رونق اقتصادی با تغییر دامپروری های سنتی به صنعتی

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/139212111827095232249374.jpg

آزادلو : کشاورزی به عنوان محور توسعه در برنامه های توسعه کشور  اغلب از جایگاه خاصی برخوردار بوده  است. در این زمینه سیاست گزاری ها و برنامه ریزی های گسترده ای در کشور با هدف  دستیابی به استقلال در زمینه تولید فرآورده  های دامی انجام گرفته اما ظرفیت موجود در این بخش در کشور نیازمند برنامه ریزی بیشتر و استفاده هرچه بیشتر از این ظرفیت ها را می طلبد.
در استان اردبیل نیز به واسطه جمعیت بالای روستانشین و عشایر و با توجه به نقش قابل توجه بخش کشاورزی و به خصوص دامپروری در اشتغال ، تأمین مواد غذایی و سهم آن در ارزش تولید ناخالص داخلی ، ارزش کل سرمایه گذاری های انجام شده در بخش دام و طیور را دوچندان حائز اهمیت کرده و به نگاه اساسی متولیان نیازمند است.
اما موضضوع مهمی که باید به آن توجه شود، کشاورزی دیم و دامداری سنتی در روستاهای شهرستان گرمی مغان به تبع اکثریت استان است که باعث بهره وری پائین اقتصادی و در نتیجه نبود تمایل میان جوانان برای ادامه این فعالیت شده است.  بهره وری پایین سرمایه در بخش دام و طیور این منطقه نشان می دهد که واحد های دام و طیور ، کوچک و قدیمی بوده و تلفات سرمایه و انرژی در این واحد ها مشهود بوده و تحولات اساسی را می طلبد.

سالانه بیش از ۳۶ هزار تن شیر تولید می شود
فرماندار گرمی مغان از تولید سالانه ۳۶ هزار و ۲۱۰ تن شیر در این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان شیر به علت نبود صنایع تکمیلی و تبدیلی در شهرستان گرمی تولید و اکثرا به صورت خام به بازار منطقه و خارج از استان عرضه می ‌شود.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سالانه ۴۳ هزار تن محصولات دامی با ارزش ۱۵۶ میلیارد تومان در شهرستان گرمی تولید می ‌شود که اگر شاهد مدرنیزاسیون کردن تجهیزات و دام ها باشیم، این رقم چندین برابر خواهد شد.
وی با بیان اینکه تغییر دام های سنتی به صنعتی انقلاب عظیمی در بخش دامپروری منطقه ایجاد می کند ، افزود : یک واحد صنعتی کوچک با ۱۰ راس گاو صنعتی شیری، روزانه بیش از ۲۰۰ کیلوگرم شیر تولید و به بازار عرضه می‌کند.
رئیس شورای اداری گرمی مغان بیان کرد: به نظر می ‌رسد سیاست‌های جدید بخش دامپروری می ‌بایست با برنامه ریزی مدون و منسجم و با استراتژی افزایش جمعیت دام صنعتی از سوی متولیان دنبال شود تا از همه ظرفیت های موجود منطقه استفاده شود.
امامی بر برندسازی محصولاتبومی منطقه تأکید کرد و گفت: به هیچ وجه قابل قبول نیست شیر این شهرستان به استان های همجوار ارسال و محصولات تولیدی با برند همان استان در کشور توزیع گشته و نام این شهرستان از یاد برود.

لزوم توجه به محصولات لبنی در استان اردبیل
یکی از تولیدکنندگان نمونه محصولات لبنی گرمی مغان معتقد است تولید فرآورده های لبنی در این شهرستان و در سطح بزرگتر استان اردبیل به نسبت میزان زیاد ارتباط مردم با بخش کشاورزی و دامپروری بسیار بالا است وباید مورد توجه قرار گیرد.
«شکر شهبازی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: بی پرده می توان گفت در صورت توجه دولت به بخش خصوصی با ارایه تسهیلات و فراهم کردن زمینه گسترش واحدهای صنعتی، می تواند سهم بزرگی درتوسعه بخش دامی منطقه داشته باشد.
وی با بیان اینکه واحدهای تولید محصولات لبنی عمدتا مشکل سرمایه در گردش دارند، تصریح کرد: ما امیدواریم در کنار توجه و ترغیب مسؤلین مربوطه به تغییر واحد های گاو بومی به صنعتی، لازم است در ارایه تسهیلات بانکی به دامداران نیز تلاش مضاعفی انجام دهند.
وی همچنین گفت: به دلیل اینکه واحدهای تولید محصولات لبنی منطقه کشش کافی برای فعالیت در شیفت های مختلف را ندارد، شیرهای تولیدی این منطقه با قیمت کمتری به سایر استان ها فروخته می شود که باعث از دست رفتن سرمایه خام از منطقه می شود.

لزوم تغییر دامپروری سنتی به دامپروری صنعتی
مدیر جهاد کشاورزی گرمی مغان نیز در این زمینه به همشهری گفت: با توجه به بازدهی اقتصادی مطلوب دامپروری های صنعتی، دامداران منطقه باید به نگهداری گاوهای شیری که بهره وری بالایی دارند روی بیاورند.
«عظیم احمدی» افزود: اکثریت تولید شیر در منطقه گرمی با استفاده از گاوهای بومی و سنتی انجام می گیرد که با توجه به توسعه چشمگیر صنعت دامپروری توجیه اقتصادی لازم را ندارد و نیازمند تحول اساسی در این بخش هستیم.
وی با بیان اینکه کارشناسان ما با دیدارهای چهره به چهره سعی در تشریح اهمیت دامپروری های صنعتی دارند، افزود: قطعا در صورت تغییر گسترده دامداری های خانگی و سنتی شهرستان به دامداری های صنعتی کوچک شاهد تحول عظیم اقتصادی خواهیم شد.
این مقام مسئول بیان کرد: میانگین تولید شیر یک گاو شیری صنعتی نسبت به گاوهای بومی منطقه بیش از ده برابر می باشد که این موضوع در افزایش بهره وری اقتصادی در تولید شیر به دامداران کمک می کنند.
وی همچنین به زاد و ولد و افزایش این گاوها اشاره کرد و گفت: در کنار تولید شیر بالا، قیمت بالای گاوهای صنعتی به دامدار کمک می کند در عرض چند سال مبلغ قابل توجهی از افزایش این دام ها را بدست آورد .
احمدی از فعالیت سه واحد صنعتی گاو شیری۱۷۵ راس گاو در شهرستان گرمی مغان خبر داد و گفت: مجموع واحدهای دامی شهرستان ۶۸۵ هزار است که قریب به اتفاق آن ها گاوهای با بهره وری پائین هستند.
طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان استانی، اردبیل از لحاظ تولید شیر ممتاز با  کیفیت عالی اولین استان کشور است که در صورت توجه به این بخش و ۲۰ کارخانه فعال لبنی استان، می تواند سهم بزرگی از مشکلات اقتصادی و بیکاری استان را بکاهد. علاوه بر این واحدهای فعال، ۴۲ واحد تولیدی جدید نیز با تکنولوژی و امکانات جدید در این زمینه در حال سرمایه گذاری است.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. ناشناس گفت:

  سال گذشته در پارس آبادوزیرجهادکشاورزی گلنگ زنی گاوداری ۵۰۰۰راس اقدام کردآقای عدیل سروی مدیرکل جهادکشاورزی استان می گفت در طول یک سال این گاوداری مورد بهره برداری قرارمی گیرد که از قرارمعلوم هیچ اقدامی نشده است حال این مسئول باید جوابگو باشدچرا طرحی باحضور وزیر گلنگ زنی شده بلاتکلیف مانده است؟

  به گزارش آوای مغان به نقل از فارس از اردبیل، عدیل سروی در نشست مسئولان حوزه معاونت دام جهاد کشاورزی اردبیل اظهار کرد: با حضور وزیر جهاد کشاورزی عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع پرورش گاو شیری در شمال غرب کشور در منطقه مغان کلنگ‌زنی شده و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

  وی گفت: بخش کشاورزی به منظور ریسک‌پذیر بودن مخاطرات زیادی دارد اما با وجود تکنولوژی و بهره‌گیری از علم و دانش می‌توان با رعایت نکات فنی و توصیه‌های مهندسی ضریب ریسک‌پذیری را کاهش داد و شاهد رشد اقتصادی شد که این مهم در حال حاضر جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: در استان نیز استاندار تلاشگر سعی در گسترش فضای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه بخش کشاورزی دارد، همچنین عملیات اجرایی بزرگترین پروژه پرورش گاو شیری در بخش خصوصی استان با حضور مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی و استانداری اردبیل کلنگ‌زنی خواهد شد.

  سروی ادامه داد: نکته قابل توجه اینکه مجری طرح از هیچ‌گونه اعتبار دولتی در اجرای این پروژه استفاده نخواهد کرد و با صرف اعتبار ۱۳۲ میلیارد تومان و در کمتر از یک سال اجرا خواهد شد.

  وی تصریح کرد: با اجرای این پروژه ۲۰ درصد ظرفیت تولید شیر در گاوداری‌های صنعتی استان افزایش خواهد یافت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس GERMANY گفت:

  هزار راسی که توسط بنیاد مستضعفان قرار بود احداث بشه چه خبر

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید