فضای سبز پشتوانه ای بزرگ برای آینده ای بهتر

Image result for ‫فضای سبز‬‎

آزادلو : زندگی شهری با همه دغدغه های مختلف و مشکلات صوتی و آلودگی هوا، به یک راهکار جامع در حوزه فضای سبز نیامند است تا فاصله میان انسان و طبیعت زیاد نباشد. از سوی دیگر وجود فضای سبز به نوعی در تضمین سلامت آب و هوا و به تبع آن سلامت انسان بسیار موثر بوده و باید در اولویت قرار گیرد.

طی بررسیهای بعمل آمده یک هکتار فضای سبز که نزدیک به ۲۰۰ اصله درخت حدوداً پنجساله در آن وجود دارد تا ۶۸ تن گرد و غبار معلق در هوا را در طول یکسال جذب می کند . تصور اینکه این عمل بصورت رایگان در محیط شهری ما توسط درختان صورت میگیرد اهمیت درختان را بیش از بیش برایمان مشخص می سازد.

پارک ها و فضاهای سبز، به عنوان یکی از مهم ترین مراکز خدمات رفاهی و تفریحی بوده که علاوه بر جنبه بهداشتی و روانی، در توسعه پایدار شهری از اهمیت بالایی برخوردارند و سرانه پائین فضای سبز چهره خالی از نشاط و سرزندگی را برای شهرها به ارمغان می آورد.

بر این اساس یکی از اصلی ترین وظایف شهرداری ها به عنوان متولیان توسعه شهری، ایجاد فضای شهری بر طبق استانداردهای روز کشور و دنیا است. اکنون در کشور سرانه فضای سبز برای هر نفر از ۵ الی ۱۲ متر است که بسته به نوع و موقعیت شهرها باید به هر روش ممکن این سرانه ایجاد شود.

توسعه فضای سبز از قبیل پارک ‌ها، بوستان ‌ها و غیره از جمله اقداماتی که شهرداری‌می‌توانند با استفاده از این مدل ها به بهبود وضعیت و سرانه فضای سبز کمک کند. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه با ایجاد اماکن سیاحتی و تفریحی که در نتیجه آن فضای سبز نیز گسترش می یابد، از راهکارهای این مهم بشمار می آید.

البته گفتنی است که نباید با عنوان فضای سبز نسبت به کاشت گونه های گیاهی که نیاز به آبیاری زیادی دارند اقدام شود تا بدین وسیله سبب هدر رفت بخش عظیمی از منابع آبی ش. با توجه به محدودیت منابع آبی زیرزمینی و همچنین کاهش باران و سیلاب ها، ضروری است نسبت به کشت ارقام با آبیاری کمتر اقدام کرد.

همچنین در کنار اهمیت به موضوع قابلیت هر منطقه برای رشد گونه خاص گیاهی، استفاده از درختچه های خودرو در شهرهای کوهستانی و اطراف سایر شهرها برای رشد طبیعی این نوع درختان و تبدیل به یک جنگ و تفرجگاه طبیعی اقدام کرد. با این گام می توان با کمترین هزینه نسبت به توسعه پوشش سبز و آینده ای زیبا تلاش کرد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید