موانع بزرگ بر راه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

Image result for ‫موانع تولید‬‎

آزادلو : مشکلات واحدهای تولیدی در نقاط مختلف کشور باعث شد دولت با اتخاذ تصمیمی نسبت به ایجاد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اقدام کند.

ستاد تسهیل به ‌منظور بررسی و اتخاذ تصمیم درخصوص حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی به‌ ویژه در موارد مربوط به تکمیل و راه‌ اندازی طرح‌ های نیمه‌ تمام، تامین مالی، تعیین تکلیف بدهی‌ های معوق و همچنین رفع مشکلات مرتبط با محیط‌زیست و منابع طبیعی و معادن و رفع موانع صادراتی ایجاد شده است.

علی رغم راه اندازی چنین ستادی در استان اردبیل همچنان مشکلات واحدهای تولیدی و موانعی که بر سر راه تولید کنندگان قرار دارد، از میان برداشته نشده است. نبود خروجی مد نظر از ستاد تسهیل باعث گله مندی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان و حتی برخی از مسئولان نیز شده است.

جلسات بی نتیجه؛ بلای جان سرمایه گذار

یکی از تولیدکنندگان استان اردبیل می گوید: بزرگترین مشکلی که گریبان گیر سرمایه گذاران بخش خصوصی است، جلسات بی نتیجه حمایت از تولید است که تاکنون نتوانسته خود را در عمل نشان دهد.

«قدیر شهبازی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: بزرگترین مشکلی که تولیدگنندگان استان اردبیل در پیش رو دارند، اجراء نشدن مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و بی توجهی بانک ها به پرداخت تسهیلات مصوب کارگروه های اشتغال زائی است.

وی با بیان اینکه دستگاه های دولتی در جلساتی همچون ستاد تسهیل نسبت به مصوبات رفع موانع تولید اقدام می کنند، می افزاید: خروجی این جلسات تنها در روی کاغذ زیباست و وقتی سرمایه گذار و تولید کننده با بانک عامل معرفی می شود، تازه مشکلات و بروکراسی اداری آغاز می شود.

این سرمایه گذار بخش خصوصی اضافه می کند: تا زمانی که یک سیستم درست برای حل مشکلات تولید کنندگان تعریف نشود، تولید در ایران و بخصوص استان اردبیل با شکست روبرو خواهد بود و در آینده ای نه چندان دور شاهد متروکه شدن واحدهای تولیدی خواهیم بود که بدنه اقتصاد منطقه را فلج خواهد کرد.

شهبازی به اهمیت واحدهای تولیدی در زمینه اشتغال زائی اشاره کرد و تصریح می کند: دولت برای ایجاد فرصت های شغلی باید هزینه های کلانی در نظر بگیرد، در حالی که می تواند با حمایت از سرمایه گذار و تولید کننده در عمل و نه بصورت مصوبات بی نتیجه، اشتغال زائی را به مرحله عملی درآورد.

گله مندی شدید معاون استاندار از نبود همکاری بانک ها

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل در این زمینه به خبرنگار همشهری می گوید: بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات رونق تولید همکاری لازم را ندارند که باعث شده مصوبات و خروجی جلسات مرتبط با رفع موانع تولید بی نتیجه بماند.

«بهمن حسین زاده» با بیان اینکه ما در جلسات گذشته به بانک های عاملی که در این زمینه همکاری نداشتند تذکراتی نیز دادیم، اظهار می کند: این تصمیمات ما نیست که بانک ها نخواهد عمل کنند، بلکه تصمیماتی که در جلسات رونق تولید گرفته می شود تصمیمات و مصوبات دولت است لذا هیچ بانکی نباید به این مصوبات بی توجه باشد .

وی رفع موانع تولید را برابر با عمل به منویات رهبری در ایجاد اشتغال دانست و معتقد است راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و نیمه فعال که مشکلات نقدینگی دارند ، موجب اشتغالزایی و تحقق شعار سال است که در دستور کار دولت در سراسر کشور است و امید واریم با همکاری لازم گام های موثری در این زمینه برداریم.

«سیدحامد عاملی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در این زمینه می گوید: در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی تا حدودی گرفتار دریافت و یا پرداخت اصل وجریمه تسهیلات در یافتی از بانک های عامل هستند و با توجه به اینکه در این واحد ها تعدادی کارگرمشغول کار هستند، نباید اقدامات ما باعث بیکاری آنها شود.

و ما همگی مسوولیم در پیشگاه مردم وخدا و باید همکاری لازم را در جهت راه اندازی واحد های تولیدی و صنعتی راکد ونیمه فعال داشته باشیم واین گامی موثر در جهت توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در استان محروم اردبیل خواهد بود.

مسکوت ماندن ۵۰ درصد از مصوبات ستاد تسهیل

تاکنون نزدیک به پنجاه جلسه مختلف درحوئزه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در این استان تشکیل یافته و بی شک مصوبات زیادی نیز داشته اند. اما نبود نظارت بر خروجی این مصوبات باعث شده عملا نتوان به نقش مثبت این ستاد در رفع موانع تولید اشاره کرد.

نماینده اردبیل، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی می گوید: بدلیل مسکوت ماندن ۵۰ درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در زمینه توسعه واحدهای صنعتی این استان توفیق چندانی حاصل نشده است.

«رضا کریمی» با انتقاد از بی توجهی سازمان توسعه گسترش صنایع کشور برای سرمایه گذاری در اردبیل، اظهار می کند: ضروری است اقدام شایسته برای توسعه واحدهای صنعتی و رفع موانع تولید در استان انجام شود و تنها به مصوبات بی نتیجه اکتفاء نشود.

وی ادامه داد: به منظور کمک به رونق تولید و ایجاد کسب و کار این سازمان می تواند بخشی از سرمایه گذاری ها را در استان کمتر توسعه یافته اردبیل انجام دهد.
نماینده اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعمال مشوق های صادراتی ضروری است افزود: دولت باید مشوق های صادراتی ، کمک های فنی و اعتباری و معافیت های صادراتی برای محصولات کشاورزی اعمال کند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید