اشتغال زائی، مقوله ای مهم برای استان اردبیل

Image result for ‫اشتغال زائی‬‎

آزادلو : در عصر کنونی اشتغال جوانان ایرانی یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که مورد تأکید مقام معظم رهبری و سایر مسئولان رده بالای کشوری است. استان اردبیل نیز از این قضیه مستثنی نبوده و معضل بیکاری به عنوان بزرگترین عامل اساسی مشکلات برای جوانان و خانواده ها شه شمار می آید.
یکی از اصلی ترین شاخص های اقتصاد بحث تولید و اشتغال است که کاملا مرتبط با افزایش سرمایه گذاری داخلی و ارتقای فعالیت بخش خصوصی، افزایش سطح بهره وری سازمانی و کارآفرینی و حجم صادرات دارد. مبرهن است برای داشتن جامعه ای پویا و بدور از مشکلات اجتماعی، باید از رشد بیکاری بخصوص در میان جوانان جلوگیری شود.
طبق اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی مسئولان و دستگاه های دولتی، مرز بیکاران فارغ التحصیل استان اردبیل از ۶۵ هزار نفر گذشته است. بر این اساس تدوین یک سند جامع در زمینه اشتغال زائی با بررسی قابلیت ها و ظرفیت های استان اردبیل و حرکت در این مسیر یکی از اولویت های مهم برای مسئولان این استان باید بشمار بیاید.

سالجاری ۲۰ هزار نفر صاحب شغل می شوند
استاندار اردبیل بر ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی جدید در سال جاری تأکید کرد و می گوید:  یکی از مهم ترین برنامه ها در استان اردبیل برای سال آینده٬ ایجاد اشتغال است که طی هدف گذاری صورت گرفته سال ۹۷ ٬ ۲۰ هزار شغل جدید در اردبیل ایجاد می شود.
«اکبر بهنام جو» اظهار می کند: وضعیت بیکاران استان اردبیل در شرایط بحرانی بوده و در صورت بی توجهی تعداد بیکاران فعلی تا سه سال آینده به ۸۵ هزار نفر خواهد رسید و بر این اساس به صورت طرح اولویت دار هه دستگاه ها بر روی اشتغال زائی تمرکز کرده ایم.
وی با بیان اینکه ما تمام کارهایمان را باید کنار بگذاریم و به صورت اورژانسی روی اشتغال زایی تمرکز کنیم، می افزاید: باید با برنامه‌ریزی دقیق و پیوسته به ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال و خلق ثروت در این استان کمک کنیم که در این صورت می‌توان امیدوار بود در سه سال آینده تعداد بیکاران را به کمتر از ۲۰ هزار نفر برسانیم.
مقام عالی دولت در استان اردبیل بیان می کند: با برنامه ریزی های صورت گرفته که برای تحقق اشتغال زائی ۲۰ هزار نفری در سالجاری و در سال های بعدی به تعداد بیشتر داشته و شروع خوبی نیز داشته ایم، تا سه سال آینده میزان بیکاران استان اردبیل به کمترین مقدار خود خواهد رسید.

حمایت دولت و همت بخش خصوصی لازمه اشتغال زائی
کارشناس مسائل اقتصادی می گوید: شرایط کنونی استان اردبیل برای رفع معضل بیکاری آنچنان دشوار نبوده و در صورت حمایت دولت و همت و حضور فعال بخش خصوصی قابل حل است.
«سعید زیبانژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: استان اردبیل در دو بخش گردشگری و کشاورزی ظرفیت های بی نظیری دارد و اگر مسئولان بتوانند این قابلیت بالقوه را تبدیل به بالفعل کنند، علاوه بر اشتغال برای همه بیکاران، جمعیت عظیم غیربومی را در این استان می توان با اشتغال زائی ساکن نمود.
وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال زیرساخت های لازم خود را دارد که باید برای تحقق برنامه های ایجاد اشتغال مورد توجه واقع شوند، تصریح می کند: مسئولان نباید تنها با ارائه تسهیلات به جوانان آمارهای اشتغال زایی خود را تکمیل کنند، زیرا صرف ارائه تسهیلات به منزله اشتغال زائی نیست.
این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه می کند: به وضوح مشخص است که این تسهیلات کمتر در مسیر تولید استفاده شده و حتی باعث متضرر شدن جوانان جویای کار می شود و تنها راهی که ارائه تسهیلات منجر به اشتغال زائی می شود، بررسی دقیق نقاطی که منابع در اختیار متقاضی قرار داده شده است، بوده و جز این به نوعی با آمار اشتغال بازی کردن است.

سرمایه گذاران، پیشگامان جبهه اشتغال زایی
در طول چند ماه گذشته موضوع اشتغال زایی با جدیت مورد توجه مسئولان قرار گرفته و همه ظرفیت ها بخصوص سرمایه گذاران که برای تحقق این مهم نقش دارند، در اولویت قرار گرفته اند.. معاون عمرانی استاندار اردبیل معتقد است سرمایه گذاران بخش خصوصی پیشگامان اصلی جبهه اشتغال زائی و افزایش تولید ملی هستند.
«بهمن حسین زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: سیاست های دولت تدبیر و امید و راهبرادهای ابلاغی مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و کالای ایرانی، یکی از لازمه های اساسی توسعه بوده و مدیریت استان به صورت تمام قد از سرمایه گذاران حمایت می کند.
وی می افزاید: دولت برای ایجاد فرصت های شغلی با همت فعالان اقتصادی و بخش خصوصی مصمم بوده و به صورت هه جانبه از طرح های کارآفرینی حمایت خود را اعلام می کند و در این زمینه آمادگی ارائه انواع تسهیلات و شرایط لازم برای طرح های دارای توجیه لازم هستیم.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید