت پیش بینی اعتبار برای فاضلاب شهر نیر این مشکل در این منطقه نیز مرتفع شده و ۵ کیلومتر دیگر باقی مانده شبکه فاضلاب نیر به اتمام خواهد رسید.
این نماینده مجلس به اجرای پروژه پساب فاضلاب شهری نیر هم اشاره کردو گفت: خط انتقال این پساب ۹/۵ کیلومتر است که با پیشرفت فیزیکی ۴۰درصد درحال اجرا بوده و تاکنون برای اجرای آن یک میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن یک میلیارد دیگر اعتبار نیاز می باشد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. شهروند گفت:

    هرمسٸولی بارسانه ای مصاحبه میکندهمواره سعی برآن دارد نقاط قوت مجموعه خویش راباآب وتاب فراوان تشریح کنددرصورتیکه مردم استان ازوضعیت فعلی آب آشامیدنی چه دراردبیل چه درشهرهای مغان کاملا ناراضیند آب لوله کشی شده به منازل شهرک نشینان اردبیل فقط به درد کارواش میخوره حتی برای استحمام وسرویس بهداشتی هم خوب نیست چون مملو از آهکه وباید هرسال لوله های آب وسیستم های گرمایشی را تعمیر یاتعویض کرداگر آب اردبیل قابل شرب بودساکنین استان مجبور نبودند هراز چندروزی مسافت طولانی رادرشریط نامساعد جوی بپیمایند ودرآلوارس ساعتها درانتظار آوردن آب سالم جلو سرما خشک شوندوعلف زیر پایشون سبز شودلطفا به آب آشامیدنی مردم هم توجه داشته باشیداول آب بعد فاضلاب !!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید