چوب بی تدبیری بر سر پروژه مهر ماندگار سد کلاسر

Image result for ‫سد کلاسر‬‎

آزادلو : سد کلاسر واقع در بخش مرکزی شهرستان گرمی مغان، یکی از پروژه های مهم اما راکد استان اردبیل است که در سال های اخیر توجه مردم و رسانه ها را به خود معطوف کرده است. این پروژه مهر ماندگار که بیش از ۸۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای آن هزینه شده است، اکنون به یک پروژه فراموش شده از یاد مسئولان تبدیل شده است.
سد مخزنی کلاسر که عملیات ساخت آن در سال ۱۳۸۸ کلنگ زنی شد، در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار با حجم مفید ۵۲۰ میلیون متر مکعب در مسیر حوزه رودخانه گرمی ‌چایی عملیاتی شد. بر اساس طرح مطالعاتی اعلام شده از سوی آب منطقه ای استان این طرح با هدف کشاورزی، قادر به زیرکشت آبی بردن ۸۲۰ هکتار از اراضی منطقه است.
شروعی با شایعات مختلف سیاسی در میان مردم که دیری نپائید این شایعات رنگ به خود گرفته و پروژه سد کلاسر با صرف هزینه کلان بیت المال به حالت راکد درآمد. سدکلاسر که در صورت بهره برداری می تواند زمینه خوشحالی کشاورزان پائین دست و به تبع آن رونق اقتصادی منطقه را سبب شود، اکنون تبدیل به یک ابزار سیاسی مسئولان شده است.

سد کلاسر مصوبه وزارت نیرو ندارد
پس از اظهارات مختلف مسئولان محلی و استانی در رابطه با دلایل رکود این پروژه ، بالاخره مدیرعامل سابق آب منطقه ای استان اردبیل پرده از زوایای مختلف سد برداشته و اظهار کرد سد کلاسر تاکنون بدون مصوبه وزارت نیرو احداث شده است.
«داوود نجفیان» افزود: این سد از اول بدون مصوبه اجرا شده و هرگز به تصویب وزارت نیرو نرسیده بود و وزارت نیرو با ارسال نامه ‌ای توقف عملیات اجرایی سد را با توجه به نبود توجیه‌فنی و اقتصادی خواستار شد.
وی همچنین در مهرماه ۹۴ از بازنگری در طرح مطالعه سد نیمه‌ جان کلاسر خبر داد و گفت: قرارداد پیمانکار قبلی پروژه سد کلاسر بر اساس ماده ۴۸ خاتمه داده شده است و شرکت پورنام به عنوان پیمانکار جدید انتخاب شده و در شرف ابلاغ قرارداد است.
فرماندار سابق شهرستان مغان نیز علت اصلی رکود در اجرای ادامه عملیات احداث سد کله سر را عمل نکردن شرکت آب منطقه ای نسبت به تعهدات خود دانست و گفت: سال ۹۳ طی صورت جلسه ای که میان آب منطقه ای، فرمانداری مغان و مدیرکل دفتر فنی استانداری امضاء شد، این شرکت موظف به آغاز عملیات احداث سد تا چهار ماه آینده شد.
«محمود علایی» اظهار کرد: موضوع سد کلاسر به دلیل حساسیت های ایجاد شده به جهت صرف هزینه کلان بدون مصوبه، تحت نظارت مستقیم سازمان بازرسی قرار گرفته بود و به نظر من باید سازمان متبوع پاسخ دهد چگونه بدون کسب مجوز از وزارت نیرو احداث این سد عملیاتی شده است.

لزوم تعیین تکلیف وضعیت سدهای بالهارود
معاون عمرانی استاندار اردبیل اسفند ماه سال گذشته در حاشیه حضور خود در شهرستان گرمی مغان بر لزوم تعیین تکلیف وضعیت سدهای حوزه بالهارود به خصوص سد کلاسر تا پایان فروردین ماه شد.
«جعفر فهیمی» اظهار کرد: علاوه بر سدهای حوزه بالهارود که باید تا سال پایان سال ۹۶ به اتمام برسند، سایر سدهای معیشتی و سدهای با حجم پائین از سوی متولیان به خصوص جهاد کشاورزی  تا پایان خردادماه سال آتی تعیین تکلیف شود.
با این وجود باز هم به دلایل مختلف ادامه اجرای سد به دلیل ضعف آب منطقه ای در دفاع از توجیه فنی و اقتصادی سد در وزارت نیرو، با توقف روبرو شد. از سوی دیگر آب منطقه ای در عمل به اجرای صورتجلسه اسفندماه ۹۵ در گرمی مبنی بر تعیین تکلیف تا پایان فروردین ماه اقدامی نکرده است.

رکود سد کلاسر سبب نارضایتی مردم است
فرماندار گرمی مغان گفت: اجرائی شدن عملیات احداث سد کلاسر گرمی باعث ایجاد توقعاتی در میان مردم شده است که توقف آن موجب نارضایتی و گله مندی و بلاتکلیفی ۸۵ میلیارد ریال اعتبار شده است.
«ابراهیم امامی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: اگر نصف اعتبارات این سد به دیگر پروژه‌های عمرانی شهرستان گرمی اختصاص می ‌یافت قطعاً شاهد تکمیل بسیاری از پروژه‌های عمرانی را از این طریق شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه در طول این چند سال اخیر بارها عملیات در آستانه اجرای مجدد قرار گرفته است، افزود: انتظار می رود دستگاه متولی با پیگیری جدی از ظطریق وزارت نیرو و کسب اعتبار از محل صندوق توسعه ملی زمینه اجرای مجدد این طرح را ایجاد کند.
این مقام مسئول بیان کرد: نباید به دلیل برخی مسائل حاشیه ای، صلاح استان و شهرستان را به راحتی کنار گذاشت. احداث این سد گرچه حواشی فراوانی با خود داشته است، اما در صورت رها کردن باعث هدررفت اعتبارات هزینه شده خواهد شد.
عملیات احداث، قبل از ارائه نظر مشاوران و کارشناسان طرح مطالعه این سد، آغاز شده است و تاکنون از محل اعتبارات حوزه بالهارود برای این سد هزینه شده است.

سد کلاسر از نظر وزارت نیرو توجیه فنی ندارد
رئیس منابع آب شهرستان مغان نیز در این زمینه گفت: سد کلاسر از نظر وزارت نیرو توجیه فنی و اقتصادی ندارد و تا زمانی که موافقت وزارت نیرو کسب نشود، عملا ادامه احداث غیرممکن است.
«رضا بدرزاده» افزود: از ۸۵ میلیارد ریال اعتبار این سد بیش از ۴۰ میلیارد ریال برای خرید اراضی تحت پوشش سد هزینه شده است و بیش از ۶ سال است که به حالت راکد درآمده است.
وی با بیان اینکه حجم مخزن سد تازه کند ۴/۷ میلیون مترمکعب خواهد بود، تصریح کرد: درطرح مطالعاتی ارتفاع سد کلاسر از پی ۴۸ متر و طول تاج آن نیز ۳۱۴ متر در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: وضعیت این سد با پاسخ به سوالات فنی مطروحه در خصوص بدنه سد و کیفیت آب مخزن سد کلاسر مکررا به وزارت نیرو اعلام شده و با جدیت پگیر ادامه عملیات سد حتی در صورت کاهش حجم مخزنی آن هستیم.
حال با وجود هزینه بالای ۸۵ میلیارد ریالی برای اجرایی شدن عملیات، حذف سد از برنامه وزارت نیروبه دلیل نبود توجیه فنی و اقتصادی ادامه احداث سد کلاسر از منابع استانی و شهرستانی عملا ناممکن است. هیچ عقل سلیمی نمی تواند قبول کند صرف چنین اعتبار کلانی که می توانست در سایر حوزه برای شهرستان موثر واقع شود، با توقف ادامه ساخت کلا فراموش شود.
شایان ذکر است آغاز مجدد احداث این سد بارها از سوی مسئولان محلی و استانی وعده داده شده است که تاکنون بنا به دلایل نامشخص تحقق نیافته است. درخواست اهالی شهرستان از نماینده مردم گرمی در مجلس و سایر مسؤلین استانی و شهرستانی این است که با پیگیری های لازم ساخت سد کلاسر را از سر گیرند و با وعده های تکراری باعث رنجیده خاطر شدن مردم نشوند.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۷ نظر

 1. فرهنگی GERMANY گفت:

  دلنوشته حاج ولی را در کانال خودش در خصوص سد کلاسر خواندخواندم. فقط حاج ولی میتواند پروژه های نیمه کاره خود را تنتنماتنتنمام کند و لاغیر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. چی بگم؟؟!! ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  برخی وقتها آدم شاخ در می آره از اظهار فضله های برخی که به عاقبت فضله های خود نمی اندیشند. این آقای رئیس خودش هم میدونه که شخصا و با توجه به جایگاه حقوقی خود همین جوری نمیتونه بگه که فلان طرح توجیه اقتصادی و یا فنی داره یا نداره بلکه باید به استناد نظرات مشاورین ذیصلاح نقل نمایند که فلان طرح توجیه داره یا نه. زمانی که متولی یک طرح خودش از روی ندانم کاری بیاید عملکرد دستگاه خود را بدون منطق زیر سئوال ببرد دیگر از بقیه چه انتظار می رود. ضمن اینکه همین آقا اگه برود و صندوقچه های مدارک همین سد را بگردد، تصویبیه مرحله اول همین سد را پیدا خواهد کرد و خودش هم این را میدون هرچند تحت شرایطی تصویب سد ابلاغ شده بود.مطمئنا دستگاههای نظارتی در سطح استان از کنار اینگون فضله گویی های افراد مسئول متول یک امر به این سادگی نمیگذرند و همان را بهانه قرار داده و تصمیماتی را بر خلاف فواید طرح اتخاذ می نمایند همانگونه که قبلا نیز یکی از سروران البته با توجه به مشاوره های یکی از کارشناسان ماهر در بخش آب اظهاراتی را در مورد همین سد و نحوه تامین آب کارخانه شیرآلات قهرمان عنوان کرده و حتی مکاتباتی را نیز با سازمانها و دستگاههای نظارتی انجام داده بودند که همان مکاتبات دست مایه سازمان بازرسی قرار گرفته و برغم ابلاغ تصویب مرحله اول طرح کله سر عملیات اجرایی آن متوقف گردید.اینه که انتظار می رود بخصوص یک مسئول قبل از اظهار نظرات کارشناسانه و فضله گویی به عاقبت آن بیندیشد چرا که اگه وزارت محترم نیرو بواسطه اطلاع رسانی های منطقی و اطلاع رسانی درست با دید مثبت به قضیه نگریسته و با پی بردن به واقعیات موضوع طرحها را تصویب کرده و آنها را فنی و قابل توجیه بداند آن زمان این آقا که فله ای نظر میدهد چه پاسخی برای مردم خواهد داشت؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • دلسوز ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

   حق با شماست آقای چی بگم. منم یک سوالی از رییس محترم آبیاری شهرستان دارم. تاکنون چندبار نامه در رابطه با مشکلات سدهای گرمی با نماینده، فرماندار، مدیرکل آب اردبیل، امام جمعه و .. نوشته و پیگیر حل این مشکلات بوده است به مردم نشان بدهد.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 3. بهوش ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  آقای نماینده بدانید تا زمانی که دلتان را به این خوش کرده اید که به استناد وعده و وعیدهای نسیه کسانی به شما هزاران رای در دور دوم نمایندگیتان تضمین کرده و جمع آوری خواهند کرد و بهمین خاطر اکثرا از مسئولین و روسای ضعیف و در حد دسته سوی در ادارات بهره خواهید جست، گرمی همین آش و همین کاسه خواهد بود. ضمن اینکه مطمئن باشید آن وعده ها هم هملی نخواهد شد چون در دور دوم به گزینه ای بهتر از شما خواهند پیوست. شما با عملکرد ضعیفتان خسارتهای جبران ناپذیری را به مردم گرمی متحمل خواهید کرد که قابل بخشش نخواهد بود. یکی از اثرات ضعف عملکرد شما در شهرستان کاستن از میزان رای آقای روحانی و افزایش رای کاندیدای رقیب وی در شهرستان بوده است که من مطمئنم بسیاری از افرادی که در این دوره به آقای رئیسی رای دادند در انتخابات دوره قبل مجلس شورای اسلامی و به واسطه حمایت آقای نصیری از شما بخصوص در بخش انگوت به شما رای داده بودند اما بدلیل نارضایتی از عملکرد شما و اینکه در لیست طرفداران آقای روحانی قرار داشتید، به کاندیدای رقیب رای داده اند. لطفا کمی به نظرات دلسوزانه منتقدین دوستدار خودتان فکر کرده و در جهت حل مشکلات مردم شهرستان اقدام نمایید قرار نیست همه به شما به به و چه چه بگند مثل همین رئیس اداره که ماندگاری خود در ریاست اداره را در به به چه چه گفتن به شما میداند. میتونم اینو بهتون ثابت کنم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. شوقی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  یک خبر بد دارم بهتون ویک خبر خوب. خبر بد اینکه اگه به امید امثال این رئیسان و حتی به امید این نماینده شهرستان چشم بدوزید، رئیسی که فقط به فکر حفظ ریاست و میز از بدیهی ترین حق و حقوق شهرستان نمی تونه دفاع کنه و نماینده ای که صرفا بیان شیرینی داشته و براحتی البته نه از روی عمد فریب ساده ترین نظرات غیرکارشناسی را خورده و بجای دفاع از منافع شهرستان و حقوق مردم شهرستان تازه از ضایع کنندگان حق مردم شهرستان قدردانی هم می کند، نه تنها سد کله سر که اتفاقات بسیار بدتر از آن نیز در مورد سایر پروژه ها در شرف انجام بوده و آن کور سوی امیدی که بواسطه اینها در دل مردم روشن شده بود، محو خواهد شد. در مورد ضعف رئیس شهرستان تا بخواهید مستندات هست و در مورد عملکرد نماینده نیز همچنین. و اینها چیزی نیستند که بتوان بسادگی از کنار آنها گذشت و نفرین مردم مظلوم شهرستان مسببین این خیانتها را ولو از روی ندانم کاری و سهوی خوار خواهد کرد. ضمن اینکه مردم نجیب شهرستان بدانند تمامی سدهای مورد نظر در شهرستان چه آنهایی که ساخته شده اند چه آنهایی که مطالعه میشوند یا ساخته می شوند سد معمولی، فنی، قابل توجیح و بسیار هم مفید می باشند و کمی عرضه ی مسئولین شهرستانی را میخواهد که بجد پیگیر مطالبات مردم باشند و از میز خود نترسند. این که عنوان میشود کل این طرحها قابل توجیح و فنی هستند قابل اثبات است فلذا اظهارات من درآوردی رئیس محترم شهرستان خودش هم میدونه که ذره ای واقعیت ندارد. نشان به آن نشان که بروند محل ساختگاه سد گیلارلو و کله سر را باهم مقایسه کنند ببینند کدام یک شوری، نمک و گچ بیشتری دارد. بیش از بیست سال است که گیلارلو احداث شده آیا تخریب شده؟؟؟!!!! و اما خبر خوش اینکه بواسطه وجود و حضور دو شخصیت بزرگوار و دلسوز در استان که بجد پیگیر بسرانجام رسیدن کلیه پروژه های شهرستان هستند، انشاالله کلیه طرحهای یاد شده و حتی بیشتر از آن تعیین تکلیف خواهند شد و مردم از فواید آنها بهره مند خواهند شد. فقط یک ذره همت مسئولین شهرستان را می خواهد که این موضوع را در جهت دفاع از حقوق حقه مردم گرمی با تدبیر مدیریت کرده اولا از میز خود نترسند و ثانیا زود فریب نظرات غیرکارشناسانه را نخورند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • محمد گفت:

   راه چاره فقط حاج ولی است کلیددردست اوست

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • ناشناس گفت:

    دوست عزیزدیروز توسایت باشگاه خبرنگاران جوان یاهمان وای جی سی خودمان میخواندم که یه زن از نداری بچه خودرا به یه معتاد بمیلغ فقطپانصد هزارتومان فروخته من کاری باهیچ فردمحترمی ندارم فقط اگر اجازه دهید بگم که کاش مینوشتی به امید خدا یابعدازخدا اینطورتلفظ کردن هم کناهه وهم کمی دقت کن اون که بچه اش را فروخته بخدا که نه عقل داره و نه انسانه شاید فکر میکنید من فکر بهتری دارم نه اگر بیراه گفتم حتی میتونی درقسمت پاسخ فشم بدی دوست عزیز پانصد هزارنه پانصدهزار میلیارد حتی دلار سوال میکنم ازشما آیا این اگر منطق داشت اینکارمیکرد ازکجا مطمئن پس ازدریافت میلیارد نه ماشین بزنه نه دزدبزنه نه غیره یکی از هزاران درددرعرض یکساعت خفت کنه وبمیره اگرمیرفت بجای فروش بچه دلبند خود یک قبرمیکند و تشنه وگرسنه بچه خودرا درآغوش میگرفت و توفبر میخوابید خیلی بهترنبود

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید