نامه یک دانشجوی کارشناس ارشد برنامه ریزی خطاب به نماینده گرمی

Image result for ‫نامه‬‎
جناب آقای میرزاده نماینده محترم شهرمان
با سلام و احترام
اینجانب فاطمه فکری دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز میباشم و به عنوان یکی از شهروندان گرمی معمولا پیگیر اخبار و تغییرات ایجاد شده در شهرمان هستم . در کانال خبری آزادلو پستی مبنی بر اینکه در پی تلاش های جنابعالی قرار است بخش موران به شهر تبدیل شود ، مشاهده نمودم . به عنوان یک شهروند اولا از شما تشکر نموده و سپس اگر جسارت نباشد از شما خواهشمندم به سوالات اینجانب در این رابطه پاسخ دهید چرا که با آموخته های علمی من سازگار نیست شاید مسئله ای هست که اینجانب بدان آگاهی ندارم.
این تغییر نام به چه علت صورت میگیرد ؟
آیا با تغییر نام مشکل حل خواهد شد ؟
به نظر شما مفهوم توسعه شهری چیست؟
معیارهای تبدیل روستا به شهر چیست ؟
آیا محدوده مورد نظر ظرفیت شهر شدن را دارد؟ در صورت داشتن لطفا با اسناد معتبر یک دانشجو را قانع کنید .
آیا واقع بینانه به آینده این تبدیل فکر کرده اید ؟
آیا تجارب مشابه این مساله را مطالعه کرده اید ؟
میزان موفقیت این پروژه عظیم به نظر شما چقدر است ؟

با توجه به مطالعاتی که در این زمینه انجام داده ام گوشه ای از نتایج مشابه را به اطلاع می رسانم :
روستای اژیه ( در استان اصفهان ) به شهر تغییر نام یافت : تنها ۲۸/۵ درصد از پاسخوگویان از چنین تغییری رضایت داشتند و دیگران نا راضی بودند . افزایش هزینه های سوخت و ساز و عوارض و محدودیت نگهداری دام را از مهم ترین دلایل نارضایتی ذکر کرده اند .
تبدیل روستای دیلمان به شهر (واقع در شهرستان سیاهگل گیلان ) : در رونق اقتصادی ، بهبود شاخص های اجتماعی ،فرهنگی و ارتقای وضعیت کالبدی محیطی تاثیر چندانی نداشته است
شهر ریوش در کاشمر : در تثبیت ، بسط کارکردها ، نواحی پیرامونی و حوزه ی نفوذ و ارائه ی اشتغال و امکانات و تسهیلات ناموفق بوده است .
شهر کانی سور : تحولات ساختاری- کارکردی بوجود آمده در این مکان پس از شهر شدن جنبه های منفی همچون کاهش فعالیت زراعی و دامداری ، افزایش هزینه های زندگی و افزایش قیمت زمین و رواج بورس بازی زمین را داشته است .
اگر چه جنبه های مثبت اندکی هم داشته همچون افزایش کمی و کیفی خدمات ، بهبود نظام هندسی آرایش فضایی خانه ها . اما در مقایسه با جنبه های منفی پروژه هایی شکست خورده تلقی میشوند .

باید توجه کنیم که بدون ایجاد بسترهای مناسب در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و کالبدی و…. علاوه بر افزایش هزینه های بخش عمومی ، به دلیل ناتوانی ساکنان در مشارکت مالی – سبب افزایش توقع و انتظار ساکنان این سکونتگاهها می شود.
به نظر نمی رسد این راهبرد برای توسعه و پیشرفت مناطق محروم و عقب مانده چندان مناسب باشد . می توان بدون تغییرنام ، با برنامه ریزی بهتر و شناخت مزیت نسبی مناطق و استفاده از این مزیت ها به نقاط روستایی توجه بیشتری کرد و با دادن امکانات و خدمات به روستاها ، روستاهای پیشرفته ای داشت تا دیگر گرفتن نام شهر برای آنها ارزش و کورسوی امیدی به منظور بهره برداری از امکانات و خدمات تلقی نگردد .
این گونه تغییر ها که حرکاتی تکنوکراتیک تلقی می شوند معمولا بدون بررسی و مطالعه و ظرفیت سنجی یا به صورت سلیقه ای ، یا بر اساس الزامات اداری و مدیریتی ، یا درخواست ساکنان محل بدون اطلاع از عواقب آن ،یا برای کسب محبوبیت غیر واقعی از طرف مردم و … شکل گرفته اند که سبب به هم ریختگی نظام سلسله مراتب سکونتگاهی شهری کشور شده اند .
در نهایت تحقیقات نشان داده شهرهای حاصل از این تغییر که به انها شهرهای خام گفته می شوند نه تنها به اهداف اولیه شان دست نیافته اند بلکه حوزه نفوذ روستایی شان را نیز از دست داده اند .
بخش موران دارای ظرفیت های بی شماری هست که میتوان با بولد کردن آنها با کمترین هزینه به نتایج بهتری در جهت توسعه پایدار دست یافت .
بیایید گرمی دیگری تولید نکنیم که چند سال بعد نتوانیم مشکلات شهر و شهروندان را هم حل کنیم .
اگر مطالب اینجانب صحیح نیست لطفا منابع معرفی کنین تا مطالعات و علمم را کامل نمایم

 

ممنون

نظر شما چیست؟

۱۶ نظر

 1. گرمیلی گفت:

  همه از روی لحساس جواب این نامه را دادن جواب هیچ کدام منطقی نیست

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سینا قاچار گفت:

  سلام بر مردم خون گرم گرمی ایا میشود یکی دوسال برای استخدام نکردن یک گرو تصمیم بگیرد البته اگه خیر این بود ونمایندها لایقی بر منصب وکلای ملت بودند الان دلاری ۲۰۰۰۰۰ریال نبود.اقای میرزاده برای ضایع کردن قشری که مورد اجهاف قرار گرفته اند کم نزاشته اموزشیاران زحمت کش گرمی و سایر اموزشیاران

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. باقرلو گفت:

  سلام بر دوستان و عزیرانی که این متن را می خوانند کسی شماره میرزاده داره که جواب بده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. نادروکیلی اجارود گفت:

  سلام منم ابا اجدادم مال مورانن تو رو خدا قدرش رو بدونید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ممد2 UNITED STATES گفت:

  از سرکار خانم که با دلیل روشن وشفاف حرف زده کمال تشکر را دارم/ای کاش میرزاده به جاده موران واقعا تاسف آور وشرم آور است توجه کند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. اردلان GERMANY گفت:

  بسیار عالی و مطالب منطقی و عقلانی نوشته اید بخش موران هنوز یک جاده معمولی که نیاز اولیه است ندارد تا…….
  ممنون

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. F گفت:

  به نظر من که درسته

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. F گفت:

  به نظر من درسته

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. ناشناس ROMANIA گفت:

  سلام از نظرات خانم مهندس متشکر هستیم اما باید در نظر داشت اگر زهرا همان روستا بماند همانگونه که ما فرزندان آن خاک ،آنجا را رها کردیم وهمیشه با خاطرات آنجا در دیار غریب زندگی سپری میکنیم هیچ سرمایه گذاری در آنجا سرمایه گذاری نخواهد کرد وباعث اشتغال گردد اما وقتی اسمی از شهر بیاید وجای ترقی داشته باشد شاید سرمایه گذار رغبت داشته واشتغالزایی و باعث برگشت جوانان ما با خاک وتربت از جان عزیزترمان گردد شمااگربجای اینکه در توسعه وبرگرداندنه جوانان بیکار در شهرها راهکار بهتری دارید ارائه فرمایید ممنون میشیم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. علی دولتی گفت:

  سلام عالی بود و قانع کننده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. جعفر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  دانشجوی محترم سلام علیک اقای میرزاده کارش بلده بنده کارشناس نیستم یه دیپلم ساده قدیمیم وقتی که بخش موران بخش شد آیا توسعه یافت چه رسدبه شهر آقای میرزاده می خادامتیازوبودجه شهری بگیرد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ناشناس GERMANY گفت:

  حداقل برای چند نفر اشتغال فراهم میشه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • مورانلو گفت:

   با سلام و تشکر از نظرات خانم دانشجو و آرزوی موفقیت برای ایشان که در سایه انتقاد جامعه ساخته می شود به نظرم مطالعات صرف دانشگاهی اگر به عمل تبدیل نشوند نتایجی به بار نخواهند آورد درست است این خانم محترم چند روستا را در نواحی مختلف مثال زدند اما سرایت آن به همه جا شاید نظریه درستی نباشد. من خودم اهل بخش موران هستم و از سال هزار و سیصدو شصت تاکنون شاهد هیچ ترقی و توسعه زیربنایی در موران نبوده ام اگر گازرسانی آبرسانی و تلفن کشیده شده اینها وسایل اولیه یک زندگی هستند.
   برای تبدیل یک روستا به یک شهر طبق قانون وزارت کشور سالها باید تلاش کرد تا موافقت آن بدست آید اما ایشان(میرزاده) با تجارب ارزنده توانستند گام اول را برای محرومیت زدایی بردارند و گام های بعدی را نیز برای توسعه این منطقه ادامه خواهند داد. ای کاش وسعت دیدمان را کمی بیشتر کنیم و با دید بهتری به مسائل منطقه بنگریم. من خودم از سال ۱۳۵۸ از موران به گیلان مهاجرت کرده ایم اما اگر شرایط منطقه اباو اجدادی خوب باشد قدر مسلم بسیاری از مهاجران به منطقه باز خواهند گشت. امیدواریم با همدلی، شهر و منطقه خودمان را بسازیم. هرچند مخالفان انگشت شمار عاشق پست و مقام دو روزه نمی خواهند گرمی راه پیشرفت را طی کند. توکل به خدا. و آرزوی موفقیت برای همه و دانشجویان خیرخواه.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 13. 732 گفت:

  به ما که رسید آسمان تپید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • معلم مورانی UNITED STATES گفت:

   میرزاده استاد این جورکاورهاست ممنونم اقای میرزاده توکارتراانجام بده اینا انصارالولی هستن بیخیال

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • مسعود از تهران ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

    با سلام وعرض ادب به محضر همشهریان گرامی بخصوص جناب میرزاده عزیر ومخترم . با شهر شدن روستای زهرا مشکلی حل نخواهد شده واشتغال پایداری نیز ایجاد نخواهد . با شهر شدن موران هیچ مهاجر ی از تهران شمال وکرج برنخواهد کشت زیرا در منطقه بستر مناسب اقتصادی وجود ندارد کسی سرمایه گذاری نماید . هرکسی در منطقه کمی قدرت مالی یا توان علمی داشته برای شهر های بزرکتر مهاجرت کرده است من حدود ۲۶ سال است مهاجرم وهروقت به ولایت برمی گردم هیچ تغییر اساسی نمی بینم . بهتر است جناب میرزاده بجای شهر کردن روستا یک سری اقدامات عملی اقتصادی انجام دهند تا بیش از این شهر گرمی مهاجر ده نباشد مثلا می شود قطب تولید شیرات الات را تقویت کرد وشهر کهای شیر الات ایجاد کرد وصنایع وابسته به آن را کسترش داد وبه فعلان کمک اقتصادی کرد و این بخش می تواند در اشتغال پایدار بسیار سود مند باشد وزمینه خواهد بود مهاجران سرمایه هایشان را به منطقه برگردانند .بهر حال ما قدر دان زحمات جماب میرزایی وآقای اسماعیلی و آقای مهندس نصیری وآقای موسوی هستیم

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید