داش دیبی، نگین گردشگری دشت مغان

داش‌دیبی مهمترین منطقه گردشگری گرمی+فیلم

آزادلو : روستای داش دیبی واقع در بخش مرکزی شهرستان گرمی مغان یکی از روستاهای مهم برای این منطقه و شمال استان اردبیل به شمار می آید. این روستای کم جمعیت که طبق سرشماری سال ۹۵ دارای ۲۸ خانوار و ۸۰ نفر جمعیت است، از جاذبه های بی نظیری برای توسعه گردشگری برخورداری است.

در طول سال های گذشته برای توسعه گردشگری در این منطقه آنطور که باید و شاید انجام نشده است اما ایجاد بازارچه روز و ایجاد زیرساخت های گردشگری از جمله مورادی است که مورد توجه قرار گرفته است. همچنین آسفالت راه ارتباطی این روستا به علت استقبال گردشگران از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گرفته است.

اهمیت پروژه راهسازی بخش مرکزی به موران

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل می گوید: احداث راه ارتباطی بین روستای داش دیبی تا روستای اوماسلان که در واقع اتصال بخش مرکزی به بخش موران است، از اهمیت بالای برخورداری است.

«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند:این مهم یکی از خواسته های دیرینه اهالی منطقه بود که قطعا در رونق صنعت گردشگری و ایجاد جاده زیبای گردشگری در این مسیر با محوریت بوم گردی موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه داش دیبی به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است، می افزاید: در سطح کلان و استان پیگیر اخذ اعتبارات لازم جهت توسعه این منطقه بخصوص در حوزه بنیاد مسکن و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستم.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی بیان می کند: ایجاد جاده سلامت از داش دیبی تا اوماسلان و همچنین رونق بازارچه روز در این محل از جمله مواردی است که باید مورد توجه مسئولان و مورد حمایت عموم مردم منطقه قرار گیرد تا فضای جذب گردشگر بازتر شود.

لزوم ایجاد مسیر پیاده روی در این روستا

فرماندار گرمی مغان معتقد است یکی از اقدامات مهمی که برای توسعه گردشگری داش دیبی مورد توجه قرار گیرد، ایجاد مسیر پیاده روی از داش دیبی تا آبشار رمضانلو است.

«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: اجرای چنین طرحی به اعتبار کلان نیازمند نبود و با سنگ های محلی نیز قابل اجرا است و بر همین اساس ما از طریق اعتبار دهیاری و یا سایر منابع اعتباری این موضوع را در اولویت قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه وجود چشمه همیشه جوشان داش دیبی با دبی آب بالا یکی از مهمترین جاذبه های روستا است، تصریح می کند: منطقه گردشگری داش دیبی به دلیل وضعیت توپوگرافی زمین دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که علی رغم کمبود های فراوان سالانه پذیرای هزاران گردشگر مختلف است.

مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان می کند: پوشش مناسب گیاهی منطقه و رشد انواع گیاهان دارویی در منطقه باعث شده داش دیبی یکی از مناطق مهم از حیث دارا بودن گیاهان دارویی گرمی باشد و از این منظر باید سازمان هایی همچون جهاد دانشگاهی کارهای تحقیقاتی خود را در این منطقه توسعه دهند.

وی به موانع توسعه گردشگری داش دیبی اشاره کرد و می گوید: نبود امکانات اقامتی، تفریحی و رفاهی از موانع اصلی توسعه گردشگری داش دیبی است و از این رو از سرمایه گذاران حوزه گردشگری می خواهیم با حضور در این محل و بررسی قابلیت های آن، نسبت به ایجاد چنین مرکزهایی اقدام کنند.

قابلیت های گردشگری روستای داش دیبی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرمی مغان در این زمینه به همشهری می گوید: منطقه داش دیبی به دلیل ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح آبهای آزاد و مه گیر بودن این منطقه در طول فصل پاییز و بهار دارای بارندگی مناسبی بوده و به همین دلیل داش دیبی از نظر پوشش گیاهی دارای درختچه های بسیاری است.

«روح الله محمدی» می افزاید: ارتفاع مناسب داش دیبی به همراه پوشش جنگلی باعث شده داش دیبی در تابستان دارای آب و هوای خنک باشد بطوریکه اختلاف دمای داش دیبی از شهر گرمی گاهاً به بالای ۱۰ درجه هم می رسد.

وی تصریح می کند: دره و رودخانه داش دیبی که تا منطقه گردشگری رمضانلو در شمال داش دیبی امتداد دارد یکی از زیباترین دره های شهرستان گرمی بوده و انتهای این دره به یک آبشار زیبا به نام رمضانلو منتهی می شود و یکی از برنامه های پیش رو ایجاد رینگ پیاده روی از داش دیبی تا این محل است.

این مقام مسئول بیان می کند: مهمترین مانع توسعه گردشگری داش دیبی راه ارتباطی این روستا است که به علت کم عرض بودن، خاکی بودن و صعب العبور بودن این راه امکان دسترسی راحت و ایمن را ناممکن ساخته است و در صورت توجه به این مهم فضای مناسبی برای توسعه گردشگری فراهم می شود.

  •  علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید