فاضلاب شهرک ولیعصر (عج) مشکل لاینحل

آزادلو : شهرک ولیعصر (عج) واقع در ۲ کیلومتری شهر گرمی به سمت اردبیل از سوی جاده جدید است. رانش محله کوتول آباد گرمی باعث شد طی تصمیمی مسئولان شهرستان ساکنان این محله را به شهرک ولصعیر (عج) گرمی انتقال و زمینه ایجاد یک محل مسکونی مناسب در محلی هموار و وسیع در نزدیکی شهر گرمی فراهم سازند.
ویژگی های منحصر بفرد این منطقه باعث شد در همان اوایل تا به این لحظه از شهرک ولیعصر (عج) به عنوان چشم انداز توسعه شهر گرمی یاد شود. قرارگیری برخی از ادارات ، مدارس ویژه ، دانشگاه ، مجتمع فرهنگی هنری ، نزدیکی به منطقه گردشگری گیلارلو ، ساخت مسکن مهر و چند مجتمع مسکونی دیگر در این منطقه ، زمین هموار و مناسب و توسعه و برخی ویژگی های دیگر از نقاط قوت این شهرک به حساب می آید.
اما همه این نکات مثبت هم هنوز نتوانسته قسمت اعظم مشکلات زیرساختی این منطقه به خصوص شبکه فاضلاب و مدیریت آب های سطحی آن را حل کند. یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم شهرک ولیعصر(عج)، مشکل فاضلاب این شهر است که همیشه موجب نارضایتی شهروندان بوده در این نقطه از شهر، شبکه فاضلاب وجود نداشته و به معابر رها می شود.

http://uupload.ir/files/cxrp_shahrak_valiasr1.jpg

وعده های ناسرانجام برای شهرک ولیعصر
یکی از اهال ساکن شهرک ولیعصر (عج) گفت: شهرک ولیعصر(عج) گرمی که باید نام آن را روستای توسعه یافته گذاشت، در طول دو دهه اخیر شاهد وعده های زیادی از سوی مسئولان بود که ناسرانجام رها شده است.
«محمود بهشتی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: این نقطه از شهر نزدیک به ۲۰سال به این مکان انتقال یافته و در طول این سال ها علی رغم وعده های مکرر مسئولان و قرار گیری در بهترین نقطه ممکن برای توسعه شهر گرمی، با برخی مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می کند.
وی با بیان اینکه نگهداری احشام در منطقه به یک معضل اساسی برای اهالی تبدیل شده است، افزود: تعدادی از افراد معلوم الهویه در این منطقه احشام نگهداری می کنند که علی رغم آگاهی شهرداری و سایر دستگاه های مرتبط اقدامی در این زمینه صورت نمی گیرد.
وی اضافه کرد: شهرک ولیعصر (عج) قانونا جزو محدوده شهری محسوب می شود، اما متأسفانه به دلیل اینکه عمدتا اهالی ساکن در این منطقه از طریق تسهیلات نسبت به ساخت مسکن اقدام کردند، وضعیت اقتصادی مناسبی نداشته و به تبع آن از اقشار مختلف ساکن شهرک ولیعصر (عج) است.
بهشتی بر لزوم اتلاف سگ های ولگرد در شهرک ولیعصر(عج) تأکید کرد و گفت: دانش آموزان این منطقه برای حضور در مدارس هنگام صبح با گله های بی شمار سگ روبرو می شوند که خود این موضوع در کنار مشکلات بهداشتی خطرات جانی به دنبال دارد.
وی همچنین افزود: به دلیل اینکه شهرک ولیعصر (عج) شبکه فاضلاب کاملی ندارد، همه فاضلاب خانه ها د معابر رها و یا در زمین های خالی از و زراعی جمع می شود که باعث شیواع مواد غیربهداشتی و انواع باکتری در سطح این نقطه از شهر گرمی می شود.

http://uupload.ir/files/g4i3_shahrak_valiasr3.jpg

شهرک ولیعصر (عج) چشم انداز توسعه گرمی است
فرماندار گرمی مغان گفت: شهرک ولیعصر (عج) گرمی چشم انداز توسعه فیزیکی شهر گرمی است و ما در نظر داریم فاصله بین شهر گرمی و شهرک را بهمدیگر متصل کنیم.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: چهاربانده کردن دریاچه گیلارلو تا ورودی شهر گرمی باعث می شود شاهد رونق ساخت و ساز در طول مسیر بوده و در نتیجه سبب رونق دوچندان شهرک ولیعصر(عج) باشیم.
وی در رابطه با وضعیت نامناسب فاضلاب این منطقه تأکید کرد: ما در تلاش هستیم از طریق دستگاه متولی نسبت به آغاز اجرای شبکه فاضلاب این منطقه اقدام کنیم و بدنبال اختصاص ردیف اعتباری مشخص برای این مهم هستیم.
این مقام مسئول بیان کرد: قطعا مشکلات و کاستی های موجود در این منطقه بسیار چشمگیر است اما ما در نظر داریم با اتمام پروژه های راکد شهرک ولیعصر همچون مجتمع فرهنگی هنری زمینه افزایش ارزش مادی و معنوی این منطقه را ایجاد کنیم.
شهردار گرمی نیز در این زمینه به همشهری گفت: اجرایی شدن عملیات چهاربانده کردن ورودی شهر گرمی باعث افزایش رونق ساخت مسکن و انتقال تعداد زیادی از ساکنین در نقاط ناهموار به این منطقه می شود.
«رسول حسن زاده» افزود: شهرداری جهت زیرسازی معابر شهرک ولیعصر (عج) و همچنین احداث کانال های آب تمام تلاش خود را بکار گرفته است، اما معضل اساسی نبود شبکه فاضلاب باعث از بین رفتن خدمات شهرداری در معابر نیز شده است.
وی تصریح کرد: در گذشته، مسؤلیت سیستم فاضلاب شهری بر عهده شهرداری‌ها بود، پس از آن امور فاضلاب در حوزه مسوولیت‌های اداره آب و فاضلاب قرار گرفت، ولی برخی از مردم هنوز شهرداری را مسؤل و پاسخگوی مسایل و مشکلات آب و فاضلاب می ‌دانند، در حالی که این گونه نیست.

http://uupload.ir/files/pdks_shahrak_valiasr2.jpg

به مصوبات شورای سلامت عمل نمی شود
رئیس مرکز بهداشت گرمی مغان گفت: ما در رابطه با لزوم برخورد با نگهداری احشام و اهمیت اجرای شبکه فاضلاب شهرک ولیعصر مصوبه ای در شورای سلامت آوردیم که متأسفانه به آن عمل نمی شود.
«امیر قاسمیان» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: متولی اجرای شبکه فاضلاب باید هرچه سریعتر نسبت به اجرای این پروژه به دلیل مشکلات بهداشتی موجود اقدام و شهرداری نیز باید با نگهدارندگان احشام برخورد جدی داشته باشد.
وی افزود: در این منطقه کانال هایی برای دفع آب های سطحی وجود دارد اما به علت نبود شبکه فاضلاب، آب‌های خانگی که باید توسط شبکه فاضلاب دفع شود به این کانال‌ها سراریز شده و با توجه به شرایط نامساعد جوی، وضعیت نامطلوب بهداشتی در سطح معابر ایجاد می‌کند.
علاوه بر مشکلات عدیده ای که ساکنان شهرک ولعصر (عج) دارند، بیشتر اماکن دولتی، دستگاه ها و واحدهای مسکونی که توسط دولت احداث شده است، به دلیل شبکه فاضلاب و نبود معابر استاندارد و مناسب خالی بوده و یا در حال تخریب هستند. با وجود مشکلات فوق چندین ویژگی منحصر به فرد در شهرک ولیعصر (عج) وجود دارد که در صورت بسترسازی لازم می تواند زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر را فراهم نماید.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱۱ نظر

 1. شهرکله گفت:

  بنده ازسن۱۴ سالگیم؛ ۲۰ ساله تو روستای شهرک ولی عصر عجج بهمراه صدها خانواده دیگه و بچه ها و نوجوانان دیگه که الان شدن بزرگ سال با خیانت مسئولین بیسواد وقت تا مسئولین حال حاضر زندگیمون نابود شد مارو از شهر ورداشتن آوردن تو یه زمین پر باتلاق و پشه و زمین نمکدار که کل خانه هامونو نابود کرده تبعید کردن و همه جور ظلم به ما کردن اینم از نقشه کشی شهری براداران مهندس بیسواد که ادم از خیابونهای دوطرفش که یهو یه طرفه میشه یا خیابونایی که میتونست صاف و در موازات هم و خوش نقشه کشیده بشن با صدتا کج و کولگی و بن بستی میرسن واقعا خنده دار و مسخرست کل جدول کشی و خانه ها بخاطر وجود آب شور و نبود فاضلاب از بین رفته – لوله کشی آب از اول مال کشاورزی و فرسوده بود یه متر آسفالت ریزی نداشتیم تو این بیست سال هیچ زیر ساختی که طبق قانون باید برای شهرک ایجاد میکردن انجام نشده و این خیانت آشکار در حق مردم شهرکه به امید روزیکه شعارها تموم بشه و وجدان کاری داشته باشن اونایکه قبول مسئولیت میکنن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. بازنشته گفت:

  زمانیکه شهرهای پارس آباد وبیله سوارهم جرو شهرهای گرمی محسوب میشد یعنی از نظررفع مشکلات شهری درهرفقط یک مرکز بهداشتی ودرمانی وجود داشت که کلیه شهرها وقشلاقها توسط کارکنان مرکز بهداشت وبهداری شهرستان گرمی بنحو مظلوبی اداره میشدالبته شایان ذکراست که اون موقع ازنظرامکانات و تجهیزات دراین حد امروزی نبودیم وجمیعت بیشتری نبست به الان تحت پوشش مرکز بهداشت و بهداری گرمی بودقابل توجه آقای دکتر جاویدزاده عزیزشما که باتلاش خود ازشغل معلمی مثل شهید رجایی به ریاست دانشکده پرستاری رسیده ومدیرآن هستید واهل این شهرستان دقیقا” میدانیم من ازچی حرف مبزنم متاسفانه مسئولین پیشین ظوری کارمیکردکه مثل شمادلسوزانه ودرشان مردم گرمی نبود اون موقع که نه کارشناسی بود ونه مهندسی همه میدانند بیشترین سواددربین بهداشتیاران پنجم تاششم راهنمایی بود که اون هم مسئول اداره بود امابمحض گزارش یک باتلاق در کناراصلاندوز باریختن بچه ماهی احتمال وجود بیماری مالاریاراکنترل میکردند چندین بیماری جورباجوراون موقع مثل مالاریاو فلج اطفال شکرخدا ریشه کن شده مالاریای که از طریق پشه به انسان انتقال میافت یادمه ماموران شب درنوارمرزی شب بامالیدن روغن موتور به کاغذسفیدتاصبح صبرمیکردنندتا یک پشه راسالم گرفته وجهت آزمایش به تهران میفرستادند حال جناب آقای دکترشماکه مستقیما” حافظ سلامت مردم هستید چگونه نمیتوانید مسئولین متولی این کارهارا مجاب کنید که باریختن حتی نخاله های ساختمانی در چاله های شهرگ و پیگیری خروج احشام و حتی اتلاف سگهای ولگرد که گاهی شنیدمیشود که محیط زیست دستورداده زنده گیری شود به این محیط زیست بفرمائیدآقای محترم حقوق شهروندان واجب یاحقوق سگهای ولگردمقدم برانسانهایی شریف و بیچاره شهرک ببخشیدآقای قاسمیان باتشکر ازانتشاراین خبرخواهشمندم درصورت امکان این نقدو به آقای دکترجاویدزاده یا همکاران قدیمی من ارسال فرمائیدتابدانند کارکردن گاهی وقتها باید بخاطرمردم کمی هم زیادقانونمند یارعایت زیادی قانون بنحومردم نیست حداقل در شهرستان گرمی وشهرک ولیعصر(عج)

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. حسن گفت:

  سلام آقای قاسمیان تصاویر وگزارش از وضعیت شهرک ولیعصربنده در هفته یک بار به شهرک میروم آیا مسئولین محترم یک روز می تواننددراین مکانزندگی کنند(خدا را خوش میآید)

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. یک بنده خدا گفت:

  باسلام خدمت مدیرمسئول سایت آزادلو جناب آقای قاسمیان عزیزلااقل این مسئولین متولی حل مشکلات بخاطر نام مبارک آقا ولیعصر (عج) به این شهرک یرسند دوما” تابحال این جندمین باراست ازصدا وسیما و ۸/۳۰و حضرتعالی چندین بار درهمین روزنامه همشهری ازسال ۹۲این مشکلات را بیان کردید امروزکه زلزله درگرمی رخ دادمن ازاردبیل شهرک ولیعصر(عج) یادم افتاد خدای نکرده حتما”باید یه اتفاق خاص بیفتد بعد مسئولین چندین برابرهزینه کنند بقول بعضی از منتقدان این بحث داشتن کمی وجدان هم خوب چیزیه
  باحترام به همه همشهریان بخصوص اهالی شهرک ولیعصر(عج)

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. ایمانعلی ROMANIA گفت:

  وقتی شهردار وشورا یامسولین بهداشت سه تا دامدار که به اندازه چند روستا شهرک رابه گند کشیده اند عرضه برخورد ندارند باید سرشان راپایین گرفته واستعفا دهند وقتی خودشان داخل فاضلابند پدرشان داخل شهر گله دارد بهداشت وتمیزی برای انها مهم نیست گاو وگوسفند گناهی ندارند چون نمیفهمند مسولین مرتبط باید اگاهی شان رابا ببرند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. سوگند گفت:

  با سلام
  آقاى قاسمیان واقعا دست شما درد نکنه حضور فردى با ذکاوت و شجاعت شما در جمع مسئولان شهرى بسیار خالى است کاش مسئولان از این استعداد و تلاش شما در راستاى پیشرفت شهرى و روستایى بیشتر استفاده کنند همین که هر از گاهى با یاددآورى مشکلات و ارایه راهکار دست مسئولان رو مى گیرید باید دست بوس باشن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ناشناس گفت:

  سلام استادارجمندداشتم اخبار۸/۳۰رانگاه میکردم مقام معظم فرماندهی کل قوا دردانشگاه امام حسبن (ع)خطاب به مسولین تاکیدکردندکه نبایدفقط شعاردهیم جامعه ما مثل بدن ماست بایدبگردیم به جای که خون نمی رسدیاکمترمیرسدبیشتربرسیم که گزارشی ازاستان فارس پخش میشدبابابه قرآن توشهرک هستندآدمهای که بقولی به نان شب نیازمندنددرست شهرهم مشکل داردولی اینجامشکلات غیرقابل تحمل است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ناشناس GERMANY گفت:

  به نظر بنده هر شهر برای خود یک یا چند شهرک دارد که شهرک ازهر لحاظ باید تامین بشه چون شهرک هر شهر مخ ان شهر است ولی متاسفانه شهرک ما نه شهرک نه روستا اب.سگ احشام. قورباغه. پشه بیداد میکنه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. محتشم گفت:

  ساغول علی قاسمیان قابل توجه بعضی ازاعضاشورای اسلامی آدم بایدکمی خداترس وکمی هم وجدان داشته باشدشکرخداهرچه بوددیگرتاریخ انقضاشدیدشماکه باندازه قلعه باشی گرمی ازشهرک هم رای آوردیدبعدازانتخابات خودت قاضی باش حتی بهمراه شهردارمحترم ویامعاون عمرانی به شهرک ولیعصرسرزدیدبه والله نخیرخداعاقبت شما امثال شمارابخیرکند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. حسين گفت:

  سلام آقای قاسمیان ممنونم بابت هرمشکلی بخودزحمت داده وچنین باسلیقه وجرعت نگارش میکنیدتاآنجاکه من میدانم بیچاره این شهرکها که من هم درآنجافامیل دارم بجای همسایه شهروندی بیشترباگاووگوسفندوسگ سرکاردارند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. محمود بهشتی گفت:

  خسته نباشید آقای قاسمیان ازاینکه این برای چهارمین بار است که مشکلات شهرک ولیعصر(عج)را بصورت کاملا” مفصل توصیف و ارائه راهکارمینمائید درسته شهردارمحترم اگرزمینه فراهم باشد هرچه ازدستشان برمیاید دریغ نمیکنند آما بنظرم من شهرک مقصراست که دیگربه احشام ووجودسگهاولگرد وباتلاقهای فاضلاب عادت کرده من درحیرتم صاحبان اماکن دولتی بااون همه هزینه درست درجلوی دیوارساختمانشان شده استراحتگاه احشام بصورت گله ای من بنوبه خودازحضرتعالی بسیارسپاسگزارم که متحمل تهیه وتنظیم این گزارش شدید

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید