نقش هنر تئاتر در استان اردبیل مغفول مانده است

Image result for ‫تئاتر‬‎

آزادلو : یکی از هنرهای مهمی که مورد توجحه هنردوستان هر کشور و استانی است، تئاتر و اجرای نمایش زنده است. در حالی که این هنر مورد توجه هنرمندان کشور و جهان قرار داشته و می تواند در معرفی اردبیل به گردشگران داخلی و خارجی نقش محوری داشته باشد، اما بی توجهی به آن باعث شده جایگاه خاصی در میان هنرهای این استان نداشته باشد.

«نسیم نوعی» یکی از فعالان حوزه بازیگری تئاتر استان اردبیل است که علی رغم تجربه کم، در نمایش های موفقی حضور داشته و حتی کارگردانی یک نمایش نامه را نیز بر عهده داشته است. آزادلو پای گفتگوی این هنرمند می نشیند.

در رابطه با حوزه تئاتر و اینکه چطور وارد این هنر شدید توضیح دهید؟

فعالیت من در زمینه هنر ششم یعنی تئاتر و هنرهای نمایشی هست و از دوران دبیرستان علی رغم مخالفت های غیر قابل توجیه مسئولان، ادامه داشته است. در طول دوران دبیرستان دو نمایش تئاتر ما که پس از ماه ها تمرین قرار بود بصورت عمومی به نمایش گذاشته شود، چند روز قبل از اجرا برنامه حذف شد و بی توجهی به مقوله فرهنگ بهتر از هرچیزی خود را نشان داد. حدود چهارسال بعد در زمان دانشجویی به کمک دانشجویان هنردوست گروهی تشکیل دادیم و با رضایت و حمایت اولیه مسئولان دانشگاهی، تئاتری که مسائل و مشکلات روز جامعه رو روایت میکرد رو آغاز کردیم و چند ماه درگیر تمرینش بودیم ولی نزدیکیای اجرا متاسفانه بازهم بی نتیجه ماند.

آیا پس از این مخالفت ها از کار خود دلسرد شدید؟

البته که خیر. جدا از علاقه شخصی، هدفمون ترویج ارزش های اخلاقی اسلامی به زبان هنر هست و در کنار اون شناسایی عزیزانی که در این زمینه مستعد هستند. اتفاقات گذشته هم باعث شد عزم ما را برای رسیدن به نتیجه بهتر بیشتر کند و همه بی توجهی ها به قشر جوان و هنردوست باعث شد به کمک دوستان علاقه مند دیگر، گروهی آزاد و خودجوش به نام “ترمه”، متشکل از دختران و پسران دانشجو و محصل تشکیل بدیم و در زمینه تئاتر به فعالیت بپردازیم که با پافشاری خودمان توانستیم با این گروه نمایش تئاتر بصورت عمومی اجرا کنیم.

حامیان شما برای اجرای برنامه های فرهنگی کیست؟

اولین حامیان و مشوقان من و اعضای گروه خودجوش ما، بی شک خانواده هایمان هستند، چون اگر پشتیبانی و تشویق خانواده ها نبود ادامه راه برامون سخت می شد. حمایت بعدیمون از جانب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هست که به کارمون رسمیت بخشید و در مرحله بعد حمایت مردم هنردوست که با استقبال و دلگرمیشون خستگی کار رو از تنمون دور می کنند.

حمایت مسئولان تا چه اندازه قابل قبول است؟

الحمدالله حمایت این عزیزان هست ولی کافی نیست، هنوز هست کمبودهایی داریم که به شدت در روند کارمون احساس می شود.

بزرگترین مشکل پیش روی شما چیست؟

اولین و بزرگترین مشکل ما نبود سالنی مستقل هست که تمریناتمون رو مرتب و در آرامش پیش ببریم و نگران تداخل داشتن سایر برنامه های سطح شهر در سالن نباشیم. یا اینکه در پی کنترل صدامون که لازمه کار تئاتره نباشیم که مبادا صدای بلندمون دوستانمون رو تو فضای کتابخونه که با سالن اداره ارشاد دیوار به دیواره اذیت کند و یکی دیگه از مشکلاتمون نبود امکانات اولیه مانند لباس و وسایل دکور و امکانات نور و صدا است که قول هایی در این باره داده شده اما هنوز نتیجه عملی حاصل نشده است.

چه درخواستی از مسئولان دارید؟

هنرمند برای شروع کار به علاقه و اراده نیاز داره که این مسئله شخصی و مربوط به خود فرد هست ولی در ادامه نیاز به انگیزه و حمایت روحی دارد که حمایت همه جانبه مسئولان رو میطلبد. اگر هر دوی این نیازها در هنرمند تامین بشه مطمئنا هنرمند نیز در عمل موفق تر گام خواهد برداشت. جدا از حمایت روحی تامین امکانات مادی جهت پیشبرد تمریناتمون مانند سالن و لوازم صحنه و لباس نیز لازمه کاره.

بعنوان یک خانم ۲۵ ساله اولین کارگردانی شما برای اجرای نمایش یاس کبود چطور بود؟

نمایش یاس کبود که با عنوان زندگی حضرت زهرا (س) برنامه ریزی شده بود، پس  از ماه ها تمرین در قالب هنر ششم به معرض نمایش عموم گذاشته شد. همه تیم با همکاری و همدلی خوبی و بدون اینکه ریالی از این مجموعه حمایت شود برنامه را به خوبی پیش بردیم و استقبال خوبی نیز از این برنامه شد. به گونه ای که به علت استقبال و حضور گرم مردم، این برنامه چندین روز متوالی تمدید شد. علاوه بر آن نمایش سجده آخر نیز در ماه رمضان امسال که زندگی امام علی ع را به تصویر کشیده بود اجرا کردیم و با توجه به اجرای برنامه با بلیط خروجی این برنامه نیز مناسب بود و عموم مردم هنردوست استقبال داشتند.

نگاه مردم و عموم به فعالیت های شما چطور است؟

شکر خدا در اولین اجرامون با استقبال قابل قبول مواجه شدیم. مردم این استان هنردوست هستند و این یک نشانه خوب برای توسعه فعالیت های هنری است.

آینده اینگونه فعالیت های هنری در منطقه را چطور ارزیابی می کنید؟

مردم منطقه ما به واسطه ارادت خاصی که به ائمه اطهار دارند طبیعتا استقبالشون هم از اینگونه برنامه ها قابل قبوله و جا داره همینجا از همشون قدردانی کنم ولی گروه هنری ما به حمایت بیش از این برای موفقیت نیاز داره و اون زمانی حاصل میشه که مردم فهیم و هنردوستمون با تهیه بلیط که در اجراهای بعدی عملیش میکنیم به توسعه و فرهنگ سازی تئاتر منطقه کمک کنند.

 

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. گرمیلی گفت:

    ضمن عرض سلام و خسته نباشید در مورد نمایش زندگی امام علی در ماه رمضان باید خدمتتون عرض کنم که جای خالی هنرمندانی که در یاس کبود حضور داشتن مثل آقای نادرپور و سایر هنرمندان شهرمون به شدت احساس میشد.انشاالله تو کارهای بعدیتون حتما از تمام توانایی های شهرمون استفاده کنید.ممنون

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید