چرخ های تولید از کار افتاده در اردبیل!

Image result for ‫تولید‬‎

آزادلو : واحد های تولیدی استان اردبیل طی سال های گذشته بدلایل مختلف از جمله معوقات بانکی و نبود سرمایه در گردش از چرخه تولید کنار رفته اند و به مرور زمان به تعداد آن ها افزوده می شود. بیشتر واحدهای تولیدی استان اردبیل راکد و نیمه‌ فعال است و این جمله ای است که از بیشتر مسئولان استانی و محلی شنیده ایم.

چندی پیش بود که معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: در حال حاضر ۳۰۰ واحد تولیدی در این استان راکد است و  این آمار به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود قوانین حمایتی از بخش تولید، در برخی مواقع نسبت به اجرای قانون بی ‌توجهی می‌ شود.

«یوسف خدادادی»  اضافه کرد: در برخی مواقع سیستم بانکی و ادارات نسبت به اجرای قوانین بی ‌توجه هستند و همین موضوع مشکلاتی را برای بخش تولید به وجود آورده است و تلاش دستگاه قضایی و بخش خصوصی در جلسات کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌ گذاری رفع مشکلات است و انتظار می‌ رود بانک و بخش دولتی نیز در جهت حمایت از سرمایه‌ گذاری و ایجاد اشتغال گام بردارد.

مبرهن است موفق تر خواهد بود که بتواند در حوزه سرمایه گذاری بخش خصوصی و فعالیت واحدهای تولیدی بیشتر از سایرین عملکرد مطلوبی داشته باشد. راه اندازی واحدهای تولیدی علاوه بر رونق اتصادی در منطقه، فرصت های شغلی عدیده ای نیز برای جوانان ایجاد می کند.

اما پیش زمینه دستیابی به این مهم ایجاد فضایی امن برای سرمایه گذاران و حل مشکلات آن ها به هر نحو ممکن است. اکنون می بینیم جلسات متعددی برای حل این مشکلات برگزار می شود، اما مصوبات و تصمیم های اتخاذ شده در این جلسات به هیچ وجه رنگ و بوی عملیاتی و واقعیت به خود نمی گیرد.

با این اوصاف شکست واحدهای تولیدی و بیکاری خیل عظیمی از جمعیت نیروی کار کاملا طبیعی بوده و علاوه بر افزایش بزهکاری در جامعه، بار روانی مردم نیز افزایش می یابد. بدین منظور ایجاد یک کمیته ویژه بررسی دلایل مسکوت بودن مصوبات جلسات مرتبط با تولید ضروری به نظر می آید.

موقعیت های بی نظیر استان اردبیل در زمینه های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و مرزی همگی قابلیت های بی نظیری برای سرمایه گذاری دارند. از سوی دیگر دولت در حال چابک سازی و واگذاری امور به بخش خصوصی است و باید در چنین شرایطی به هر نحو ممکن موانع تولید کنندگان از میان برداشته شود.

 

 

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید