داستان ناتمام دفن غیراصولی پسماند شهر گرمی

آزادلو : داستان ناتمام دفن زباله در ورودی جاده قدیم شهر گرمی به حکایت تلخ و طولانی تبدیل شده است که و با وزش باد زباله های پلاستیکی و غیر بهداشتی انبوهی به اطراف و ورودی شهر پراکنده می شود. موقعیت نامناسب محل دفن زباله در این شهرستان، مکان ‌یابی محل مناسب را جزو دغدغه اصلی مسئولین این شهرستان قرار داد تا از این طریق و در کنار ارتقای سلامت و بهداشت مردم منطقه در حفاظت و صیانت از محیط زیست اقدام کنند.
موضوعی که پس از تلاش فرماندار شهرستان و با رایزنی با دستگاه های دخیل بالاخره محل جدیدی برای دفن زباله شهر گرمی در نظر گرفته شد. اما این همه داستان نبود و مشکلاتی از جمله باقی ماندن محل دفن زباله سابق در همان وضعیت، انتقال بدون مهیا شدن هیچ زیرساختی و مشکلات جمع آوری سنتی پسماند شهری همچنان این شهرستان را رنج می دهد.
کارشناسان محیط زیست معتقد هستند مهمترین بحث در دفن اصولی زباله رعایت  و ایجاد زیرساخت لازم برای این منظور است. متولیان امر این موضوع را در نظر داشته باشند که تغییر محل دفن زباله چند کیلومتر دورتر از محل موجود شاید برخی زشتی ها را از چشم ها پنهان کند ولی این را در نظر داشته باشند که درهر مکانی اصول دفن زباله رعایت نشود باعث نابودی آن محل و محیط اطراف خواهد شد.

http://www.seyfar.ir/sites/default/files/styles/tasavir/public/fullimages/269903.jpg?itok=skzA12vu

مشکلی که سر اصلاح ندارد
فرماندار گرمی مغان گفت: مشکل جمع آوری پسماند و دفن زباله شهر گرمی به یک مشکل دائمی تبدیل شده که سر اصلاح ندارد.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: از شهرداری خواسته ایم نسبت به مکانیزه کردن جمع آوری دفن زباله اقدام کند و علی رغم خرید ظرف های فلزی مخصوص جمع آوری مکانیزه، بازهم به صورت سنتی زباله ها جمع آوری می شود.
وی با بیان اینکه فرمانداری بر اساس قانون به وظایف خود عمل کرده است، گفت: طبق اساسنامه قانونی فرمانداری باید نسبت به فراهم کردن زمین محل دفن زباله اقدام می کرد که زمین مورد نظر تملک و در اختیار شهرداری قرار داده شده است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان تصریح  کرد: علی رغم جابجایی محل دفن زباله با رایزنی متعددی که با محیط زیست داشتیم، شهرداری بدون ایجاد محیط مناسب در این محل، نسبت به رها کردن زباله در طبیعت اقدام می کند که شایسته نیست.
وی افزود: در کنار مسائل و مشکلاتی که در محل دفن زباله از سوی محیط زیست، شهرداری و اداره راهداری داریم، جمع آوری غیراصولی پسماند در شهر گرمی به یک مشکل تبدیل شده و باید شورای شهر در این زمینه برنامه ریزی کند.
امامی با انتقاد از بی توجهی شهرداری به محیط زیست گفت: دفع اصولی حجم بالای تولیدی زباله شهر، نیاز به مدیریت و ساماندهی جدی دارد  و رها کردن روزانه این مقدار زباله  در دل طبیعت یعنی نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی بی تفاوت بودن که شایسته نیست.

Image result for ‫محل دفن زباله گرمی زخم طبیعت‬‎

اما و اگرهای جمع آوری سنتی پسماند شهری
بدنبال انتقادهای مردمی و درخواست های مسئولان ارشد شهرستان و تغییر محل جابجایی این بار موضوع جمع آوری سنتی زباله های شهری که باعث برهم خورد چهره شهر می شود، انتقاداتی در محفال و رسانه ها دیده می شود.
یک شهروند اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: چرا پس از تأیید انتقال محل دفن زباله شهر به محل جدید، زیرساخت لازم در این محل همچون حفر زمین و فنس کشی انجام نشد؟
«صابر حاتمی» افزود: اقدامات انجام گرفته در شهر گرمی عموما ناقص و ناتمام است و برخی دستگاه ها به دنبال علاج مقطعی هستند، حال آنکه اننتقال زباله به محل جدید بدون رعایت استانداردهای لازم داستان محل قبلی را تکرار می کند.
وی با بیان اینکه هیچ علائمی از ایجاد زیر ساخت لازم از جمله گود برداری برای دفن اصولی زباله و یا فنس کشی در اطراف محل تعیین شده دیده نمی شود، افزود: با این اوصاف شهرداری با چه اصولی زباله در در دل طبیعت رها کرده و باعث صدمه زدن به اراضی اطراف می شود.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: در کنار مشکلاتی که محل دفن زباله سالهاست اهالی را رنج می دهد، جمع آوری غیراصولی و سنتی به وسیله کارگران نیز به یک معضل در شهر تبدیل شده و باعث شیوع بیماری و غیربهداشتی شدن نقاط تعیین شده برای ریختن زباله ها شده است.

تلاش برای واگذاری جمع آوری پسماند به بخش خصوصی
شهردار گرمی گفت: ما در تلاش هستیم همه مراحل جمع آوری پسماند از نقاط شهری به بخش خصوصی واگذار شود تا به صورت مکانیزه اقدام به این کار کنند.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: برای جمع آوری مکانیزه تعداد  ظرف فلزی مخصوصبا اعتبار ۸۰۰ میلیون ریالی خریداری و در نقاط مختلف شهر نصب شده است.
وی با بیان اینکه زیرساخت لازم برای جمع آوری مکانیزه فراهم شده است، افزود: هم اکنون روزانه ۴۰ تن زباله خانگی و غیرخانگی در شهر گرمی تولید می شود که با ۳۰ نفر از کارکنان شهرداری به صورت سنتی جمع آوری می شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: ما با تعدادی از متقاضیان بخش خصوصی در زمینه واگذاری جمع آوری مکانیزه پسماند شهری رایزنی هایی کرده ایم و در صورت ارائه مجوز لازم از شورای شهر، قطعا به بخش خصوصی واگذار و شهرداری نقش نظارتی بر عهده خواهد داشت.
حسن زاده گفت: به دلیل فرسودگی تجهیزات و کمبود امکانات شهرداری، عملیات خاکریزی به روی محل دفن زباله سابق شهر گرمی جهت جلوگیری از پخش شدن در طبیعت با کندی انجام می شود و انتظار داریم سایر دستگاه ها در این زمینه یاری گر ما باشند.
به نظر می رسد با اقدام برای خاکریزی به محل دفن زباله سابق جهت پراکندگی با باد، ایجاد فضای مناسب در محل دفن زباله جدید بر اساس استانداردهای محیط زیست و واگذاری جمع آوری مکانیزه پسماند شهری به بخش خصوص راه علاجی است که باید شورای شهر و شهرداری در دستور کار خود قرار دهد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۴ نظر

 1. خداوردی GERMANY گفت:

  میدان نماز ورودی شهر گرمی مایه خجالتی است

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ولی ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  ای کاش تیمی از کارشناسان و اهالی محیط زیست و خبرنگاران محل جدید را از نزدیک تماشا و بررسی کنند و ببینند آیا محل جدید که وسط اراضی سرسبز مردم و کوههای زیبا و سرسبز قرار دارد، محل مناسبی برای ریختن زباله و تبدیل آن به آشغال خانه است!!! آیا این اقدام عجولانه به معنی نابودی آن مزارع و مراتع زیبا و بیچاره کردن اهالی آن روستاها نیست؟!! چرا باید برای رهایی موقتی از یک مشکل، یک محیط و طبیعت بکر و یک منطقه راباید نابود کرد! چرا در این زمینه با رویکرد علمی و استفاده از تجارب شهرهای داخلی و خارجی وارد نمی شوند!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس گفت:

  متاسفانه مکان جدید هم طبق اصول کارشناسی انتخاب نشده و طبق گفته ی دکتر خدا پرست بصورت موقت هست که فکر میکنم دایمی باشه و فقط صرفا جهت دیده نشدن زباله انتخاب شده ان هم طبق عکس در نزدیکی زمین های کشاورزی ….
  معظل دفن وجمع اوری زباله متاسفانه براساس برنامه نیست و اصلا نظارتی نشده ونوع جمع اوری مسیرهای جمع اوری باید براساس برنامه ریزی باشه ولی متاسفانه حتی کارگران شهرداری از مضرات شیرابه و زباله خبر ندارن یعنی شهرداری تا امروز برنامه یا کلاس اموزشی وتوجیهی برای این کارگران اجرا نکرده امیدواریم حداقل خود کارگران ب فکر سلامتی خودشون باشن

  در رابطه با دفن محل قدیم هم متاسفانه شهرداری با توجه ب داشتن امکانات لودر و کمپرسی هیچ اقدامی نمیکنه و همچنان ورودی شهر مزین شده ب پلاستیک هایی که فقط ب خاطر کوتاهی دردفن و عوامل اجرایی خودنمایی میکنن

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • گرمیلی گفت:

   بدبختی اینکه مردم از جوان گرفته تا پیرش از باسواد و تحصیلات عالی دارش گرفته تا بیسوادش هیچ اهمیت و توجه ای برای شهر خود قائل نیستن و هر خبر و اتفاقی را بشنون که به ضرر شهرشون باشد خیلی بی تفاوت از کنار ان خبر و اتفاق رد میشن و تو دلشون میگن به من چه و این باعث شده مسئولین با خیال راحت از زیر مسئولیتهای مهم خود شانه خالی کنن یا کار به اشخاصی سپرده شود که هیچ سر رشته ای از آن کار ندارن هر اقدامشون بجای سازندگی و پیشرفت باعث عقب افتادگی و خرابی شهرمان گرد

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید