نقش ارز در تحت الشعاع قرار دادن واردات و صادرات

Image result for ‫ارز‬‎

آزادلو : دو موضوع مهمی که زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی هر کشوری را فراهم می سازد، بحث صادرات و واردات محصولات مختلف است. البته این مهم وابسته به بسیاری از مسائل مختلف همچون ارز، سیاست های دولت، تحریم و سایر شرایط حاکم بر هر ملتی است که تعیین کننده وضعیت کسب و کار و رونق بازار داخل کشور است.

اما آن چیز که مبرهن است دولتی موفق عمل خواهد کرد که بتواند شاخص صادرات غیرنفتی خود را بالاتر از واردات نگه دارد و در این صورت شرایط اقتصادی کشور تراز مثبت و رو به رشدی به خود خواهد گرفت. موضوعی که کاملا مستقیم با موضوع صادرات و واردات است، نوسانات ارز در کشور است.

کاهش یا افزایش قیمت ارز که آن نیز به شرایط بانک مرکزی مرتبط است، از عوامل تعیین کننده در وضعیت صادرات و واردات است. کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت ارز در صادرات نقش مثبتی داشته و کشورهایی که در زمینه صادرات غیر نفتی موفق عمل کنند، با افزایش قیمت ارز شاهد رونق اقتصادی خواهند بود.

با این توضیح که محصولات فروخته شده در کشورهای دیگر با قیمت ارز و تبدیل آن به ریال در داخل کشور، سود زیادی وارد کشور و سرمایه گذاران شده و زمینه دلگرمی صادرکنندگان خواهد بود. عکس این موضوع نیز صادق بوده و کشورهایی که در حوزه واردات بیش از صادرات عمل می کنند، افزایش ارز باعث ضرر و زیان فعالان اقتصادی می شود.

بر این اساس ثبات ارز و جلوگیری از نوسانات آن در کشوری همچون ایران که آمار بالایی در حوزه واردات دارد، بسیار مهم بوده و باید مورد توجه دولت مردان قرار گیرد. جلوگیری از نوسانات قیمت ارز باعث متضرر شدن بسیاری از صنف های مختلف به خصوص در بخش دیجیتال که عمده بازار ایران در این بخش وارداتی است، می شود.

ضرر و زیان وارده از طریق ارز به توزیع کنندگان خرده و عمده در نهایت بر دوش مردم کشیده می شود و در واقع با یک نوسان ارز و افزایش قیمت دلار یا یورو، جامعه ای عظیم از محصولات مختلف ضرر و زیان خواهند دید.

مبرهن است تدوین سیاست های صحیح در زمینه ارزی و جلوگیری از نوسان طولانی مدت که از نظر تحلیل گران باعث فلج شدن شریان های اقتصادی داخل کشور می شود، باید در دستور کار مسئولان ارشد نظام قرار گیرد. این مهم با توجه به اینکه با طولانی شدن زمان نوسانات ارزی، سرمایه گذاران داخلی از ورود به تهیه اقلام مورد نیاز عمومی خودداری می کنند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید