شرایطی مطلوب برای توسعه گردشگری انگوت

Image result for ‫شهر انگوت‬‎

آزادلو : شهر انگوت به عنوان مرکز بزرگترین بخش استان اردبیل با جمعیت حدود ۳ هزار نفری از توابع شهرستان مغان، یکی از مناطق مستعد برای توسعه در حوزه های مختلف است. گردشگری یکی از نقاط قوت هر شهری محسوب می شود که در صورت توجه به این مهم در انگوت، شاهد تحول عظیم اقتصادی نیز خواهیم بود.

وجود فضای سبز کافی، میادین و بلوارهای مملو از درختان و فضای سبز و همچنین پارک های تفریحی و سیاحتی از نقاط قوت بخش انگوت است. اما با توجه به محدودیت درآمد شهرداری، دستیابی به توسعه گردشگری در این شهر نیازمند اعتبارات مناسب از سوی دولت و مسئولان ارشد استانی است.

انگوت می تواند یکی از مقاصد گردشگری باشد

یکی از اهالی شهر انگوت می گوید: شهر انگوت ظرفیت تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری استان اردبیل را دارد و تنها با توسعه پارک های فعلی می توان به این مهم دست یافت.

«غفور نوجوانی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: مسئولان و به خصوص شورای شهر انگوت باید در کنار تلاش برای جذب اعتبارات دولتی برای توسعه گردشگری انگوت، نسبت به جذب سرمایه گذار نیز تلاش و اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه تکمیل پارک ولایت با توجه به موقعیت مناسب آن باید در اولویت باشد، اضافه می کند: با توجه به قرارگیری این مجموعه تفریحی و سیاحتی در تپه مشرف بر شهر انگوت، راه اندازی آبشار مصنوعی این پارک زیبایی شهر را دوچندان خواهد کرد.

این شهروند اهل انگوت می افزاید: توسعه تنها با ایجاد پارک بدست نخواهد آمد در حالی که اهالی ساکن در انگوت با مشکلات عدیده ای چون نبود نمایندگی بیشتر ادارات و مشکلات تردد در رفت و آمد، راه برون شهری و روستائی، محل دفن زباله و کیفیت آب شرب دست و پنجه نرم می کنند و باید این موارد نیز مرتفع شود.

سرانه فضای سبز انگوت بالاتر از میانگین کشوری

براساس مطالعات و بررسیهای وزارت مسکن و شهرسازی، سرانه متعارف و قابل قبول فضاهای سبز شهری در شهرهای ایران بین ۷ تا ۱۲ مترمربع برای هر نفر است در حالی که در شهر انگوت بالاتر از میانگین موجود کشوری است.

شهردار انگوت در این زمینه به همشهری می گوید: تا اواخر سال گذشته سرانه فضای سبز انگوت ۲۱٫۵ مترمربع برای هر نفر بود که خوشبختانه با کاشت درختان مثمر و غیر مثمر با همکاری منابع طبیعی این رقم اکنون افزایش نیز یافته است.

«کیماس زند» اظهار می کند: انگوت به لحاظ اماکن سیاحتی و تفریحی در شرایط مطلوبی قرار دارد اما برای دست یابی به نقطه مد نظر ایده آل که تبدیل به یکی از شهرهای گردشگری استان شود، نیازمند اعتبارات جهت توسعه پارک های فعلی هستیم.

وی با بیان اینکه اکنون در شهر انگوت دو پارک ملت و ولایت وجود دارد، می افزاید: پارک ملت از گذشته احداث شده و پارک ولایت نیز به تازگی به مجموعه پارک های شهر افزوده شده و در سطح ۸ هکتار در تپه مشرف بر این شهر احداث شده است.

شهردار انگوت تصریح می کند: هفته درختکاری سال گذشته با هکاری منابع طبیعی ۲ هزار اصله نهال در نقاط مختلف شهر انگوت توسط شهرداری کاشته شد و با ترتیب منظم نسبت به آبیاری آن ها اقدام می شود و در آینده ای نه چندان دور شاهد توسعه ای دلنشین در حوزه فضای سبز انگوت خواهیم بود.

توسعه پارک ولایت در دستور کار

رئیس شورای شهر انگوت معتقد است برنامه اصلی شورای شهر و شهرداری انگوت توسعه پارک ولایت و در مجموعه گسترش فضای سبز انگوت است که با اخذ اعتبارات لازم برای این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

«شهرام فرهمند» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: برای احداث این پارک سال گذشته ۱٫۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و اکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل نهایی آن به ۸ میلیارد ریال اعتبار نیازمندیم تا همه فازبندی های انجام شده به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده تاکنون از اعتبارات محل تملک دارایی ها بوده است، تصریح می کند: شهرداری برای توسعه این محل نسبت به خاکبرداری فاز دوم پارک و همچنین عقد قرارداد با پیمانکار جهت پازل بندی و جدول کشی ورودی و داخل محوطه پارک اقدام کرده است.

رئیس شورای شهر انگوت بیان کرد: دست یابی به توسعه گردشگری مد نظر نیازمند حمایت همه مسئولان است اما تاکنون اعتبارات وعده داده شده از سوی نماینده مردم گرمی در مجلس برای شهرداری انگوت اختصاص نیافته که امیدواریم در کنار اعتبارات دولتی این مهم نیز کمک حال شهرداری باشد.

فرهمند به مشکل فاضلاب و فرسودگی شبکه آب شرب شهر انگوت نیز اشاره کرد و گفت: این مشکلات باعث شده طعم توسعه شهری را در انگوت نچشیم و با تخریب روزانه آسفالت برای ترمیم لوله ها، موانع زیادی برای توسعه شهری ایجاد شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید