بخش انگوت و زیرساخت های موجود و موردنیاز

آزادلو : انگوت به عنوان بزرگترین بخش استان اردبیل با ۱۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت اراضی، یکی از بخش های شهرستان مغان بوده و یکی از مناطق مهم به لحاظ تولیدات لبنی و کشاورزی محسوب می شود. این بخش با ۱۸۴ روستا و قشلاق و سه دهستان انگوت غربی، انگوت شرقی و برزند بیش از ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد.
گفتنی است علی رغم کاهش نسبی جمعیت شهرستان مغان در سرشماری سال ۹۵ به نسبت سال ۹۰، جمعیت شهر انگوت رشد خوبی داشته و روز به روز توسعه می یابد. موقعیت استراتژیک در کنار نزدیکی چند روستا به مرکز بخش و احتمال اتصال به نقاط شهری در آینده و نزدیک به راه اصلی پارس آباد به اردبیل، از جمله دلایل توسعه روز افزودن شهر انگوت می توان نام برد.
بخش انگوت در موقعیتی جغرافیایی نیمه کوهستانی واقع شده است و به لحاظ معدنی و کشاورزی شرایط خاص و استثنایی دارد که برخی از آن ها تبدیل و به بالفعل شده و برخی در حالت بالقوه مانده است. عبور رود خروشان دره رود از این بخش که عملیات ساخت بزرگترین سد خاکی شمالغرب کشور بر روی آن در حال انجام است، یکی از مزیت های توسعه این منطقه محسوب می شود.

زیرساخت هایی که انگوت لازم دارد
یکی از مشکلاتی که اهالی انگوت از آن رنج می برند، نبود اینترنت نسل چهارم و حتی سوم در شهر انگوت است که تنها شهر بدون اینترنت نسل سوم در استان نیز محسوب می شود.  یکی از اهالی ساکن در شهر انگوت در این زمینه به همشهری گفت: متأسفانه هنوز
کرامت زاده افزود: انگوت همیشه مردان بزرگی همچون شهید مرحمت بالازاده، فهمیده آذربایجان را در دامن خود پرورش داده است و همچنان بوی زندگی، غیرت و مهربانی و مهمان نوازی از جای جای این منطقه به مشام می رسد.
وی با بیان اینکه امکانات موجود در این بخش در شأن اهالی منطقه نیست، افزود: در بخش درمانی، راه ارتباطی مناسب، آنتن تلفن همراه، آب شرب پایدار و ایجاد زمینه شغل پایدار از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه مقامات کشوری و استانی برای این بخش باشد.
این شهروند اهل انگوت تصریح کرد: اینترنت نسل سوم که اکنون بجز انگوت در همه شهرهای استان فعال است، یک نیاز ابتدایی در این عصر از زندگی محسوب می شود که اهالی ۴ هزار نفری شهر انگوت از آن محروم هستند.
کرامت زاده به فعالیت بیشتر نمایندگی ادارات شهرستان در این بخش اشاره کرد و گفت: در صورت توجه مسئولان به این بخش و تأمین حداقل نیازهای زندگی شهری، قطعا شاهد رونق اقتصادی این منطقه و کاهش مهاجرت خواهیم بود.

زیرساخت هایی که انگوت دارد
بخشدار انگوت گفت: بخش انگوت به عنوان بزرگترین بخش استان زیرساخت های بسیاری در بخش های مختلف دارد اما اینها کافی نبوده و لازم است بیشتر به این منطقه توجه شود.
«جهانبخش فیروزی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: ما در بخش انگوت ۳۴ روستا دارای آب لوله کشی پایدار و۵۰ روستا دارای آب شرب ناپایدار ومابقی فاقد آب شرب  بهداشتی داریم که با توجه به نام بزرگ انگوت این امکانات کافی نیست.
وی مشکل اساسی بخش انگوت را راه ارتباطی نامناسب و آب شرب دانست و گفت: با تکمیل سد تازه کند که کامل برای شرب منطقه اختصاص داده خواهد شد، مشکل آب بسیاری از روستاها مرتفع می شود.
وی با بیان اینکه۹۵ درصد روستاهای بخش انگوت تحت پوشش صدا وسیمای جمهوری اسلامی است، افزود: صد درصد بخش انگوت از نعمت تلفن خانگی برخوردارند و بیش از ۸۰ درصد روستاهای تابعه تحت پوشش همراه اول است.
این مقام مسئول بیان کرد: در قسمت ورزشی بخش انگوت دارای یک باب سالن سرپوشیده تربیت بدنی در رشته های مختلف ورزشی که مورد بهره بردای قرار گرفته ویک باب سالن سرپوشیده نیمه تمام در روستای زیوه دارد.
فیروزی آینده بخش انگوت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: وجود پروژه ای استراتژیک همچون سد عمارت در این بخش که بلاشک با بهره برداری از آن دشت مغان جدیدی ایجاد خواهد شد بر مستعد بودن منطقه انگوت دوچندان ارزش بیشتری می دهد.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

http://uupload.ir/files/7knj_shahre_ongot.jpg

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید