فاصله بالای راه های اردبیل با سایر استان ها

آزادلو : اردبیل واقع در قسمت شمالغرب کشور یکی از استان های مستعد در حوزه کشاورزی و گردشگری است که سالانه از این طریق درآمد هنگفتنی نصیب اردبیلی ها می شود. اما دست یابی به توسعه همه جانبه در این حوزه نیازمند زیرساخت های مهمی همچون راه های ارتباطی استاندارد و ایمن است.

مقایسه آماری وضعیت راه های مواصلاتی استان اردبیل با استان های همجوار نشان می دهد این استان به لحاظ توسعه زیرساخت های ارتباطی از قافله عقب است. این در حالی است که سالانه صدها هزار گردشگر خارجی از پایانه مرزی بیله سوار و میلیون ها گردشگر داخلی از نقاط مختلف این استان بازدید می کنند.

طول راه‌های مواصلاتی استان اردبیل ۶ هزار و ۳۷۱ کیلومتر است که از این مقدار در حال حاضر ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه در این استان وجود دارد. در حالی که طبق گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل، این استان به ۷۰۰ کیلومتر بزرگراه دیگر نیز نیازمند بوده و باید احداث شود.

با بررسی وضعیت راه های مواصلاتی آذربایجان شرقی در می یابیم در سطح این استان ۲۳۵ کیلومتر آزادراه، ۴۳۹ کیلومتر بزرگراهریال ۱۰۴۲ کیلومتر راه اصلی و بیش از ۲ هزار کیلومتر راه روستایی و فرعی وجود دارد. همچنین در استان گیلان ۵۳ کیلومتر آزاد راه، ۳۸۹ کیلومتر بزرگراه، هزار و ۱۰۰ کیلومتر راه های اصلی و فرعی و ۸ هزار و ۹۰۰ کیلومتر راه روستایی در استان وجود دارد.

این آمار نشان می دهد علی رغم قرارگیری اردبیل در نوار مرزی با جمهوری آذربایجان و داشتن بیش از ۳۵۰ کیلومتر مرز مشترک و پل ارتباطی با کشورهای حوزه قفقاز، که همگی حمل بر برتری نسبی این استان به لحاظ شرایط استراتژیکی و اهمیت آن برای دولت، وضعیت اسفناکی در حوزه راه های ارتباطی وجود داشته و به توجه عمیق دولتی ها نیازمند است.

همچنین اردبیل در مقایسه با سایر استان ها در جذب گردشگر در رتبه های نخست کشوری قرار دارد و بر این اساس توسعه زیرساخت های ارتباطی به خصوص در بخش بزرگراه این استان یکی از ضروریاتی است که باید در سریعترین زمان نسبت به تأمین اعتبار و اجرایی شدن آن گام برداشته شود.

نقش اساسی مجمع نمایندگان استان اردبیل برای جذب اعتبارات و تلاش برای قرار گرفتن توسعه بزرگراه های ارتباطی اردبیل در ردیف اعتبارات ملی بسیار مهم و اساسی است. رسیدن به حد مطلوب و شرایط برابر با استان های همجوار حداقل خواسته مردم مرزشنین و غیور استان اردبیل از مسئولان است.

 • یادداشت از علی قاسمیان ( منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. شهرام دیندار GERMANY گفت:

  ممنون از آزادلو بابت زحمات.مسئولان اگه به فکر جیبشون نباشن تا چن سال آینده فک کنم خود اردبیل هم میره زیر نظر گیلان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس گفت:

  قابل توجه مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و استاندار محترم
  لطفا دریابید این استان را

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید