خیز روستاهای بخش مرکزی برای توسعه

Image result for ‫توسعه روستایی‬‎

آزادلو : بخش مرکزی شهرستان مغان ۱۱ روستا داشته و عموما جمعیت این روستاها به نسبت سایر بخش های این شهرستان بالاتر است. نزدیکی به مرکز شهرستان و موقعیت مناسب بیشتر روستاهای این بخش باعث شده همچنان روح روستایی در آن جریان دارد.

با این وجود، در بسیاری از این روستاها کمبود امکانات باعث مهاجرت بی رویه از آن ها شده است اما در سال های اخیر گام های خوبی برای توسعه روستایی در منطقه برداشته شده است. روستاهای مهم این بخش همچون انی، زنگیر، تنگ، داش دیبی و تولیر که عموما با توجه به موقعیت های گردشگری و جمعیت بالا اکنون شاهد فعالیت های عدیده عمرانی هستند.

اجرای طرح های عمرانی در همه روستاها

بخشدار مرکزی شهرستان گرمی مغان می گوید: اجرای طرح های عمرانی در داخل روستاهای بخش مرکزی از محل اعتبارات دهیاری ها بصورت مطلوبی در حال انجام است و شاهد تحولات اساسی در روستاهای منطقه هستیم.

«حسن ندائی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: ۲۰ روستای بخش مرکز از محل اعتبارات فاقد دهیاری و سایر روستاها از محل اعتبارات واریزی به حساب دهیاری ها در حال انجام عملیات های عمرانی اجرای سنگ فرش، آسفالت ریزی و هدایت های آب های سطحی هستند.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه هدایت آب های سطحی با جدیت در روستاها در حال انجام است، می افزاید: هم اکنون از محل اعتبارات دهیاری در روستاهای انی و زنگیر عملیات هدایت آب های سطحی به ترتیب با اعتبار ۱ میلیارد ریال و ۱٫۵ میلیارد ریال در حال انجام است که پس از آن آسفالت ریزی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول بیان می کند: گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار بخش مرکزی انجام شده و در بخش تأمین آب شرب نیز بیشتر روستاها دارای آب شرب هستند و برخی روستاها همچون انی نیز با برنامه ریزی های صورت گرفته از سالجحاری طرح آبرسانی آن ها آغاز خواهد شد.

ندایی از اجرای طرح های عمرانی مختلف در همه روستاهای بخش مرکزی خبر داد و می گوید: طرح هادی روستای تولیر گرمی که جز روستاهای هدف گردشگری است با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد ریال از محل فاقد دهیاری در حال انجام بوده و اعتبارات ملی نیز برای این مهم در نظر گرفته خواهد شد.

تنگ، داش دیبی و تولیر روستاهای هدف گردشگری هستند

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گرمی مغان در این زمینه به همشهری می گوید: روستاهای تنگ و تولیر و داش دیبی از توابع بخش مرکزی این شهرستان با توجه به قابلیت های بالایی که دارند، جزو روستاهای هدف گردشگری هستند.

«محمدعلی رحیمی» می افزاید: برای اجرای طرح هادی و در مجموع توسعه این روستاها بخصوص روستای داش دیبی با همکاری میراث فرهنگی و بخشداری و سایر ارگان ها نظیر راه و شهرسازی اقدامات خوبی انجام شده و تا تکمیل پروژه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه روستای تنگ با توجه به نزدیکی به شهر در اولویت تکمیل طرح هادی قرار دارد، اضافه می کند: با اعتباری بالغ بر ۱ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی جهت توسعه گردشگری اکنون طرح هادی روستا در حال تکمیل نهایی است.

مدیر بنیاد مسکن گرمی مغان بیان می کند: این بنیاد در بیشتر روستاهای بخش مرکزی در حال اجرای طرح های مختلف است و با تکمیل طرح های هدایت آب های سطحی که توسط دهیاری و بخشداری در حال انجام است، عملیات آسفالت ریزی و سنگ فرش توسط بنیاد مسکن آغاز خواهد شد.

تأمین امکانات، گامی برای مهاجرت معکوس

رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل معتقد است تأمین امکانات و زیرساخت های اساسی روستاها، گامی مهم و اساسی برای مهاجرت معکوس به روستاها و ایجاد فضای کسب و کار و رونق محیط روستایی منطقه می شود.

«سیدحمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند:  در بازدیدی که از روستاهای مختلف بخش مرکزی داشتیم شاهد اقدامات مهمی برای تأمین زیرساخت ها بودیم اما انتظار می رود در اجرای طرح های عمرانی نباید به بافت سنتی و تاریخی روستاها لطمه ای وارد شود.

وی تصریح کرد: دهیاران و شوراهای روستاها در صورت وجود مشکلات خاص در مناطق روستایی این موانع و راهکارهای رفع آن را مطرح کنند تا از طریق سازمان های کشوری و استانی نسبت به اخذ اعتبارات لازم و یا به روش های دیگر نسبت به رفع آن ها اقدام شود.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی بیان می کند: برخی از روستاهای مهم بخش مرکزی همچون انی علی رغم فعالیت های عمرانی قابل تقدیر از مشکلات بی آبی رنج می برند که با پیگیری موضوع و اختصاص اعتبار لازم از سالجاری عملیات آبرسانی به آن آغاز خواهد شد.

میرزاده می گوید: برای توسعه گردشگری و اتصال بخش مرکزی به بخش موران، اعتبار ویژه ای برای راه داش دیبی بخش مرکزی به اوماسلان بخش موران اخذ شده  و اکنون عملیات راهسازی در این محل در حال انجام است که ایمدواریم با تکمیل آن بخش عظیمی از مشکلات مردم منطقه و موانع توسعه گردشگری مرتفع شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید