رمضانلو، بهشت پنهان دشت مغان

آزادلو : یکی از مناطق مهم گردشگری شمال استان اردبیل که در طول سال های اخیر آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است، منطقه رمضانلو واقع در شهرستان گرمی مغان است. طول مسیر شهر گرمی تا رمضانلو از مسیر جاده آسفالت پرمهر کلان ، ۳۴ کیلومتر و از مسیر جاده خاکی و کوهستانی زیبا با مناظر دل انگیز از روستای قوزلو بیعرق ۱۸ کیلومتر است.

این منطقه گردشگری که از آبشارهای متنوع زیبا و تپه های مختلف در کنار طبیعتی سرسبز و بکر که تاکنون بدون دخالت انسان باقی مانده است، بهره مند بوده و در صورت توجه می تواند یکی از قطب های مهم گردشگری استان اردبیل باشد. این روستا با درختان جنگلی و مثمره تنومند و آبشار ۱۵متری پلکانی در جوار روستاهای زیبای پرمهر، کلان و افسوان واقع شده و ظرفیت تبدیل به منطقه نمونه گردشگری استان را نیز دارد.

رمضانلو که در سرزمین دوبهار دشت مغان واقع شده است، طبیعتی بی نظیر در فصل نوروز به خود گرفته و با آب و هوای مطبوع می تواند بهترین مقصد برای گردشگران باشد. به جرأت می توان گفت هیچ یک از مسئولان ادوار گذشته شهرستان گرمی این نقاط ویژه گردشگری را به سرمایه گذاران خصوصی این حوزه معرفی نکرده اند، در حالی که اگر معرفی می شد، آینده ای متفاوت برای این منطقه رقم می خورد.

اما همه این خوبی ها تاکنون در صورتی می توانست خود را به خوبی نشان دهد که زیرساخت های لازم برای گردشگران فراهم شود. راه ارتباطی نامناسب از مهمترین موضوعاتی است که برای توسعه این منطقه ضروری بوده و باید در اولویت دستگاه های مرتبط قرار گیرد.

علاوه بر آن ایجاد زیرساخت های مهمی همچون سرویس بهداشتی مجهز و تابلوهای هدایت گر بدون دستکاری در نظم طبیعت بکر رمضانلو از موضوعات مهم مورد بررسی است. عید نوروز هم بهترین فرصت برای شناساندن ظرفیت های این منطقه برای جذب گردشگر بوده و باید در بروشورهای گردشگری که توسط اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اردریل توزیع می شود، قرار بگیرد.
مسئولان اگر می خواهند گردشگری شمال استان اردبیل توسعه یابد، باید توسعه چنین مناطق نمونه گردشگری را در اولویت قرار دهد. با این توضیح که عید نوروز در استان اردبیل تنها دشت مغان بعلت تفاوت آب و هوایی شمال با جنوب طبیعتی سرسبز دارد.

روستای رمضانلو نگین طبیعت دشت مغان است که در سایه غفلت و کوتاهی از نگاه گردشگران به دور مانده و برای تأمین امکانات آن گامی برنداشته شده است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. هما وکیلی احارود گفت:

  منم مال اون ولی حیف که ازون جا کوچ کردیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس گفت:

  بنام خدا روز طبعیت فردا ۱۳بدر همه اضماره کردشکری کوه باشد

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید