حمایت از کالای ایرانی، پیش زمینه اشتغال زایی

Image result for ‫علی قاسمیان آزادلو‬‎

آزادلو : تولید در هر حوزه ای یکی از شاخص های اساسی توسعه هرکشور و منطقه ای محسوب می شود که از نظر کارشناسان و محققان آینده هر منطقه به آن گره خورده است. در داخل کشور نیز شهرهای صنعتی که واحدهای تولیدی فعال بیشتری دارند، روز به روز توسع یافته و در کنار آن شاهد شهرهای توسعه یافته هستیم.

مبرهن است در سال های گذشته با افزایش خصوصی سازی واحدهای دولتی، به میزان قابل توجهی آمار استخدامی های دولت کاهش یافته است. در واقع میزان استخدامی های فعلی در مقایسه با جامع آماری فارغ التحصیلان دانشگاهی رقمی با تفاوت فاحش بوده و درصد خیلی کمی از این فارغ التحصیلان را از بیکاری بدور می کند.

بر این اساس یکی از راه حل هایی که کارشناسان اقتصادی برای رفع معضل بیکاری در چنین جامعه ای ارائه می دهند، توجه به بخش تولید و افزایش واحدهای تولیدی است. سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق مختلف در بخش تولیدی از چند حیث می تواند راهگشای مسائل اقتصادی باشد که یکی از آن ها حل مشکل بیکاری است.

علاوه بر آن رونق اقتصادی هر منطقه ای با ایجاد فرصت های شغلی که سطح درآمد عمومی را افزایش می دهد، رابطه مستقیمی دارد. افزایش بیکاری در جامعه باعث افزایش بزهکاری و معضلات اجتماعی می شود که به مرور زمان باعث کاهش جمعیت شهرها و مهاجرت به کلانشهرها که مراکز صنعتی نیز هستند، می شود.

اما لازمه دست یابی به تولید ملی و ماندگاری فرصت های شغلی ایجاد شده، پیدا کردن بازار هدف برای محصولات تولیدی است که یکی از دلایل مهم رکود بسیاری از واحدهای تولیدی کشور و به تبع آن استان، همین موضوع نبود بازار فروش در داخل کشور است.

بر همین اساس برای دست یابی به نتیجه مطلوب در بخش تولید و اشتغال زائی باید ابتدا قبل از هر اقدامی نسبت به پیدا کردن بازار هدف اقدام کرد. البته در صورتی که کشور بتواند موفق به افزایش صادرات غیرنفتی شود، شاخص توسعه اقتصادی آن کشور مثبت خواهد بود، بر این اساس باید به صادرات محصولات تولیدی اهمیت زیادی داده شود.

استفاده از قابلیت های خدادای هر منطقه ای برای ایجاد واحدهای تولیدی و مهمتر از آن پراکندگی و جلوگیری از جزیره ای عمل کردن بخش خصوصی موضوع مهمی است که باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

در طول تاریخ بی توجهی به این اصل باعث شده بسیاری از کلانشهرها روز به روز توسعه یافته و از جمعیت شهرهای کوچک و روستاها کاسته شود که این مهم کاملا مغایر با توسعه اقتصادی هر کشوری و منطقه ای است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید