انتظار ۹ ماهه برای پرداخت مطالبات چغندرکاران مغان

Image result for ‫چغندرکاران مغان‬‎
آزادلو
: پرداخت نشدن به موقع خسارت کشاورزان شمال استان اردبیل که به واسطه سرما، تگرگ و سیل آسیب دیده اند، زمینه گله مندی کشاورزان و دل سردی این قشر را ایجاد کرده است. یکی از محصولاتی که با گذشت نزدیک به ۹ ماه هنوز خبری از خسارات آن ها نیست، چغندر دشت مغان است.
وضعیت چغندرکاران به قدری بحرانی شده است که تعدادی از کشاورزان در روزهای گذشته با حضور در پایتخت در مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه تحسن کرده و خواستار پرداخت مطالبات خسارات خود شدند.
از سوی دیگر دولت عمدتا تمرکز به پرداخت خسارات از طریق صندوق بیمه است و سوال اینجاست کشاورزانی که نتوانستند به هر دلیلی محصولات خود را بیمه کنند، وضعیت آن ها چگونه بوده و دولت چه برنامه ای برای این دسته از کشاورزان دارد.

دولت با بخش کشاورزی توجهی ندارد
یکی از چغندرکاران پارس آباد در این زمینه به همشهری گفت: دولت به وضعیت امرار معاش کشاورزان و تولیدات بخش کشاورزی توجهی ندارد چرا که در پرداخت مطالبات همیشه کوتاهی می شود و حتی گندمی که خریداری می کنند با تاخیر چندین ماهه پول آن را پرداخت می کنند که باعث دلسردی کشاورزان شده است
حسن زاده با بیان اینکه اکثر کشاورزان از پرداخت نشدن به موقع و یا کامل خسارت محصولات کشاورزی انتقاد دارند، اظهار کرد: کشاورزان مغانی بارها این مشکل را در منطقه و حتی با تحسن در مقابل سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند اما هنوز اقدامی نشده است.
وی در رابطه با بیمه محصولات کشاورزی گفت: مسئولان بارها بر ضرورت بیمه محصولات تاکید کرده اند در حالی که این صندوق تاکنون نتوانسته رضایت کشاورزان و باغداران بیمه شده را جلب کند.

کشت و صنعت مغان؛ مسئول پیگیری
گلایه های کشاورزان مغانی در حالی است که مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد سطح زیر کشت چغندر در این شهرستان را ۲۸۰۰ هکتار دانست.
«اکبر حسینیان» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: کشت چغندر در شهرستان پارس آباد زیر نظر کشت و صنعت است و این سازمان باید پیگیر پرداخت مطالبات و بدهی های چغندرکاران باشد.
وی با بیان اینکه سال جاری بیش از ۱۳۰ هزار تن چغندر در پارس آباد برداشت شده است، تصریح کرد: چغندر یکی از محصولات استراتژیک و خاص منطقه است که سالجاری در خرداد ماه تگرگ باعث ایجاد خسارت به این محصول در شهرستان پارس آباد شد.
فروش نرفتن شکر
همچنین معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تاخیر در پرداخت مطالبات چغندرکاران، در این زمینه از کشاورزان عذرخواهی کرد و گفت : ۴۰۰ هزار تن شکر در کارخانه های کشور هنوز به فروش نرسیده و از سویی با برنامه های مناسب دولت از ۵ ماه گذشته تا کنون شکر خارجی وارد کشور نشده است .
وی تصریح کرد : در سال زراعی جاری ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن شکر در کشور تولید شد که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است .

پیگیری های مدیریت بحران استان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل در پاسخ به همشهری گفت: ما طی مکاتباتی با سازمان مدیریت بحران کشور وضعیت چغندرکاران را پیگیری کرده و منتظر اختصاص ردیف اعتباری مشخص برای این منظور هستیم.
«مسعود امامی یگانه» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سازمان مدیریت بحران نیز از طریق وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه پیگیر مطالبات کشاورزان خسارت دیده استان اردبیل است.
وی با بیان اینکه دولت بر روی پرداخت مطالبات از طریق صندوق بیمه کشاورزی تمرکز دارد، افزود: بیمه محصولات کشاورزی به‌عنوان یکی از راهکارهای نوین برای مقابله با خطرات غیرمترقبه و غیرقابل کنترل فعالیت‌های کشاورزی و در نتیجه کاهش نوسانات درآمدی کشاورزان است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل بیان کرد: مجموعا ۴۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان اردبیل وارد شده که از این مقدار ۶ میلیارد تومان خسارت به چغندرکاران شمال استان وارد آمده است.
وی با بیان اینکه دولت برای کشاورزانی که محصولات خود را بیمه نکرده و خسارت دیده اند، برنامه ای در نظر دارد، افزود: با پیگیری های انجام شده مطالبات کشاورزان خسارت دیده بیمه نشده به صورت تسهیلات بلاعوض و یا تسهیلات بی بهره پرداخت خواهد شد.
امامی تاکید کرد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی از سوی دولت با هدف تشکیل شده تا تولیدکنندگان متناسب با حق بیمه پرداختی، از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند و لازم است کشاورزان به بیمه محصولات خود توجه داشته باشند.

* علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید