نبود پارکینگ و مشکلات عدیده اهالی گرمی

http://uupload.ir/files/dnom_shahre_germi1.jpg

آزادلو : شهر گرمی به عنوان مرکز شهرستان مغان ، آن چنان در بحث استاندارد سازی معابر شهری مورد توجه قرار نگرفته است. عبور روزانه صدها مسافر خارجی از این شهر به سوی مرکز استان و سایر شهرها و همچنین حجم بالای مسافرین در ایام نوروز و تعطیل این موضوع را می طلبد که باید در رابطه با ترافیک روزانه مرکز شهر گرمی چاره ای اندیشید.
امروزه افزایش حجم ترافیک شهرها به معضلی بزرگ برای مدیران شهری بدل شده و موجبات نارضایتی مردم را به دنبال دارد اما شهرهای کوچک به فراخور جمعیت کم از خطر و مشکل بزرگ ترافیک عمدتا به دور هستند. در اردبیل نیز جز مرکز استان آنچنان با مشکل ترافیک سر و کار ندارند، اما در این میان گرمی به دلیل نبود پارکینگ مناسب در مرکز شهر با این معضل همچنان دست و پنجه نرم می کند.
شهر گرمی با جمعیت نزدیک به ۳۰ هزار نفری تا به این لحظه با مشکل ترافیک مرکز شهر و نبود پارکینگ روبرو بوده است. به جرأت می توان گفت جز خیابان کمربندی شهید بابازاده که راه دوم ارتباطی محلات بالادست با پائین دست است، هیچ طرح راکد و نیمه راکد هم نتوانسته پاسخگوی اهالی برای پارک خودرو در مرکز شهر گرمی باشد.

نبود پارکینگ، مانعی برای توسعه مطلوب
یکی از موضوعاتی که می تواند در کنترل ترافیک نقشی اساسی ایفا کند وجود پارکینگ شهری در نقاط پرتردد و مرکزی شهر است. کارشناس مهندسی شهرسازی معتقد است نبود پارکینگ در مرکز شهر گرمی یک از عوامل توسعه نسبتا ضعیف این منطقه است که از رشد مراکز تجاری خودداری می کند.
قلیزاده در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: میدان امام (ره) در مرکز شهر گرمی محل برخورد ۳ خیابان اصلی  و ۳ خیابان فرعی از محلات قدیمی و جدید شهر گرمی است که وسعت کوچک میدان جوابگوی خودروهای ورودی به این محل نیست.
وی با بیان اینکه طرح ترافیکی اجرا شده در رابطه با یک طرفه کردن برخی از این خیابان های ورودی نتیجه مثبتی در کاهش بار ترافیک داشته است، تصریح کرد: در کنار این اقدام در صورت احداث یک پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر، موضوع ترافیک به یکباره برطرف خواهد شد.
این کارشناس شهرسازی تصریح کرد: تمرکز صنوف و مراکز تجاری مختلف در مرکز شهر گرمی مراجعه همه اهالی از محلات مختلف و حتی از روستاهای اطراف را به این محل افزایش داده است، اما در مقابل برای این حجم از خودرور و جمعیت هیچ برنامه ریزی نشده است.
قلیزاده پارکینگ طبقاتی را بهترین راهکار برای این معضل دانست و گفت: نبود زمین به اندازه کافی در مرکز شهر برای راه اندازی پارکینگ عادی و از یک سو سدمعبری که به واسطه پارک دوبل باعث بروز مشکلات می شود، ضرورت ایجاد یک پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر گرمی را دوچندان می کند.

حل مشکل ترافیک و پارکینگ با مشارکت بخش خصوصی
یکی از شهروندان گرمی هم در این زمینه به همشهری گفت: مسئولان اگر می خواهند مشکل پارکینگ و ترافیک مرکز شهر گرمی را حل کنند، باید از ظرفیت بخش خصوصی در این حوزه ها استفاده کنند.
«نادر جبارزاده» افزود: در مرکز شهر گرمی مردم تنها می توانند در یک خط خیابان های اصلی خودرو خود را پارک کنند که این خط هم از اول صبح توسط مغازه داران و یا کارکنان بانک های موجود در این محل پر شده است.
وی به نقش راهنمایی و رانندگی در کنترل ترافیک و پارک خودروها در معابر اصلی شهر اشاره کرد و گفت: یکی از ارگان هایی که در این رابطه در هر شهری نقشی اساسی ایفا می کند ، راهنمایی و رانندگی است که در صورت هدایت صحیح خودروها و جلوگیری از پارک بی مورد در مرکز شهر، قطعا بخشی از معضل ترافیک حل خواهد شد.
این شهروند اهل گرمی با انتقاد از تعلل شورای ترافیک برای حل مشکل پارکینگ مرکز شهر گرمی تصریح کرد: بارها با این مشکل که خودروی خود را صدها متر از دورتر از مرکز شهر پارک می کنم و این مسافت را دوباره پیاده به مرکز شهر طی کردهم، مواجه بوده ام.

لزوم توسعه مراکز تجاری به سایر نقاط شهری
رئیس شورای شهر گرمی گفت: طرح توسعه اماکن تجاری و اداری به سایر محلات همچون احداث بازارچه مرزی خارج از مرکز شهر گرمی در دستور کار قرار داشته و اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.
«ناصر شاهی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: تمرکز اکثریت صنوف مختلف در این محل باعث شده است تا اهالی گرمی را برای رفع هرگونه نیاز زندگی به این محل بکشاند و طبیعتا این محل کوچک با خیابان های تنگ نمی تواند پاسخگو باشد.
وی با بیان اینکه اکثر اهالی گرمی وقتی به مرکز شهر برای انجام امورات خود می روند محلی برای پارک خودروی خود پیدا نمی کنند، افزود: استاندارد نبود معابر اصلی شهر ، تنگی خیابان های مرکز شهر و چندین و چند علت دیگر ضرورت وجود یک پارکینگ عمومی در این محل را دوچندان می کند.
رییس شورای دورچهارم شهر گرمی تصریح کرد: ما از بخش خصوصی می خواهیم در زمینه احداث پارکینگ پیشقدم باشند و قطعا هیچ بروکراسی زاید در حضور سرمایه گذاران در بخش های مختلف وجود نخواهد داشت.
شاهی همچنین به وضعیت جغرافیایی خاص شهر گرمی اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که از موانع توسعه فیزیکی شهر گرمی نیز نام برده می شود، ساختار توپوگرافی ویژه و کوهستانی شهر گرمی است که نقش بسزایی در ترافیک مرکز شهر دارد.

کاهش بار ترافیکی با بهره برداری از خیابان شهید بابازاده
شهردار گرمی گفت: احداث خیابان شهید بابازاده نقش اساسی در کاهش بار ترافیکی مرکز شهر داشته و با بهره برداری از چهارراه قطعا مشکل ترافیک و پارکینگ گرمی برای همیشه حل خواهد شد.
«رسول حسن زاد» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: یکی از اقدامات مؤثر در کاهش بار ترافیکی مرکز شهر گرمی بهره برداری از خیابان شهید بابازاده که به نوعی کمربند میانی شهر محسوب می شود، بود که چندین محله پرجمعیت شهر را بدون ورود به مرکز شهر به یکدیگر متصل می کند.
وی با بیان اینکه پارکبان در همه خیابان های اصلی منتهی به میدان امام قرار داده خواهد شد، افزود: پیشنهاد پارکبان از سوی فرماندار در شورای ترافیک طرح شده و پس از بررسی جوانب و با موافقت شورای شهر نسبت به این مهم اقدام خواهد شد.
این مقام مسئول بیان کرد: همه جای گرمی ترافیک روان و مناسبی به غیر از این محل دارند و پارک خودرو در این محل های مشکلی ندارد و امیدواریم با شروع پروژه چهارراه موضوع پارکینگ که در آن در نظر گرفته شده است برای همیشه مرتفع شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید