توسعه بزرگراه ها، نیاز اساسی استان اردبیل

Image result for ‫بزرگراه‬‎

آزادلو : استان اردبیل به فراخور موقعیت استراتژیک خود که پل ارتباطی با کشورهای حوزه قفقاز و به خصوص  روسیه است، در زمینه راه های ارتباطی آنطور که باید و شاید به توسعه مطلوب دست نیافته است. همین موضوع سبب شده این استان که در حوزه کشاورزی و صنعتی حرف های زیادی برای گفتن دارد، نتواند بازار و جایگاه خوبی در این کشورها برای خود پیدا کند.

در کنار اهمیت راه های ارتباطی در حوزه اقتصادی این استان، یکی از زیربناهای اساسی توسعه گردشگری وجود راه های مناسب و ایمن است که اردبیل از آن نسبتا بی بهره است. نبود حتی یک کیلومتر آزاد راه و کمبود بزرگراه برای اتصال نقاط استان به یکدیگر سبب شده کمتر سرمایه گذار گردشگری حاضر به حضور جز در مرکز این استان شود.

کمبود های بزرگ استان اردبیل در بخش بزرگراه و آزادراه استان اردبیل به نسبت سایر استان های همجوار نمایان بوده و بارها از سوی مردم و رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفته است. با این حال احداث بزرگراه ها با سرعت اندک کنونی، نمی تواند راهگشای دست یابی به نتیجه مطلوب برای توسعه استان اردبیل باشد

اولویت برای توسعه بزرگراه های اردبیل

مدیر کل راه و شهرسازی استان اردبیل می گوید:  با توجه به نیاز استان در کنار جمله تکمیل پروژه های اولویت دار سال گذشته، سال جاری توسعه بزرگراه‌ها با اولویت در این استان دنبال می ‌شود.

«محبوب حیدری» اظهار می کند: سال گذشته ۱۳.۵ کیلومتر راهسازی در استان انجام شده که از این میزان ۵.۸ کیلومتر از این میزان مربوط به احداث بزرگراه ها، ۲.۲ کیلومتر راه های اصلی و فرعی و ۵.۵ کیلومتر راه های روستایی است.

وی با بیان اینکه در کنار اقدامات سال گذشته  برای امسال نیز برنامه های مجزایی به خصوص در بخش بزرگراه ها در نظر داریم، می افزاید: همچنین ۴.۷ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۹۲ کیلومتر راه روستایی نیز بهسازی شده که هم اینک نیز بهسازی ۵.۳ کیلومتر راه اصلی و فرعی و هشت کیلومتر راه روستایی در دست اجرا است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل اضافه کرد: سال گذشته همچنین ۳۸ کیلومتر از بزرگراه ها، ۳۲ کیلومتر از راه های اصلی و فرعی و ۸۶.۴ کیلومتر از راه های روستایی نیز آسفالت ریزی شد که این میزان راه سازی بخشی از برنامه های سال گذشته بوده و که به صورت ویژه توسعه بزرگراه ها در دستور کار خواهد بود.

وی با تشریح جزئیات اجرای بزرگراه ها در سال های آتی می گوید: در نظر داریم تا پایان سال ۱۴۰۰، بیش از ۲۳۰ کیلومتر بزرگراه در این استان احداث کنیم که در سال ۹۷ احداث ۵۰ کیلومتر، در سال ۹۸ احداث ۶۰ کیلومتر، در سال ۹۹ احداث ۶۵ کیلومتر و در سال ۱۴۰۰، احداث ۸۰ کیلومتر برنامه ریزی شده است.

ضرورت احداث بزرگراه شمال به جنوب استان

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل نیز معتقد است یکی از مهم ترین راه های توسعه استان اردبیل احداث بزرگراه شمال به جنوب استان است تا از این طریق بصورت یکنواخت شاهد توسعه همه جانبه استان باشیم.

«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: در طول سال های گذشته توسعه استان اردبیل از شرق به غرب در محدوده مرکزی استان بوده است و این هم با توجه به اینکه جغرافیای استان اردبیل شمال به جنوب است، زمینه توسعه نخواهد بود.

وی می افزاید: ظرفیت های عدیده کشاورزی و گردشگری شمال استان، وجود طبیعت زیبا و قابلیت های صنعتی و آب های معدنی در مرکز استان و همچنین موقعیت خاص جنوب استان در نزدیکی به مرکز کشور، همگی با احداث رینگ اتصالی بزرگراه شمال به جنوب توسعه خواهند یافت.

نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: اکنون شاهد همت بزرگ در بخش راهسازی هستیم که عموما در بحث بزرگراه ها بوده و از اعتبار ملی برای مطالعه و اجرای پروژه های بزرگراه در سطح استان اردبیل اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده که در صورت اتمام شاهد تحول چشمگیری خواهیم بود.

احداث ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه در ۴ سال آتی

اهمیت توسعه شریان های ارتباطی در استان اردبیل یکی از موضوعات مهمی است که مورد توجه دولت نیز قرار دارد. معاون عمرانی استاندار اردبیل می گوید: با نگاه مثبت دولت به توسعه زیرساخت های ارتباطی استان تا ۴ سال آینده به پیشرفت های چشمگیری در ساخت بزرگراه و راه آهن خواهیم رسید.

«بهروز ندایی» تأکید می کند: ایجاد رینگ اتصالی شمال به جنوب و ایجاد بزرگرا در مسیر سه راهی صحرا – گرمی – بیله سوار – پارس آباد و از آن سو ادامه احداث بزرگراه پارس آباد – سربند – مشگین شهر – سه راهی صحرا یکی از بزرگترین رینگ های اتصالی مهم بر استان اردبیل خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه تا ۴ سال آینده در استان اردبیل احداث می شود، می افزاید: در سطح استان اردبیل۱۳۷  کیلومتر بزرگراه و ۷۱۶ کیلومتر راه اصلی داریم که در یک برنامه چهار ساله قرار است علاوه بر بهسازی و بازسازی راه‌های اصلی و فرعی ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه جدید در استان اردبیل احداث شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید