تأثیر نوسان ارز بر قیمت لوازم خانگی

Image result for ‫لوازم خانگی‬‎

آزادلو : ارز و تأثیر آن بر بازار یکی از عوامل مهمی است که عمده فعالیت های اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده و مستقیما بر روند فعالیت سرمایه گذاران اقتصادی تأثیر می گذارد.  لوازم خانگی یکی از مهمترین نیازهای معاش انسانی است که به طور مستقیم با افزایش و کاهش قیمت ارز ارتباط دارد.

از نظر کارشناسان محصولاتی که بخش اعظم آن ها وارداتی بوده و تولید داخلی نیستند، با نوسان قیمت ارز به طرز چشمگیری کاهش و افزایش قیمت را سبب می شوند. از این نظر کاهش قیمت لوازم خانگی به ضرر سرمایه گذاران و افزایش قیمت آن به ضرر مصرف کنندگان است که در هر دو صورت شرایط مناسبی برای بازار را شاهد نخواهیم بود.

ثبات کافی در بازار لوازم خانگی وجود ندارد

یکی از فروشندگان لوازم خانگی استان اردبیل معتقد است ثبات کافی در بازار لوازم خانگی کشور و استان اردبیل وجود ندارد و عموم فروشندگان در شرایط مطلوبی قرار ندارند.

«حسین همتی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: ادامه این روند از هر دو سو به ضرر مصرف کننده و عرضه کننده است و از سوی دیگر تولیدکنندگان داخلی نیز به علت گرانی مواد اولیه تولید محصولات خود که اکثرا وارداتی است، مجبور به واردات با قیمت بالای معادل ریالی هستند که به ضرر آن ها تمام خواهد شد.

وی می افزاید: در نتیجه سبب می شود تولید کننده داخلی نیز قیمت محصولات خود را افزایش و باز به مصرف کننده تحمیل شود و در این میان تنها معدود تولید کنندگانی که محصولات خود را صادر کرده و

این فروشنده لوازم خانگی تصریح می کند: در مقابل خیل عظیم فعالان این بخش از توزیع کنندگان خرد تا عاملان توزیع عمده و تولید کننده همگی تحت تأثیر افزایش قیمت ارز دچار مشکلات نابرابری عرضه و تقاضا شده و مجبور به کاهش خط تولید خود می شوند.

رکود فعلی ادامه یابد، شرایط وخیم تر می شود

رئیس اتحادیه لوازم خانگی استان اردبیل می گوید: اگر رکود فعلی حاکم بر بازار که ناشی از عوامل مختلف که یکی از آن ها ارز است، ادامه یابد باعث می شود شرایط برای مصرفه کننده و عرضه کننده وخیم تر شود.

«رضا علی نژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: افزایش قیمت ارز باعث می شود اقلام وارداتی لوازم خانگی به یکباره افزایش قیمت داشته باشند که این افزایش قیمت باعث تأثیر به سایر محصولات و در نتیجه اعمال تورم به جامعه می شود.

وی با بیان اینکه تفاوتی میان یورو و دلار در روند تأثیر ارز بر بازار لوازم خانگی وجود ندارد، می افزاید: سرمایه گذاران این حوزه که لوازم خانگی خود را از کشورهای دیگر وارد می کنند، با تغییر قیمت ارز در کشور باعث مشکلات زیادی می شوند که مهمترین آن افزایش قیمت عرضه و تحمیل فشار بر مصرف کننده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اردبیل بیان می کند: بر این اساس انتظار از دولتمردان اتخاذ تصمیمات سنجیده در حوزه ارز و جلوگیری از نوسان یکباره آن است تا با افزایش قیمت ارز با شیب ملایم، شاهد افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی بر اساس تورم موجود بازار باشیم.

وی بر لزوم اتخاذ تصمیمات اساسی در این زمینه تأکید کرد و می گوید: مسئولان دولتی و بانک مرکزی باید به هر نحو ممکن از این نوسانات جلوگیری کنند و در این میان تنها با تغییر دلار به یورو مشکل حل نخواهد شد و با افزایش قیمت یورو نیز این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

نوسان ارز و تأثیر آن بر بازار داخلی و خارجی

مبرهن است نوسانات نرخ ارز بر رشد تولید ، مصرف خانوارها ، رشد سرمایه گذاری و همچنین رشد صادرات و واردات تاثیر دارد. عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل در این زمینه می گوید: در اثر تنزیل ارزش پول داخلی به دلیل افزایش نرخ ارز هر چند خالص صادرات افزایش می یابد ولی به شدت هزینه های تولید نیز افزایش می یابد.

«حسین پیرموذن» می افزاید: در ایران به دلیل اینکه عرضه ارز در انحصار دولت و بانک مرکزی هست به ناچار قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین نمی شود و در این بین نوسانات نرخ ارز بر رشد تولید و تقاضاهای کشور و برخی متغییرهای دیگر موثر است و به ازای هر ده درصد افزایش نرخ ارز شاخص قیمت تولید کننده در کل اقتصاد دو درصد افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه تلاطم و نوسانات قیمتی بازار ارز در ماه های اخیر با کاهش سریع نرخ برابری ریال در برابر سایر ارزها همراه بوده و این موضوع منجر به افزایش هزینه های تولید در بخشهای کلیدی شده است، تصریح می کند:  در کشورهای در حال توسعه همواره اتخاذ سیاستهای ارزی مناسب چالش برانگیز می باشد و در این راستا برنامه های مدون بر میزان نوسانات نرخ ارز برای برخورد با شوکهای داخلی و خارجی متمرکز می باشد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید