بایدها و نبایدهای تبدیل زهرا به شهر

آزادلو : توسعه زندگی شهرنشینی و زرق و برق آن برای اهالی روستاهای کوچک و بزرگ در سال‌های اخیر آنقدر زیاد بود که تبدیل روستاها به شهر آرزوی بسیاری از روستاییان شد. مبرهن است فراهم شدن امکانات شهری و تأسیس شهرداری در مناطق روستایی که این قابلیت را دارند، زمینه توسعه چشمگیر را فراهم می کند.
۱۵ اسفند سال گذشته بود که با ابلاغ وزیر کشور مرکز بخش موران از توابع شهرستان مغان تبدیل به شهر شده و آرزوی دیرینه اهالی موران برآورده شد. اما باید موضوع اینکه شهر شدن می تواند جرقه ای برای توسعه این منطقه بردارد و آیا دولت از شهرداری زهرا که یک نهاد غیردولتی است، حمایت خواهد کرد مورد بررسی قرار گیرد.

تغییر نام مشکل را حل نخواهد کرد
اما شهر شدن نیازمند برخی زیرساخت های موجود و قابلیت های لازم برای توسعه است. در این زمینه کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری معتقد است تنها با تغییر نام یک منطقه از روستا به شهر مشکل توسعه آن منطقه را مرتفع نخواهد کرد.
«فاطمه فکری» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در واقع تجارب گذشته نشان داده تبدیل روستاها به شهر آن هم در مناطقی که هنوز معایرهای لازم شهری را ندارد، پاسخگو نبوده و تبدیل مناطق روستایی ضعیف به شهر نمی تواند برای توسعه و پیشرفت مناطق محروم و عقب مانده چندان مناسب باشد.
وی با بیان اینکه شهرداری یک نهاد نیمه خصوصی است که به اعتبارات دولتی وابسته نیست، می افزاید: با این اوصاف آیا در شهر زهرا، شهرداری درآمد کافی برای هزینه های بخش عمومی، هزینه پرسنل کاری شهرداری و ماشین آلات این مجموعه در ابتدا و سپس برای توسعه فضای سبز و سایر موارد محیط شهری خواهد داشت؟
این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری راهکار این موضوع را استفاده از قابلیت بافت تاریخی روستایی این مناطق دانسته و می گوید: می توان بدون تغییرنام ، با برنامه ریزی بهتر و شناخت مزیت نسبی مناطق و استفاده از این مزیت ها به نقاط روستایی توجه بیشتری کرد و با دادن امکانات و خدمات به روستاها ، روستاهای پیشرفته ای داشت.

ایجاد تشکیلات اداری، هدف اصلی شهر زهرا
رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در این زمینه به همشهری می گوید: بیش از ۲۰ سال از بخش شدن موران می گذرد و هنوز بسیاری از ادارات در آن یک کانکس ساده ندارند در حالی که باید حداقل یک نمایندگی در آن دایر می کردند.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار می کند: با شهر شدن مرکز بخش موران قطع و یقی نمایندگی ادارات و برخی از بانک ها در آن مستقر خواهد بود و یکی از مشکلات اساسی اهالی در رفت و آمد به مرکز شهرستان مرتفع خواهد شد که از این حیث یک گام اساسی به شمار می آید.
وی با بیان اینکه اگر نتوانیم اعتبار مناسب دولتی برای توسعه این منطقه جذب کنیم، عملا شهر شدن بی فایده است، می افزاید: رایزنی های خوبی برای اخذ اعتبارات لازم جهت تأمین نیروی انسانی و تجهیزات شرداری و ایجاد زیرساخت های اولیه محیط شهری تأمین خواهد شد.
نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: همه نخبگان باید برای نجات این منطقه به هر روش ممکن تمرکز کنند و با بررسی قابلیت ها، نقاط ضعف و قوت و آینده نگری، طرح های جامعی در اختیار شهرداری و یا مسئولان ارشد شهرستانی قرار دهند تا شاهد جهش رو به جلوی شهر زهرا به عنوان مرکز بخش موران باشیم.

اقدامات اساسی برای توسعه زیرساخت ها
فرماندار گرمی مغان می گوید: ما برای احیای مرکز بخش موران با همکاری همه دستگاه ها به خصوص بنیاد مسکن اقدامات خوب و اساسی انجام دادیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: پیش از تبدیل شدن این منطقه به شهر، اعتبارات خوبی از محل تملک دارائی ها برای توسعه مرکز بخش موران و اتصال چند روستاهای اطراف به هم با اجرای کانال های آب و اصلاح معابر انجام شده و قطعا پس از تأسیس شهردرای از این نهاد نیز حمایت خواهد شد.
وی می افزاید: پس از ماه ها تلاش مسئولان ارشد شهرستان و بخصوص نماینده مردم در مجلس، مجوز تبدیل چند روستاهای حاشیه مرکز بخش موران به شهر زهرا اخذ شد که ما نیز برای اتصال این چند روستا به یکدیگر برنامه ریزی خواهیم داشت که مهمترین برنامه ما ایجاد بلوار دو طرفه به سمت روستاهای اطراف است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان می کند: یکی از راه های اساسی توسعه این منطقه ارائه مجوز به زمین های حاشیه خیابان های متصل کننده روستاها به یکدیگر برای تغییر کاربری کشاورزی به مسکونی و تجاری و یا ایجاد خانه باغ ها در این مسیر است که برای آن نیز برنامه ریزی انجام شده است.
امامی به انتخاب شهردار و پرسنل شهرداری در سریعترین زمان اشاره کرد و گفت: تلاش ما این است با برگزاری فراخوان و استفاده از متخصصین نسبت به انتخاب شهردار و همچنین جذب نیروی های بومی برای پرسنل این مجموعه، زمین ایجاد چند فرصت شغلی نیز فراهم شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید