اقدام شایسته برای بازسازی و مرمت مزار شهدا

Image result for ‫شهدا‬‎

آزادلو : شهدا به عنوان نماد و سنبل مقاومت، ایستادگی و دفاع از شرف، کیان و ناموس هستند که در همه جای دنیا و در هر دینی احترام ویژه ای دارند. در جمهوری اسلامی ایران علی رغم ارزش انسانی و اخلاقی والای آن ها، به لحاظ معنوی و مذهبی نیز از جایگاه و ارزش شایسته و خوبی برخورداری هستند.
حضرت امام راحل  (ره) در رابطه با مزار شهداء می فرماید: همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفاء آزادگان خواهد بود و شهدا ، امام زادگانِ عشق اند که مزارشان زیارتگاهِ اهلِ یقین است.
با توجه به این مهم در سال های اخیر حرکت های خوبی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران جهت مرمت و بازسازی مزار شهدای انجام گرفته است. قطعا این توجه و عطوفت به جایگاه والای شهدا در میان مردم نیزحائز اهمیت است، به گونه ای که مزار شهدای منطقه گرمی مغان همیشه پذیرای اهالی از گوشه کنار است و می طلبد نسبت به بازسازی و مرمت آن اقدامات در خور و شایسته انجام شود.

مزار شهدا ارج و منزلت بالایی دارد
امام جمعه گرمی مغان گفت: در راستای اهمیت ترویج فرهنگ ایثارگری و افزایش ارتباط بین نسل جدید و شهدا بازسازی و مرمت مزار شهداء و استفاده از المان های ویژه ضروری است.
«حجت الاسلام صفری» اظهار کرد: مزار شهدا سنبل و نماد شهیدان است و شایسته نیست شهدای گرانقدر کشورمان که وجود خود را در راه ایران اسلامی فدا کردند، مزار مناسب و درخوری مقام والایشان نداشته باشند.
وی با بیان اینکه نباید از هیچ خدمتی به خانواده شاهد و ایثارگر دریغ کرد، افزود: از دستگاه های دولتی انتظار می رود در موارد مرتبط با شهدا و خانواده شهدا محدود به بخشنامه نباشند و راحتی و تسهیل امور این عزیزان در نظر گرفته شود.
احداث مزار شهدا بزرگترین خدمت به خود شهیدان است
پدر شهید اله شکر علی نژاد معتقد است یکی از بزرگترین خدماتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران برای خود شهدا داشته است، احداث مزار برای شهدا بوده است.
«حسینعلی غلینژاد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: شهدا بدون در نظر گرفتن هیچ منافع مالی جان خود را برای دفاع از کیان و ناموس فدا کردند و خدمات انجام گرفته برای خانواده های آنان قابل قیاس با ایثارگری آن ها نیست.
وی با بیان اینکه ارج نهادن به شهید یک نظام ارج نهادن به خود کشور است، افزود: احداث مزار برای شهدا یک طرح بسیار خوبی است که امیدواریم با حمایت همه دستگاه ها در همه مناطق اجرایی شود.
این پدر شهید تصریح کرد: احداث یادمان برای شهدای نامی منطقه نیز می تواند این اماکن را تبدیل به یک محل معنوی برای قشر جوان جهت ارتباط با شهدا و نزدیکی به خط انقلاب بکند.

احداث ۲۵۹ مزار شهید در گرمی مغان
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گرمی مغان گفت: ما در طول سال های اخیر ۲۵۹ مزار شهید در ۱۰۵ نقطه شهرستان که شهدا دفن شده اند، مزار شهدا احداث کرده ایم.
«یاسر شاهی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: احداث مزار ۳۷ شهید باقی مانده نیز به پیمانکار واگذار شده و در مرحله اجرایی است و پیش بینی می شود سال جاری همه مزارهای شهدای گرمی مغان احداث و ۲۸۶ شهید دارای مزار در شهرستان خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه این شهرستان مفتخر به وجود ۳۱۱ شهید، ۹۴۵ جانبار، ۳۲ آزاده و ۲۵ شهید جاویدالاثر است، افزود: ترویج راه شهیدان با ارج نهاد به مقام و منزلت آن ها و خانواده شهدا قطعا در حفظ امنیت و اقتدار کشور نیز تأثیرگذار است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گرمی مغان از احداث مزار شهدای جاوید الاثر در ورودی جاده قدیم شهر گرمی برای ۲۵ شهید گرمی مغان که پیکر آنها به وطن بازنگشته است خبر داد و گفت: این مزار شهدا از گذشته برای ارج نهادن به مقام و منزلت والای شهیدان احداث شده است.
وی تصریح کرد: بخش اعظم اعتبارات احداث مزار برای شهیدا شهرستان از محل استانی تأمین و قسمتی نیز از بخش ملی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران تأمین می شود.
همچنین در رابطه با مزار شهدای گمنام گت: ۲ شهید گمنام در گرمی و ۲ شهید گمنام در انگوت دفن شده اند که یادمان شهدای گمنام گرمی احداث شده و یادمان شهدای گمنام انگوت نیز در حال احداث بوده و نیمه کاره است.

تقاضای اهالی موران برای سهیمه شهید گمنام
یکی از اهالی بخش موران نیز در این زمینه به همشهری گفت: بخش های مختلف شهرستان گرمی از برکات معنوی ۲ شهید گمنام بهره مند هستند و انتظار ما اهالی بخش موران نیز توجه متولیان به این موضوع است.
محمدی افزود: با توجه ب ه اینکه این موضوع در اختیارات متولیان استانی است، خواهشمندیم نسبت به این مهم با عنایت به جمعیت بالا و ولایت مداری اهالی بخش مرزی موران توجه شود.
وی در رابطه با اهمیت احداث مزار برای شهدا تصریح کرد: بازسازی و مرمت مزارهای شهدا یک اقدام خوبی است که در صورت حرکت فرهنگی در کنار این موضوع فرهنگ شهادت طلبی را رواج خواهد داد.
نجوایی افزود: مردم منطقه مرزی موران در عرصه های مختلف به خصوص جنگ جهانی دوم در مبارزه با شورای و دوران جنگ تحمیلی با عراق شهدای زیادی تقدیم این کشور کرده است و همیشه ولایت مداری و قهرمان پروری خود را ثابت کرده اند.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۱ نظر

  1. ناشناس ROMANIA گفت:

    با سلام و احترام.پیگیری این امرو یاد شهدا بودن کار بسیار معنوی و خداپسندانه بوده وبدون شک شهدا همیشه بر گردن ما حقی بزرگی دارند و بدین خاطر پیشنهاد می کنم در صورت اختصاص شهدای گمنام از سوی مسولان محترم استانی به بخش موران پیکر مطهر ایشان در تپه باستانی روستای سلاله به خاک سپرده شوند.

    Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید