جایی برای شادی کودکانه در گرمی نیست

http://uupload.ir/files/byy_parke_mellate_germi.jpg

آزادلو : نبود اماکن تفریحی مناسب در شهر گرمی یکی از گلایه های چندین ساله اهالی است که تاکنون به آن آنطور که باید و شاید توجه نشده است. به جرأت می توان گفت مسئولان در ادوار گذشته نتوانستند به خواسته بحق کودکان گرمی جامه عمل بپوشانند و فرزندان این شهر جای مشخصی برای تفریح ندارند.
گرمی علاوه بر پیشینه تاریخی و قدمت فرهنگی خود، مناطق گردشگری بکر و خدادای فراوانی دارد که تاکنون مورد غفلت واقع شده است. ظرفیت هایی که با کمترین توجه می توانست به بهترین مناطق نمونه برای تفریح و سیاحت مردم منطقه تبدیل و زمینه جذب گردشگران را فراهم می کرد.
امروزه وجود اماکن تفریحی مناسب از ضروریات زندگی شهرنشینی است و بیشتر شهرهای کشور و حتی استان اردبیل به حدی در این حوزه به توسعه دست یافته اند که جدیدترین امکانات تفریحی را به مجموعه خود اضافه می کنند. اما داستان نبود شهر بازی برای کودکان مغانی به راستی که موضوع تکراری است و تنها پارک تفریحی شهر گرمی واقع در پر ارتفاع ترین نقطه شهر این روزها شاهد تجهیزات حیف شده و خالی از شادی کودکان و نوجوانان است.

گرمی از هیچ مزایای شهرنشینی برخوردار نیست
یکی از شهروندان اهل گرمی در این زمینه به همشهری گفت: ساکنان شهر گرمی علی رغم استعدادها و ظرفیت هایی که دارد از هیچ یک از مزایای زندگی شهرنشینی برخوردار نیستند.
«صادق حامدی» افزود: بیشتر ساکنان گرمی از روستاهای اطراف برای رفاه حال خود و خانواده هایشان به زندگی شهرنشینی روی آوردند، حال آنکه هیچ طعمی از امکانات زندگی شهرنشینی برای ساکنان گرمی عاید نشده است.
وی با بیان اینکه یکی از عوامل اصلی مرتبط با این موضوع غفلت و کوتاهی مسئولان شهرستان است، تصریح کرد: در سال های اخیر بارها شنیده ایم سرمایه گذاران مختلفی برای حوزه تفریحی و شهربازی در گرمی اعلام آمادگی کردند اما هیچ کدام سرانجام خوشی نداشتند.
این شهروند اهل گرمی گفت: جوانان، نوجوانان و کودکان شهر گرمی چه گناهی کرده اند که نباید از کوچکترین امکانات رفاهی و تفریحی همچون شهربازی محروم باشند و آیا این انصاف است که تا این حد به این بخش مهم و اساسی که از ضروریات اوقات فراغت است، بی توجهی شود.
حامدی خواستار توجه مسئولان استانی و کشوری به شهر گرمی شد و گفت: یکی از دلایل اساسی آمار بالای مهاجرت از شهر گرمی نبود اماکن تفریحی مناسب و دغدغه های خانواده ها برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان خود است.

مشکلاتی از جنس بی توجهی به سرمایه گذار
یکی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری و تفریحی به مشکلات و موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاران بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: برخی از مسئولان شهر گرمی با روال جذب و حفظ سرمایه گذار و نحوه حل موانع سر راه آن ها آشنا نیستند.
مسعودی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در بیشتر شهرهای کشور و دنیا جهت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی بیشترین انرژی صرف می شود اما در گرمی سرمایه گذاران موجود با موانع بیهوده فراری داده می شود.
وی با بیان اینکه بروکراسی علی رغم سخنان مسئولان در این شهرستان حذف نشده و پابرجاست، تصریح کرد: عموما مسئولان باید هرگونه برکوراسی زائد پیش روی سرمایه گذاران را از میان بردارند.

حرکت اساسی در حوزه تفریحی نیازمند اعتبار است
شهردار گرمی گفت: تحول در بخش تفریحی و ایجاد شهربازی در شهر گرمی نیازمند اعتبارات بالایی است که با مشکلات مالی موجود در شهرداری عملا دشوار و ناممکن است.
«رسول حسن زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: سرانه فضای تفریحی موجود شهر گرمی بسیار پائین تر از حد استاندارد بوده و اماکن موجود نیز عملا کارایی لازم برای استفاده عموم مردم را ندارد.
وی با بیان اینکه اقدامات زیادی در سطح خرد در این حوزه برای شهر گرمی انجام شده است، افزود: خرید و نصب ست های ورزشی در خیابان شهید بابازاده و فضای سبز میدان بسیج و همچنین ترمیم بخشی از تجهیزات پارک ملت از جمله این کارها است.
این مقام مسئول بیان کرد: کمبودهای اساسی در بخش شهربازی و اماکن تفریحی شهر گرمی بسیار عمیق و اساسی بوده و با اقدامات جزئی انجام شده مشکلات حل نمی شود و با وجود مشکلات مالی در شهرداری رفع دغدغه اهالی در این حوزه به اعتبارات کلان دولتی نیازمند است.
وی جذب سرمایه گذار بخش خصوصی را از دیگر راه های توسعه بخش تفریحی شهر گرمی دانست و گفت: شهرداری در سال های گذشته پارک ملت را که به یک مخروبه تبدیل شده بود، با بازسازی در اختیار بخش خصوصی قرار داده و اکنون در سطح کوچک به مردم ارائه خدمات می کند.
حسن زاده در رابطه با سرمایه گذار مجتمع تفریحی کوتول گفت: ما آماده همکاری صددرصدی با سرمایه گذار این مجموعه که در بهترین نقطه شهر گرمی واقع شده است، هستیم و قطعا حمایت از بخش خصوصی برای رونق اماکن تفریحی شهر گرمی در دستور کار قرار دارد.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. گرمیلی گفت:

  هر موقع در هر زمینه رفاهی . تفریحی . سرگرمی . زیر ساختهای بهداشتی . ارطباطی . آموزشی . و ضروریات دیگر گرمی صحبت کردیم مسئولین گرمی و استانی و نمایندگان گفتن بودجه نداریم این وضع عقب ماندگی و بدبختی و خراب شدگی گرمی کی میخواد درست شه صد سال دیگه که مردم زمین میخوان برن کره مریخ زندگی کنن یا آخر زمان ؟؟؟ پس این مسئولین به چه دردی میخورن جز پشت میز نشینی و حقوق بگیری از بیت المال اونوقت مردم هزارتا بدبختی و کمبود دارن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سوگند گفت:

  باسلام
  یادش بخیر ما که بچه بودیم گرمى کنار فرماندارى یه باغ کودک بود عین بهشت، وسایل بازى اش هم واسه اون زمان مناسب بود ولى بیچاره بچه هاى امروزى گرمى از سر سیز بودن فضاى بازى هم محرومند

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • هم نظر گفت:

   خداروشکر گرمی ی طبیعتی داره میشه بچه هارو برداونجا تا بازی کنن
   اونم نبود فکر کنم باید قید بچگی شونو میزدن

   Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید