خسارت میلیاردی باغات در اثر سوء مدیریت و سهل انگاری در تامین آب

آزادلو : سید کریمی پیمانکار باغات کشت و صنعت و دامپروری مغان در مصاحبه با خبرنگار آوای روز از بی توجهی مسئولین به وضعیت حاد باغات این شرکت به شدت انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه امسال کارشناسان کل برداشت میوه از باغات کشت و صنعت مغان را ۱۱ هزار تن پیش بینی کرده بودند، اظهار کرد: امسال کارشناسان کل برداشتی محصولات شامل میوه های گوجه سبز، انواع آلو، شلیل، بادام، فندق و گیلاس را رقمی بالغ بر ۱۱ هزار تن پیش بینی کرده بودند ولی متاسفانه در اثر سوء مدیریت در نگهداری باغات کشت و صنعت این موضوع باعث شده تا این رقم پیش بینی شده حاصل نشود.

سید کریمی اضافه کرد: در برآورد کارشناسی امسال گوجه سبز ۲۰۰ تن پیش بینی شده که متاسفانه رقم برداشتی از این نوع میوه به ۱۲۰ تن رسیده ئ هلوی اسپرین کرست ۱۲۰۰ تن برآورد کارشناسی بود ولی در زمان برداشت به ۷۰۰ تن رسید که نکته جالب توجه اینجاست که از ۷۰۰ تن هلوی برداشت شده فقط یکصد تن آن مرغوب و ما بقی که ۶۰۰ تن می باشد نیز کیفیت لازم برای ارائه به بازار را ندارد.

او ادامه داد: هزینه برداشت هر یک کیلو هلو شامل هزینه های کارگری و سبد میوه ۲۵۰۰ تومان بوده در حالیکه این محصول در بازار با قیمت ۱۵۰۰ تومان به فروش می رسد و هزینه تمام شده بیشتر از فروش محصولات باغات کشت و صنعت مغان می باشد.

وی تصریح کرد: هزینه کارگران برای برداشت هر کیلو میوه از روی درخت برای آلبالو ۱۸۰۰ تومان، گیلاس ۲۵۰۰ تومان و با سایر هزینه های جاری و متفرقه که ۷۰۰ تومان می باشد هزینه برمیدارد.

سیدکریمی افزود: در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و هفت تا هشت هزار نفر نیز بصورت غیرمستقیم در باغات کشت و صنعت مغان بصورت فصلی کار میکنند و اگر برای مدیریت و بهره وری باغات کشت و صنعت مغان چاره اندیشی نشود در آینده این شرکت با معضل جدی روبرو خواهد شد.

وی بیان کرد: اگر محصولات باغات کشت و صنعت مغان را برداشت نکنیم و به همان صورت نیز بر روی درختان بماند برای پیمانکار صرفه تر است ولی شرکت در زمان عقد قرارداد از ما تعهد برداشت کلی میوه از روی درختان را اخذ کرده است.

پیمانکار باغات کشت و صنعت مغان تصریح کرد: در حال حاضر پیش بینی کارشناسان ما بر این است که شش هزار تن محصول از این باغات برداشت کنیم و در این صورت نسبت به پارسال که ۱۴ هزارتن برداشته شده بود شاهد افت هشت هزار تنی محصولات کشت و صنعت مغان خواهیم بود.

سید کریمی با اشاره به عوامل افت محصولات کشاورزی باغات کشت و صنعت مغان اظهار داشت: از عوامل مهم در بوجود آمدن چنین وضعیتی در شرکت مغان سرمازدگی و مشکل کم آبی نقش اساسی دارد. در برآورد اولیه و بعد از برنده شدن در مزایده طبق نظریه کارشناسی متوجه ریزش میوه ها شدیم که کارشناسان طی مکتوب اعلام کردند ۵۰ الی ۶۰ درصد میوه باغات در اثر سرمازدگی از بین رفته اند و عامل دوم که مشکل کم آبی بوده و امسال نیز بعلت سوء مدیریت در آبیاری باغات شرکت شاهد افت شدید کیفیت و تناژ محصولات هستیم.

وی همچنین گفت: میوه های درشت حاصل آبیاری بموقع محصولات بوده و اگر میوه ای بموقع آب مصرف نکند آن وقت محصولات کوچک مانده و رنگ می گیرد و در اینصورت میوه خمیرمانند شده و از بین می رود.

سیدکریمی بیان کرد: متاسفانه شرکت مغان تضمین کتبی برای تامین آب مورد نیاز باغات را نداد و تا به امروز مشکل کم آبی حل نشده و باید محصولات در بازه زمانی قبل از برداشت بصورت ۲۴ ساعته آبیاری شود که بعلت سهل انگاری یا بی تدبیری در این موضوع میزان باردهی درختان به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

او افزود: شرکت بصورت شفاهی به ما تضمین داده بود که مشکل کم آبی را مرتفع کند ولی به این تعهد خود عمل نکردند و علت اصلی در خصوص عدم پایبندی به تعهد خود نسبت به آب بدهی سنگین شرکت کشت و صنعت مغان به امور آب منطقه ای بوده و امور آب نیز با بستن دریچه های کانالها در برهه چهار روزه با قطع آب باغات خسارت زیادی به این مجموعه عظیم منطقه وارد کرده است.

وی همچنین با اشاره خسارت طوفان اخیر در منطقه مغان، اظهار داشت: طوفان اخیر در منطقه باعث ریزش محصولات باغات شد که برآورده کارشناسی ریزش محصولات شلیل ۳۰ درصد، آلو ۸۰ درصد و گیلاس ۹۰ درصد بوده است.

سیدکریمی با بیان اینکه سالیان قبل میوه باغات کشت و صنعت مغان مشتریان زیادی داشت، افزود: متاسفانه امسال بعلت نامرغوب بودن و کیفیت پایین میوه های این باغات مشتریان و حتی کارخانجان رغبتی برای خرید محصولات ندارد، در حالیکه سالیان قبل میوه های این باغات به بیشتر کشورهای اروپایی و حوزه خاورمیانه صادر میشد.

وی ادامه داد: در سالیان قبل میوه هلو رقم اسپرین کرست از نظر وزن هرکدام ۱۵۰ تا ۱۸۰ گرم بود که امسال وزن آن متاسفانه ۷۰ تا ۸۰ گرم میباشد که با این سایز هیچ کارخانه ای رغبت خرید این محصولات را ندارند.

وی متذکر شد: بیمه باغات کشت و صنعت مغان با چهار درصد توسط خود شرکت بیمه شده که از خسارت چهار میلیارد تومانی فقط سیصد میلیون تومان آنرا جبران می کند.

پیمانکار باغات افزود: سهل انگاری و بی تدبیری در تامین آب مورد نیاز باغات و اختلاف میان شرکت کشت و صنعت مغان و امور آب منطقه ای باعث افت کیفیت و کمیت محصولات باغات شده است و در این میان ما مجبور به پرداخت ضرر و زیان میلیاردی خواهیم شد.

او ادامه داد: با توجه به مراجعات و مکاتبات مکرر با مدیرعامل و اعضائ هئیت مدیره قرار بر این شد که هر چه سریعتر این وضعیت حادث شده تعیین و تکلیف شود که متاسفانه با گذشت بیش از بیست روز هنوز به مکاتبات ما هیچ ترتیب اثری داده نشده است و حتی حاضر شدم تا دو میلیارد تومان از مبلغ چهار میلیارد تومانی که به این شرکت پرداخت کرده بودم را قبل از برداشت به این شرکت واگذار کرده و قرارداد باغات کشت و صنعت مغان را لغو کنم در این حالت حداقل دو میلیارد تومان ضرر می کردم ولی با این همه بی مهری که نسبت به بنده شده باید مبلغ ۳۰ میلیارد تومان بصورت تقریبی شامل مبلغ قرارداد، هزینه نیروی انسانی، حمل و نقل و سبدهای میوه پرداخت کنم.

سید کریمی در پایان از مسئولان و هئیت مدیره کشت و صنعت مغان خواستار حمایت از بخش خصوصی شد تا در این مجموعه عظیم باغات بخش خصوصی متحمل پرداخت ضرر و زیان میلیاردی نشود.

 

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید