تلاش برای جلوگیری از زمین خواری در استان

Image result for ‫زمین خواری‬‎

آزادلو : منابع طبیعی و مراتع ملی یکی از ذخایر ارزشمند هر کشور و منطقه ای محسوب می شود، مناطقی که متعلق به عموم مردم بوده و همگان حق استفاده از آن را دارد. اما متأسفانه این مناطق در استان اردبیل طی سال های طولانی مورد هجوم متجاوزین بوده و برنامه ریزی جامع و کامل برای این حوزه در این استان ضروری به نظر می رسد.
اواسط تابستان سال گذشته بود که «علی آذرنژاد» معاون عمرانی سابق استانداری در این زمینه گفت: با محدودیت‌ها و برنامه ریزی های ایجاد شده مبارزات با این پدیده بصورت عملی اجرا می‌شود و به فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نیز طی بخشنامه‌ای ابلاغ شده است تا در صورت بروز تخلفات در این خصوص سریعاً به مراجع ذیصلاح گزارش دهند.
در طول سال های گذشته نشست های متعددی برای برخورد با پدیده زمین خواری برگزار و پیشنهادهای لازم را در ارتباط با مقابله با پدیده زمین خواری و تغییر کاربری اراضی در این استان ارایه شده است. اما واقعیت این است درمان همیشگی تصرف اراضی ملی محدود به جلسه ها نبود و مسئولان باید بدون هیچ اغماضی با جدیت ورود پیدا کرده و با متخلفان برخورد کنند.

مهار زمین خواری در استان اردبیل
در حالی تصرف اراضی ملی از سوی برخی مسئولان و بسیاری از مردم گزارش می شود که استاندار اردبیل چندی پیش از مهار زمین خواری در سطح استان اردبیل خبر می دهد.
«مجید خدابخش» اظهار کرد: آشفته بازاری که در زمینه زمین خواری، تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز در سال های قبل ایجاد شده بود در سه سال گذشته به خوبی مدیریت و این پدیده زیبانبار تا حد امکان مهار شده است.
وی افزود: اکنون نه تنها با تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و یا باز پس گیری زمین های کشاورزی از دست متصرفان؛ لطمه ای به فعالیت های تولیدی استان اردبیل وارد نشده بلکه فرصت مناسب را برای سرمایه گذاران واجد شرایط و درستکار فراهم آورده است.
مقام عالی دولت در استان تأکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی، یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان اردبیل و منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل جهت شفافیت اقدامات انجام شده گزارش عملکرد خود را از طریق رسانه های ارتباط جمعی به مردم ارائه کنند.

رفع تصرف ۳۲۰۰ هکتار در سال ۹۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: در طول سال ۹۵ با تلاش اکیپ های یگان حفاظت از منابع طبیعی استان اردبیل بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی و مراتع ملی از دست متخلفان رفع تصرف شد.
«شهامت هدایت» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: استان اردبیل یک میلیون و ۸۵ هزار هکتار مراتع ملی دارد که توسط یگان های حفاظت از منابع طبیعی با ۷۷ نفر نیرو در کل شهرستان ها حفاظت می شود.
وی  با بیان اینکه بیشترین زمین خواری در شهرستان بیله سوار وجود دارد، افزود: ما در بحث حفاظت از منابع طبیعی و اموال کشور هیچ اغماضی با هیچ کسی نداشته و با جدیت در صورت مشاده چنین مواردی برخورد می کنیم.
این مقام مسئول بیان کرد: اکیپ های حفاظتی استان اردبیل جهت انجام به موقع در حفاظت از مراتع ملی و همچنین جلوگیری از آتش سوزی در مراتع نیازمند همکاری و همراهی مردم و ساکنان مناطق مختلف استان هستند.
وی همچنین از دستگیری محموله حمل قاچاق چوب در استان  اردبیل خبر داد و گفت: علاوه بر آن با حکم قضایی ۲۹ واحد و بنای ساخته شده غیرقانونی در سطح استان تخریب، و در اختیار اموال عمومی کشور قرار گرفت.
هدایت تصریح کرد: منابع طبیعی و آبخیزداری استان جهت انجام به موقع اقدامات خود هماهنگی و تعامل خوبی با دستگاه قضایی در کل شهرستان ها و سایر نهاد ها داشته و بلاشک خواهد داشت.

جدیت در مقابله با زمین خواری همه حوزه ها
یکی از موضوعاتی که در کنار زمین خواری مراتع ملی دیده می شود، تصرف اراضی مربوط به راه و شهرسازی و یا زمین های کشاورزی دولتی است که جهت مقابله با آن نیز اقداماتی صورت می گیرد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان اردبیل چندی پیش در حاشیه حضور خود در گرمی مغان گفت: اولویت اول این یگان، بحث پیشگیری از موضوع زمین‌خواری، تعرض و تصرف و یا هر گونه چشم ‌داشتی به اموال دولتی و فراهم کردن شرایط نگه‌داری این اموال است.
«فرهاد احدی» افزود: اولین وظیفه ما پیشگیری زمین خواری در حوزه های مشخص شده است اما چنان ‌چه مشاهده شود از خلأ انتظامی و پوشش حفاظتی ما سوء استفاده‌ای شده است مطمئناً برخورد قاطع و محکمی با افراد متخلف خواهیم کر د.
وی در رابطه با حوزه فعالیت یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان گفت: این یگان در راستای ماده ۲۳۳ قانون پنجم توسعه و دستورالعمل تشکیل یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن استان، سازمان‌های اجرایی که مورد تأیید و مصوب مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا هم هست تحت پوشش قرار می دهد.
وی اضافه کرد: اراضی تحت پوشش سازمان ملی زمین و مسکن، اراضی درون و حومه شهرها هستند و بعد از حاشیه شهر، حفاظت از اراضی به عهده امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی است و اگر جایی بحث تعارض و تصرفی بود همکاران در یگان با تشکیل پرونده قضایی، موضوع را به دستگاه قضایی ارجاع خواهند داد و پی‌گیر امورات از این طریق هستند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این زمینه گفت: راه اندازی سامانه تلفنی ۱۳۱ از اواخر پارسال در این سازمان تاثیر مطلوب در جلوگیری از تغییر کاربری و یا تصرف زمین های کشاورزی این استان به وجود آورده است.
ذبیح الله نوروززاده افزود : از آن زمان تاکنون ۸۱۹ فقره تماس مردمی با این سامانه انجام شده که ۱۰۹ فقره آن صحت داشته و منجر به اقدام موثر شده است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. ازمردم چه می خواهید بخاطر امار وحفظ میز ریاست ظلم به مردم درمانده وناشنا با حق وحقوق خود جرا؟مردم گرسنه وفاقد امکانات اولیه اند چرا اصل مالکیت حقوق شروندی وقاعده تسلیط را نادیده می گیرید مگر شما وکیل ویا صاحب ملک مردم هستیداملا ک مردم کشاورز ودامدار را تخریب وچاه اب انان را ÷ر مگر مردم اب ونان نمی خواهند به تبعات موضوع فکر کردید روز به خئا وجدان قانون ومردم جواب خواهید داد ظلم بس است سرمایه مردم و مملکت را بر باد ندهیدیک ماه حقوق مفتتان را ندهند چه وضعی ÷یدا می کنید!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس گفت:

  کوه بالا فضای سبز هلال احمر فک کنم یه ۴۰۰متر بالاترم از اون محوطه هم طویله درس کردن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس گفت:

  سلام دیگه تو گرمیم دامداری میکننن اقا قاسمیان لطفا کوه تو هلال احمر ببین یه محوطه درس کردن گوسفند نگر میدارن لطفا یه گزارس بگیرن تا مسولینن ببینن

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید