قره آغاج، روستایی با قابلیت های فراوان توسعه

آزادلو : «قره آغاج» سفلی و علیا نام روستاهایی واقع در شش کیلومتری مرکز بخش انگوت و ۴۱ کیلومتری مرکز شهرستان مغان است که به علت موقعیت مناسب آن، شاهد پیشرفت و توسعه بوده اند. روستای قره آغاج سفلی به واسطه قرارگیری در مسیر اصلی راه پارس آباد به اردبیل، محل داد و ستد صنوف مختلف بخصوص محصولات لبنی و گوشتی شده است.

وجود نمایندگی جهاد کشاورزی، پاسگاه محیط زیست، نمایندگی ایران خودرو و پایگاه امداد ونجات جاده ای هلال احمر و چند نمایندگی دیگر در این روستا به دلیل اهمیت استراتژیکی آن است. همچنین روستای قره آغاج سفلی به عنوان سه راهی اتصال بخش انگوت و گرمی به مسیر جاده اصلی پارس آباد به اردبیل بوده و از این حیث نیز حائز اهمیت است.

آب شرب، مشکل لایحنل اهالی قره آغاج

یکی از اهالی روستای قره آغاج در رابطه با مشکلات این روستا به همشهری می گوید: نبود آب شرب کافی و قطعی آب در فصول گرم سال و حتی جیره بندی آن در فصل زمستان در شأن چنین روستای پرجمعیتی نیست.

«نعمت شاهی زاده» اظهار می کند: مشکلات کشاورزان و دامداران و باغداران روستای قره آغاج بعلت پرداخت نشدن خسارت سیل و تگرگ از جمله مواردی است که باید مورد توجه مسئولان ذی ربط قرار گیرد تا بیش از این اهالی از تولید محصولات دلسرد نشوند.

وی با بیان اینکه نبود سالن ورزشی برای جوانان روستا یکی از مشکلات اصلی آن است، تصریح می کند: این روستا فاصله کمی با مرکز شهر انگوت دارد و به همین دلیل برخی امکانات در آن مستقر نمی شود در حالی که جمعیت بالا و موقعیت ویژه آن ایجاد زیرساخت های مختلف همچون سالن فرهنگی را مهم می کند.

«بایرام» پیرام» شورای قره آغاج نیز مشکل اصلی اهالی این روستا را آب شرب دانسته و می افزاید: انتظار ما از مسئولان ارشد استانی و شهرستانی پیگیری سریع آب شرب روستای قره آغاج و اختصاص آب شرب پایدار برای این روستا برای جلوگیری از افزایش مهاجرت است.

وی اضافه می کند: از دیگر مشکلات این روستا  بازبینی محدوده طرح هادی روستا علی رغم گذشت بیش از ۱۰ سال از طرح آن هنوز نیمه تمام مانده و اقدام عملی برای بهسازی و حداقل آسفالت ریزی معابر داخل روستای قره آغاج نمی شود و عملا روستا در محور مسیر اصلی در حال توسعه است و سایر بخش های آن پیشرفتی ندارد.

ثبات جمعیتی قره آغاج در طول چند دهه

سرشماری یک دهه اخیر قره آغاج نشان می دهد این روستا علی رغم کاهش چشمگیر جمعیت روستایی در اکثریت روستاهای منطقه و استان، قره آغاج کاهش جمعیت نداشته و حتی افزایش خانوار نیز داشته است.

بخشدار انگوت می گوید: طبق آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۵ قره آغاج سفلی ۷۲۰ نفر جمعیت با ۲۰۷ نفر خانوار و قره آغاج علیا ۲۶۰ نفر جمعیت با ۷۵ خانوار دارد که جمعیت بالایی به نسبت سایر روستاهای منطقه است.

«عباس صمدزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: روستای قره آغاج سفلی در سرشماری سال ۸۵ حدود ۷۳۰ نفر و در سرشماری سال ۹۰ حدود ۷۶۰ نفر جمعیت داشته است که با مقایسه سرشماری سال ۹۵ نشان می دهد این روستا شاهد ثبات جمعیت بوده و مهاجرت روستایی در آن پائین است.

وی با بیان اینکه از دلایل اصلی مهاجرت نکردن اهالی روستای قره آغاج وجود فرصت های شغلی عدیده است، می افزاید: قرارگیری این روستا در حاشیه جاده اصلی باعث ایجاد مغازه های مختلف و فرصت های شغلی جدید با میانگین درآمد مناسب شده است.

این مقام مسئول معتقد است قره آغاج به عنوان مهمترین روستای بخش انگوت که روزانه صدها و هزاران مسافر از داخل آن می گذرند، قابلیت بالایی برای تبدیل به مرکز تجاری و برپایی نمایشگاه های مختلف را دارد.

جمعه بازار قره آغاج، ظرفیتی برای توسعه

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل جمعه بازار روستای قره آغاج را ظرفیتی برای توسعه این منطقه دانسته و می گوید: ایجاد چنین بازارهای روز باعث ایجاد فرصت های شغلی عدیده و فراهم شدن فضایی برای عرضه محصولات و درآمد زائی می شود.

«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: روستای قره آغاج هر جمعه محل تجمع هزاران دامدار برای خرید و فروش دام و محصولات دامی هستند که می توان از این ظرفیت برای نمادینه کردن و تبدیل آن به یک نمایشگاه منطقه و استانی اقدام کرد.

وی از پیگیری پرداخت مطالبات کشاورزان و باغداران خسارت دیده این روستا خبر داد و می افزاید: در دیداری که با مسئولان وزارت جهاد و مسئولان استانی جهاد کشاورزی داشتم با جدیت پیگیر پرداخت مطالبات خسارت دیدگان هستیم و قطعا در کنار مردم این روستا خواهیم بود.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مشکل آب شرب این روستا و روستاهای همجوار در حضور وزیر نیرو در استان اردبیل پیگیری می شود و قطعا با بهره برداری از سد تازه کند و سد عمارت بخش عظیمی از مشکلات آبی بخش انگوت و شهرستان مغان مرتفع خواهد شد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. ناشناس UNITED STATES گفت:

    سلام اقای قاسمیان تقدیرو تشکر اززحمات شما که دهستان قره اغاج رو مورد لطف خود قرارداده ومشکلات وقابلیت های این دهستان را به مردم ومسئولان بیان کردید باتقدیم احترام مهدی دلیر عضو شورای اسلامی قره اغاج

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید