🔴گردشگری سلامت حلقه مفقوده توریسم گرمی

http://uupload.ir/files/fzju_photo_2017-05-23_13-27-38.jpg

آزادلو : توریسم درمانی یکی از این نگاه‌های متفاوت و تقریباً جدید به گردشگری است. شهرستان گرمی سرشار از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های توریست درمانی است؛ از آب وهوای سالم به استناد تایید یه سازمان جهانی یونسکو گرفته تا طبیعت بکر که می‌تواند بدون آسیب زدن به طبیعت درآمدزایی فوق‌العاده‌ای داشته باشد. البته این درآمدزایی نیاز به تبلیغات هوشمند و هدفمند دارد و آماده کردن زیرساخت‌های جلب گردشگر، اتفاقی است که می‌تواند به شیوه‌های متعدد بیفتد.

مسأله اینجاست که تا امروز قدم‌های مؤثری در این زمینه برداشته نشده است؛به جز یک همایش دردانشگاه پیام نور گرمی ، آن هم با وجودی که گفته می‌شود گردشگری سلامت به‌عنوان چهارمین صنعت درآمدزای جهان مورد توجه بسیاری از کشورهای دنیاست. امروزه در این کشورها تلاش می‌شود در کنار جاذبه‌های گردشگری، امکانات طبیعی خدادادی نیز در اختیار گردشگران خارجی قرار بگیرد. علاوه بر این بسیاری از کشورهای جهان بهترین مراقبت‌های سلامت را با هزینه‌های مناسب از بیماران خسته از زندگی ماشینی به عمل می‌آورند؛ به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۳ حدود ۹۰۰ هزار آمریکایی برای درمان به خارج از کشور سفر کردند.

چشم‌انداز ترکیه برای گردشگری سلامت
همه اینها در حالی است که دو کشور مالزی و ترکیه با توجه به برنامه‌های بلندمدت در این زمینه توانسته‌اند در بین فهرست ۱۰ کشور برتر توریسم سلامت جای بگیرند و از این راه درآمدی بسیاری داشته باشند. گفته می‌شود در حال حاضر کشور ترکیه در جایگاه نهم فهرست موفق‌ترین کشورهای جهان در جذب گردشگران سلامت قرار دارد؛ این کشور از سال ۲۰۰۷ میلادی تلاش کرد با یک برنامه میان‌مدت و بلندمدت و فراهم کردن بسترهای لازم، قدم‌های بلندی در این راه بردارد و به این ترتیب توانست در این سال‌ها تعداد گردشگران درمانی خود را از ۱۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۸ به ۲۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ و حدود ۵۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ برساند و درآمد ۸۵۰ میلیون دلاری از این راه داشته باشد. ترکیه در سال‌های گذشته هر سال در زمینه گردشگری سلامت رشد بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد را شاهد بوده است.

طبق اعلام دفتر اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی ،در این بازار نوظهور اما داغ، پیروزی از آن مناطقی خواهد بود که بتوانند شعار توریسم سلامت در کشور حتی دنیا را به خوبی به مرحله اجرا درآورند و آن شعار چیزی نیست جز امکانات در حد اسکان دهی و قیمت‌ها در حد رقابتی بسیار پایین تر گردشگری سلامت می‌تواند حلقه مفقوده توریسم شهرستان گرمی باشد که در هر شرایطی (به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی) گردشگران را از نقاط  مختلف به این شهرستان جذب کند. حالا مسئولان و فعالان گردشگری باید همت به خرج دهند وناشناخته های شهر دوبهاره را بشناسانندودر اجرای همایشهای که در دانشگاه پیام نور روزنه امیدی برای شهرستان بود برگزارو به مرحله عمل برسانند.

 • هادی اسدی (فعال اجتماعی اهل گرمی)

نظر شما چیست؟

۵ نظر

 1. دكتر ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  مهندس عزیز ضمن عرض سلام به نکتته مهمی اشاره کردید ولی متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد.یکسری طرحها در این مورد خدمت روسای قبلی شبکه بهداشت ارائه شد ولی در حد حرف باقی ماند.در صورت حمایت ادارات مربوطه در این مورد میشه کارهای زیادی انجام داد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. گرمیلی گفت:

  یاشا هادی اسدی در نظر بگیرین که تو دل طبیعت روستاهای گرمی الاچیقهای مسکونی بزنی و با فراهم آوری امکانات بخوای تروسیت جذب کنی چقد گردشگر جذب میشه باور کنید خود مردم استان و گرمی هم از این طرح استقبال میکنن چه برسه به مردم شهرهای دیگه که میان و از طبیعت گرمی استفاده میکنن و باعث رونق اقتصادی میشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ممد2 GERMANY گفت:

  تروریسم درمانی را خواهیم دید مانند چاله چوله های شهر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ناشناس گفت:

  عالی . به امید آبادانی شهرمان

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید