روستای کردلر موران نیازمند توجه مسئولان

http://uupload.ir/files/wknf_photo_2017-04-06_16-25-08.jpg

آزادلو : کردلر نام روستایی در نوار مرزی ایران و آذربایجان و از توابخ بخش موران شهرستان گرمی مغان است. این روستا با ۹۰ خانوار و بیش از ۵۰۰ نفر جمعیت یکی از روستاهای پرجمعیت بخش موران است که بین روستاهای زهرا، رحیملو، آزادلو و درین کبود واقع شده است.
روستای کردلر یکی از معدود روستاهای دارای قدمت تاریخی بالا و مهم شهرستان است که به دلیل موقعیت خاص و قرارگیری در کنار راه ارتباطی گرمی به بخش موران، از اهمیت بالایی برخوردار است. سید محمد ابراهیمی در کتاب جغرافیای دشت مغان نام اصلی آن را کوت لر که مربوط به قوم کوتی است آورده است.
این روستا در طول سالیان اخیر علی رغم کاهش چشمگیر جمعیت کل شهرستان و بخش موران، با کاهش جمعیت ناچیزی روبرو بوده و حتی در برخی موارد شاهد مهاجرت معکوس نیز بوده است. طبق گفته اهالی در صورت تأمین زیرساخت های اساسی همچون راه ارتباطی مسیر اقتصادی اهالی در بخش خدماتی و کشاورزی و صنایع وابسته هموارتر خواهد شد.

دامداری و کشاورزی شغل اصلی اهالی روستا
یکی از اهالی روستای کردلر گفت: منبع اصلی درآمد اهالی ساکن در این روستا از طریق دامداری و یا کشاورزی در مزارع به صورت دیم و تعداد اندکی از محل تعمیر خودروهای کل بخش موران است.
امیدی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بیشتر محصولات کشت شده در این روستا گندم و جو است و در سطح خرد برخی از اهالی کنار رودخانه بالهارود نسبت به کشت برنج اقدام  می کنند.
وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل اهالی نبود آب شرب پایدار و نبود راه ایمن و استاندار است، افزود: سال گذشته تا نزدیکی روستای درین کبود آسفالت ریزی انجام شد و مابقی آن تا این روستا که حدود ۲ کیلومتر است، اجرایی نشد.
این کشاورز اهل روستای کردلر تصریح کرد: در رابطه با آب شرب نیز در نزدیکی روستا چاه آب شرب وجود دارد که اهالی از این طرق آب مصرفی خود را تأمین می کنند و دولت برای انتقال این آب به داخل روستا اقدامی نمی کند.
امیدی به مشکلات آنتن دهی موبایل و نبود اینترنت پرسرعت اشاره کرد و گفت: نبود اینترنت تلفن همراه در این عصر از تکنولوژی در کنار هزینه های اضافه رومینگ که گاها روستائیان متحمل می شوند، از دیگر مشکلات اهالی ساکن در این روستا است.

بزرگترین مشکل اهالی آب شرب پایدار است
بخشدار موران نیز در رابطه با این روستا به همشهری گفت: بزرگترین مشکل اهالی روستای کردلر نبود آب شرب پایدار است که در این زمینه ما بارها مکاتباتی انجام دادیم.
«عبداله اصلان زاده» اظهار کرد: عملیات آبرسانی به بخش موران با کندی پیش می رود و با این وضعیت چندین سال اهالی موران از بی آبی رنج خواهند برد و انتظار ما از دستگاه متولی شتاب دهی به این پروژه مهم و ضروری است.
وی تأکید کرد: بخش موران روز به روز با کاهش جمعیت مواجه است و انتظار ما از مسئولان و مدیران کل استانی توجه اساسی به این بخش و تأمین زیرساخت های اساسی مورد نیاز است.
وی در رابطه با تأمین گاز این روستا تصریح کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید گازرسانی به روستای کردلر همزمان با گازرسانی به مرکز بخش موران سال گذشته به اتمام و اهالی از این نعمت برخوردار شدند.
این مقام مسئول بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در روستای کردلر که در یک کیلومتری مرکز بخش قرار دارد، ضرورت استقرار فوریت های پزشکی با توجه به جمعیت بالای این روستا و چند روستای همجوار در مرکز بخش است که در این زمینه نیز پیگیری های لازم انجام شده است.
اصلان زاده کشاورزی را ظرفیت اصلی روستای کردلر برشمرد و گفت: ما اکنون شاهد هستیم با کشت و توسعه باغات در این روستا و باردهی مطلوب زمینه اشتغال جوانان و رونق تولید ملی و اقتصادی فراهم شده و انتظار از کشاورزان حرکت از کشاورزی سنتی به صنعتی است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. موانلی گفت:

  سلام و خسته نباشید آقای میرزاده نماینده محترم کدام یک از محرومیت ها توسط حضرتعالی در شهرستان گرمی و بخش انگوت و موران حداقل کاسته شده (آن راه اصلی بخش موران و آن آب پایدار موران)و آن راه اصلی انگوت و راه داخل شهر دراین مدت خیلی زحمت کشیدی ازت ممنون هستیم مردمومن حداقل یه خورده به فکر این منطقه باش ببین خواسته مردم از رای دادن به شما چی بوده و هست؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محمد ROMANIA گفت:

  اقای نماینده عزیز یادت هست که در کنار روستای کردلر چه فرمودید

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید