محله اله درق گرمی نیازمند توجه اساسی مسئولان

آزادلو : اله درق که در محافل با عنوان «اله دره» از آن نام برده می شود، محله ای در شمال شرقی گرمی که در گذشته روستائی در اطراف هسته اصلی شهر بود. به مرور و با گسترش و توسعه شهر گرمی این منطقه تبدیل به محله ای از این شهر شده و اکنون شهرداری وظیفه تأمین خدمات و اماکانات رفاهی به این منطقه را بر عهده دارد.
با وجود اینکه سالهای اخیر توجه به ابعاد پایداری محیطی و کیفیت زندگی و اجتماعات سالم، باعث توجه بیشتر به ابعاد کیفیتی در محیط های شهری و سکونتی شده اس، محله اله درق از داشتن بسیاری از امکانات محروم مانده و توسعه نیافته است. این توسعه نیافتگی دلایل متعددی از جمله اتصال به شهر پس از سالها و ساخت و ساز بدون مجوز دارد که خود نیاز به بررسی و موشکافی دارد.
این محله با جمعیت نزدیک به ۲ هزار نفری خود آنطور که باید و شاید همسو با سایر مناطق این شهر به توسعه مطلوب دست نیافته است. بی شک افزایش ساخت و ساز در این منطقه اکثرا توسط مهاجرت ساکنان روستاهای اطراف شهرستان بوده است که بدون مهندسی دقیق محله اقدام با سخت مسکن ها شده که اصول مهندسی شهرسازی در آن آنطور که باید و شاید دیده نمی شود.

http://uupload.ir/files/r32e_photo_2017-05-07_23-06-40.jpg

مشکلاتی که اهالی اله درق با آن مواجهند
یکی از اهالی ساکن در محله اله درق گرمی گفت: محله اله درق اسما جزوی از شهر گرمی است، اما از همه خدمات و امکانات شهرنشینی محروم است.
نویدی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: وضعیت کلی شهر گرمی تعریف آنچنانی ندارد و با این وجود بدترین محله این شهر نیز اله درق است که از کوچکترین زیرساخت لازم برای زندگی شهرنشینی محروم است.
وی با بیان اینکه به علت اختلافات شخصی بسیاری از معابر محله جدول گذاری نشده است، افزود: با کوچکترین بارش باران بیشتر نقاط محله پر از گل و لای شده و عملا تردد در این محله غیرممکن می شود.
این شهروند اهل گرمی تصریح کرد: علاوه بر وضعیت نامناسب معابر اله درق، بیشتر کوچه ها و حتی برخی از نقاط معابر اصلی روشنایی مناسبی نداشته و تردد هنگام ش برای خانواده ها و به خصوص کودکان و زنان بسیار سخت است.
وی به مشکلات ناشی از افزایش زباله های انباشت شده در این محله اشاره کرد و گفت: ضعف خدمت رسانی شهرداری در جمع آوری پسماندها در کنار افزایش سگ های ولگرد با توجه در حاشیه شهر گرمی بودن، مشکلاتی است که اهالی اله درق با آن دست و پنجه نرم می کنند.

لزوم توجه شهرداری به مناطق حاشیه ای شهر
فرماندار گرمی مغان در حاشیه بازدید از این محله به خبرنگار همشهری گفت: برای حفظ تعادل توسعه یکنواخت مناطق توجه به مناطق حاشیه ای شهر گرمی باید در اولویت شورای شهر و شهرداری قرار گیرد.
«ابراهیم امامی» افزود: ساکنان مناطق حاشیه ای شهر که عمدتا از روستاها به شهر برای حس خوب زندگی شهر نشینی مهاجرت کرده اند، نباید از دید دستگاه های اجرائی و خدمت رسان غافل شوند.
وی با بیان اینکه بی توجهی به این نقاط باعث ایجاد زمینه لازم برای مهاجرت ساکنان این مناطق می شود، تصریح کرد: محله اله درق که یکی از نقاط قدیمی و با سابقه شهر گرمی است، تاکنون آنطور که شایسته ساکنان است به آن توجه نشده است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: من با حضور در این محله و بررسی ظرفیت های مختلف از جمله در بحث گردشگری و کارگاه های فعال فرش بافی جهت برنامه ریزی دستگاه ها در حوزه اجرایی خود برای این محله اقدام خواهد شد.
وی به مشکلات موجود در معابر این محله اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که از این محله داشتیم بیشتر اهالی مشکل اصلی را وضعیت نامناسب معابر عنوان کردند که ما نیز از شورای شهر و شهرداری می خواهیم جهت کانال کشی آب و بهسازی معابر محله اله درق برنامه ریزی داشته باشند.
امامی توجه به شأن و منزلت شهدا را از واجبات برشمرد و افزود: وجود گلزار شهدای امام حسین (ع) شهرستان گرمی مغان در این محله بهسازی معابر تا ورودی گلزار و زیباسازی محیط محله اله درق را دوچندان مهم تر نمایان می سازد.

http://uupload.ir/files/rqps_photo_2017-04-26_00-09-35.jpg

تأمین زیرساخت ها منوط به تأمین اعتبار است
شهردار گرمی نیز در این زمینه گفت: تأمین زیرساخت های معابر محله اله درق به اعتبارات بالایی نیاز دارد که با توجه به وضعیت فعلی منابع مالی شهرداری تأمین همه این زیرساخت ها ناممکن است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در صورت تأمین اعتبار لازم از محل حوادث و تملک دارائی ها، قطعا برای جدول کشی آب، پازل گذاری پیاده رو و آسفالت ریزی معابر محله اله درق طی سالجاری و سال آتی برنامه ریزی می شود.
وی با بیان اینکه اله درق در یک منطقه بسته قرار گرفته است، افزود: به واسطه نبود مسیر ارتباطی خروجی از این محله، عملا اله درق به یک محله بن بست در بالاترین نقطه شهر گرمی تبدیل شده است که خود این موضوع در اقتصاد و رونق محله تأثیرگذار است.
وی تصریح کرد: بیشتر منازل ساخته شده در این محله بدون جواز ساخت و پروانه ساختمانی است و ما با این حال با اهالی ساکن در این محله جهت جلوگیری از مهاجرت به سایر شهرها مدارا می کنیم.
شهردار گرمی از آغاز عملیات لکه گیری و آسفالت ریزی به نقاط مختلف شهر گرمی خبر داد و گفت: این عملیات در همه محلات شهر به خصوص مناطقی از محله اله درق شهر گرمی اجرائی شده و تا پایان فصل تابستان ادامه خواهد داشت.
حسن زاده اضافه کرد: محلاتی که در آن ها اهالی خودیاری برای آسفالت ریزی معابر به شهرداری داده و همراهی کرده اند، در سریعترین زمان ممکن در فصل کاری آسفالت ریزی خواهند شد.
مشکلات موجود در اله درق در حالی است که این محله واسطه قرارگیری رودخانه دائمی، باغات میوه، چشمه زرنه و قرارگیری در مرتفع ترین نقطه شهر گرمی جاذبه بالایی در بحث گردشگری دارد. ظرفیت هایی که در صورت توجه و جذب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه قطعا در رونق اقتصادی محله اله درق و کل شهر گرمی تأثیر گذار خواهد بود.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. گرملی گفت:

  کجای گرمی وضع زیرساختی خوبی داره که اله دره دومیش باشه هرکی پشت میز نشسته و مسئولی شده و مخصوصا نمایندهاااا فقط روز مرگی کردن و انرژی و فعالیت و فکری برای رفع مشگلات فراوان گرمی نکردن که نکردن ولی در عوض از مقام خود خوب بهره بردن برای خوشیها و سرمای دنیوی خود همون ادمایکه ما چشم بهشون بسته بودیم و امید بهشون داشتیم برای تغییر اوضاع بد زندگیمون!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سوگند GERMANY گفت:

  آقاى قاسمیان از لطف شما براى یادآورى موشکافانه مشکلات شهرى کمال تشکر را دارم

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید