لزوم افزایش فضای درمانی موجود گرمی مغان

آزادلو : وضعیت فضاهای موجود درمانی شهرستان مغان با توجه به عمق مشکلات موجود در این حوزه، نیازمند نگرش اساسی و عمیق است. تعدد روستایی و کوهستانی بودن این منطقه لزوم افزایش خانه های بهداشت، مراکز درمانی و بهداشتی و تجهیز بیمارستان ولایت شهرستان را دوچندان نمایان می سازد.
این نیازهای اساسی در حالی است که توسعه فضاهای درمانی در استان اردبیل و به خصوص در این شهرستان در سال های اخیر با کم سویی اعتبارات با موانعی همراه است. سکون در پروژه های درمانی و بهداشتی در حال اجراء و نیازهای اساسی مراکز موجود برای ترمیم و بهسازی و توسه گواهی بر این مدعاست و ضروری است مسئولان تدبیری برای این موضوع در نظر بگیرند.
«علی جاویدزاده» مدیر شبکه بهداشت و درمان گرمی مغان چندی پیش در خطبه های نماز جمعه از تلاش برای افزایش و ارتقای تجهیزات، بهبود و توسعه فضای درمانی شهرستان گرمی مغان خبر داد و گفت: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت توسعه مراکز بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و دورافتاده است که در این راستا در استان اردبیل اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

Image result for ‫بیمارستان ولایت گرمی‬‎

لزوم توسعه فضای درمانی مناطق محروم و مرزی
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری گفت: فضاهای درمانی و بهداشتی در مناطق محروم و مرزی روستایی باید مورد توجه قرار گرفته و توسعه و تجهیز شوند.
«نعیم جباری» افزود: نبود امکانات اساسی و زیربنایی در روستاهای مرزی که امکانات درمانی یکی از آن هاست، یکی از عوامل اساسی مهاجرت از منطقه و به تبع آن به وجود آمدن معضلات بزرگ فرهنگی اجتماعی در نوار مرزی شده است.
وی با انتقاد از اعزام پزشکان طرحی و بی تجربه به منطقه، تصریح کرد: ما در همه خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی شاهد هستیم پزشکان طرحی که تجربه کافی ندارند اعزام می شوند که خود این موضوع باعث بروز مشکلات عدیده می شود.
این روستایی اهل بخش مرزی موران تصریح کرد: در عصر کنونی نباید هیچ فردی در روستاها بخاطر یک بیماری عادی چند ده کیلومتر را طی کرده و به مرکز شهرستان بیاید، و اگر اینگونه باشد خانه های بهداشت عملا بی خاصیت خواهند بود.

تحول درمانی در گرمی نیازمند تغییر نگرش مسئولان
فرماندار گرمی مغان گفت: ایجاد تغییر و تحول ملموس و عملی در بخش درمانی و بهداشتی گرمی مغان نیازمند تغییر نگرش مسئولان استانی و کشوری به مناطق محروم است.
«سید حمایت میرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: توجه به حوزه درمانی و بهداشتی گرمی مغان به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرستان های استان، یکی از موضوعات مهمی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تا چندماه پیش گرمی تنها شهرستانی در استان بود که مطب پزشک متخصص نداشت، افزود: با تلاش صورت گرفته درمانگاه خصوصی در مرکز شهر برای ویزیت بیماران توسط متخصصان در ساعات بعد از کار بیمارستان دایر شده است.
میرزاده اضافه کرد: انتظار می رود ضمن افزایش ساعات کاری مطب های خصوصی و افزایش کیفیت خدمات دهی در بیمارستان و مراکز دولتی، برای بهسازی و توسعه فضای درمانی در این شهرستان برنامه ریزی شود.
مقام عالی دولت در گرمی مغان  گفت: وضعیت اعتبارات پروژه های عمرانی در کل کشور با محدودیت های زیادی مواجه است، اما با توجه به اهمیت حوزه درمان و بهداشت انتظار می رود در تأمین اعتبارات این بخش دولت کوتاهی نداشته باشد.

اجرای طرح های مناسب برای توسعه فضای درمانی
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان گفت: برنامه اصلی ما در کنار توسعه فضای درمانی و بهداشتی در شهرستان، بهسازی و ارتقای کیفیت مراکز و خانه های موجود است.
«امیر قاسمیان» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: فضاهای درمانی و بهداشت موجود شهرستان در صورت اینکه بهسازی و استانداردسازی شوند قطعا پاسخگوی نیاز اهالی خواهند بود که برنامه ما نیز حول این محور خواهد بود.
وی با بیان اینکه زیربنای مراکز درمانی و بهداشتی کل شهرستان ۱۹ هزار و ۹۹۰ متر مربع است، افزود: فضای درمانی و بهداشتی موجود در کل شهرستان گرمی مغان ۱۰۴ هزار و ۹۳۷ متر مربع است که به نسبت وسعت و جمعیت نسبتا مطلوب است.
معاون امور بهداشتی شبکه بهداشت و درمان گرمی مغان بیان کرد: در کنار فضای موجود، احداث مرکز درمانی اظماره و احداث ۵ خانه بهداشت در شهرستان در دست اجراء بوده و به فضای موجود درمانی افزوده خواهد شد.
وی خواستار همکاری مسئولان محلی جهت ارتقای وضعیت درمان منطقه شد و گفت: در صورت همکاری بخشداری و شورای شهر انگوت ما آمادگی احداث درمانگاه شبانه روزی و خوابگاه کادر درمانی هستیم که در وضعیت درمانی قطعا موثر خواهد بود.
قاسمیان اضافه کرد: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت توسعه مراکز بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و دورافتاده است که در این راستا در شهرستان گرمی مغان نزدیک ۸۰ میلیارد ریال جهت بهسازی مراکز درمانی و خرید تجهیزات هزینه شده است.
وی افزود: بر این اساس نوسازی ۲ مرکز بهداشتی درمانی ۲۲ بهمن و شهید بهشتی، تعمیرات مرکز خدمات جامع شهری و تعمیرات مرکز خدمات جامعه روستایی، احداث پانسیون پزشکان زیوه و و انگوت، بهسازی مراکز درمانی مرکز بخش انگوت و مرکز بخش موران و بازسازی خانه های بهداشت و مراکز و پانسیون پزشکان روستاهای قره آغاج، زهراکندی، گیلارلو، پرچین و ایلخی در کنار مراکز درمانی بنه و زیوه اجراء شده است.
بی شک ارتقای وضعیت درمانی و بهداشتی در مناطق محرومی همچون شهرستان گرمی مغان علاوه بر تأثیر مستقیم بر مهاجرت بی رویه، امید به زندگی و سطح بهداشتی مردم به خصوص روستانشین ها را بالا خواهد برد و انتظار از دولتمردان و مسئولان ذی ربط استانی نیز توجه اساسی به این بخش است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید