ارز و تأثیر آن بر قیمت گوشی های تلفن همراه

Image result for ‫قیمت گوشی افزایش‬‎

آزادلو : یکی از موضوعاتی که مستقیما به صنوف مختلف به لحاظ اقتصادی تأثیر می گذارد، نوسان قیمت ارز است که اصل موضوع نیازمند بررسی و تحلیل است. استان اردبیل نیز از این قضیه مستثنا نبوده و به تبع سایر نقاط کشور با نوسانان ارزی، دچار برخی مشکلات اقتصادی در میان اصناف مختلف شده است.
یکی از صنف های پرکاربرد که این روزها همه مردم با آن سر و کار دارند، موبایل فروشی است که به واسطه حجم گسترده واردات این محصول، تقریبا رابطه مستقیمی با ارز دارد. البته از نظر برخی فعالان این حوزه در کنار قیمت ارز سایر مسائل نیز دخیل در افزایش و کاهش و یا ثبات قیمت گوشی های تلفن همراه است.

ثبات دائمی در بازار موبایل نداریم
یکی از فعالان حوزه موبایل اردبیل می گوید: سیاست های اتخاذ شده در زمینه فروش گوشی های موبایل باعث شده در طول سال های گذشته شاهد بی ثباتی در بازار موبایل باشیم.
خانزاده در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در بسیاری از کشورهای برای این صنف تعریف های خاصی ارائه شده و بر اساس آن قیمت ها با شیب ملایم هر ساله افزایش می یابند، اما در ایران با تغییر قیمت ارز یا ارائه طرحی از سوی دولت، شاهد تغییرات در قیمت گوشی های تلفن همراه می شویم.
وی می افزاید: در ماه های اخیر نوسان قیمت ارز و اجرای طرح ریجستری باعث شده وضعیت موبایل در کشور حالت نوسانی داشته و بسیاری از عرضه کنندگان عمده گوشی تلفن همراه از عرضه تقاضای مورد نیاز جامعه خودداری کنند که باعث رکود کسب و کار نیز شده است.
یکی دیگیر از فعالان این صنف به همشهری می گوید: متأسفانه در حوزه الکترونیک که بصورت مستقیم به ارز مرتبط است، بازار ثابتی نداریم و همین موضوع باعث بسیاری از مشکلات برای خرده فروشان موبایل و یا گاها سود کلان برای عرضه کنندگان عمده شده است.
همتی اظهار می کند: شاید از نظر عموم افزایش قیمت گوشی ها به نفع موبایل فروشان است، اما اصلا اینطور نیست و این افزایش در مرحله بعدی تأمین گوشی برای فروشگاه های خود دچار کمبود منابع اعتباری و حتی ضرر و زیان اقتصادی بسیاری از فعالان این بخش می شود.

تأثیر ریجستری بیشتر از ارز است
رئیس اتحادیه موبایل فروشان و صوتی و تصویری استان اردبیل معتقد است بیش از تأثیر ارز بر وضعیت بازار، طرح ریجستری بر قیمت و نحوه عرضه کالاهای مورد تقاضا موثر است.
«خلیل مهرآرا» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: نوسان ارز بر قیمت موبایل و در مجموعه لوازم وابسته تأثیر با شیب ملایم داشته و به مرور زمان اثرگذاری آن نمود پیدا می کند، بر این اساس نوسان روزانه آنچنان تأثیری در این زمینه ندارد.
وی می افزاید: طرح ریجستری باعث جلوگیری از خرید و فروش گوشی های قاچاق که پیش از این ۹۰ درصد بازار در دست آن ها بود، می شود و به همین دلیل باعث کمیاب شدن گوشی ها و به تبع آن افزایش قیمت ها و برابر نشدن عرضه و تقاضا می شود.
رئیس اتحادیه موبایل فروشان و صوتی و تصویری های استان تصریح می کند: البته وضعیت ارز نیز بر وضع بازار موبایل بی تأثیر نیست و طبق گفته برخی از این شرکت ها قیمت ارز ارائه شده توسط بانک مرکزی با قیمت ارز بازار خیلی تفاوت داشته و عملا دست آن ها را برای واردات گوشی های مورد تقاضا کوتاه کرده است.
وی در رابطه با وضعیت فروش موبایل در سطح استان اردبیل می گوید: استان اردبیل به لحاظ خرید و فروش موبایل با توجه به بن بست بودن در شرایط نسبتا پائین تری به نسبت استان های همجوار قرار دارد در حالی که در مالیات هیچ تفاوتی وجود ندارد و این یک مشکل بزرگ برای صنف بزرگ موبایل فروشان استان اردبیل است.
مهرآرا با تأکید بر لزوم واردات انبوه گوشی های پرتقاضا توسط شرکت های بزرگ، می افزاید: در صورت وضعیت عرضه و تقاضا برابری کرده و نوسان قیمت در بازار موبایل نخواهیم داشت و از مشکلات فروشندگان خرده برای افزایش یا کاهش قیمت گوشی ها جلوگیری خواهد شد.
باکس

افزایش قیمت ارز تنها به نفع صادرات است
کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه به همشهری می گوید: افزایش نرخ ارز از طریق افزایش صادرات باعث رونق گرفتن تولیدات داخل می‌شود. با این افزایش، صادرکننده بابت صادراتش ریال بیشتری دریافت می‌کند.
فاتحی می افزاید: این افزایش هزینه قاچاق کالا را برای قاچاقچیان افزایش می‌دهد زیرا در این حالت باید ریال بیشتری بابت وارد کردن هر دلار کالا پرداخت کنند و درنتیجه برای کشوری همانند ایران که بالغ بر ١٢ میلیارد دلار ارزش کالاهای قاچاق شده آن است، امری مثبت قلمداد می‌شود.
وی با بیان اینکه این موضوع تنها یک روی سکه است، تصریح می کند: در نقطه مقابل نوسان و در واقع افزایش قیمت ارز باعث ضربه خوردن به کسب و کارهای وارداتی همچون گوشی تلفن همراه می شود که در نتیجه آن دامن گیر عموم جامعه شده و در واقع با یک تغییر قیمت ارز کل معادلات بازار یک کشور تغییر می یابد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید