حراج کسب و کار حلال پشت وانت بارها- مینا میرقاسمی *

آزادلو : پشت ترافیک عصر تابستانی، ردیف وانت بارهایی با سمفونی انواع میوه ها خودنمایی می کنند، خودروهایی که ۲ سه ردیفی تا میان خیابان پیش آمده اند و در این میان قیمت میوه های بزک کرده، بسیاری از رانندگان را وسوسه کرده و نیش ترمزهایی که برای خرید بر پدال ها فشار می آورد.

به محض پیاده شدن از اتومبیل نگاهت چندان متوجه کم و کیف قیمت نیست زیرا که عرف است که قیمت ها در ایران به کیلو نوشته شود و تو راضی از این قیمت های مناسب بر این نوبرانه ها.
سفارش چند کیلو میوه می دهی و راننده ای که دیگر به جای حمل بار میوه فروش شده است، میوه ها را در پاکت پلاستیکی گذاشته و تحویل ات می دهد. اسکناسی تحویلش می دهی ، چشم در چشم ، هم تو منتظری و هم میوه فروش؛ هر کدام منتظر بقیه پول.
میوه فروش ۲ برابر اسکناس تحویلی را از تو طلب می کند و نیم اشاره ای به کارتنی که قیمت میوه بر آن نقش بسته می کند و تو که سرت را بالا گرفته ای کلمه ریز ‘نیم کیلو’ را بر بالای قیمت درج شده با خط درشت میوه می بینی.
مانده ای با این ابتکار و یا در واقع با این فریبکاری که دیگر ابزار تقریبا تمامی وانت بارهای میوه فروش در اردبیل و دیگر شهرهای استان شده چه بکنی، اگر اهل دنیای خجالت باشی که از این فریب می گذری و مغموم باقی پول را پرداخت کرده و می روی و اگر اهل حساب و کتاب و منطق باشی مجبوری با فروشنده جر و بحث کنی که برادرم این معامله حلال نیست که فریب مردم است.
این جماعت کاسب در فروش جنس به خلق خدا ابتکارهای دیگری نیز دارند.
تصور کنید وانتی مملو از موز را می بینی که قیمتی مناسب با خط درشت بر آن نقش بسته است، همین که قصد خرید و پرداخت قیمت را داری به ناگاه متوجه می شوی که بالای این خط درشت با خط ریز نوشته اند’ سیب کیلویی …’ و تو در وانت دنبال سیب می گردی و جعبه ای کوچک از سیب که در میانه انبوه موزها پنهان است و به سختی با چشم غیر مسلح قابل تشخیص است.
این ابتکارها هر روز در این دیار در حال خلق و آفرینش است و همچنان صدای بلند و مشاجره فروشنده ها و خریداران که برای بسیاری در این شهر عادی شده است.
تعداد وانت بارهای میوه فروش و رشد قارچ گونه آن در شهر نیز که حکایت دیگری است، هر روز بر تعدادشان افزوده می شود و خیابان ها تا میانه آن بویژه غروب ها به تسخیر آنها در می آید.
این زخم کهنه و این بیکاری مزمن در سال های اخیر بدجوری دامن استان اردبیل را گرفته و گویا سیاست و کیاست مسوولان برای ساماندهی آن هنوز ره به جایی نبرده است.
چند صباحی پیش گوشه ای از پیاده روها را برای ساماندهی وانت بارهای میوه فروش در اردبیل تعبیه کردند اما کو گوش شنوا ، گویی وانت بارها ۶ دانگ خیابان را به نام خود کرده اند و نه ماموران سد معبر شهرداری حریف آنهایند و نه جریمه های ماموران پلیس راه.
چهره شهر و خیابان های آن آلوده این سد معبر شده اند و ضروری است که مسوولان بیش از این دیگر درنگ نکرده و تصمیم اساسی برای ساماندهی این معضل اجتماعی و اقتصادی اتخاذ کنند.
* مینا میرقاسمی – خبرنگار ایرنا استان اردبیل

 

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. هادی اسدی گفت:

  همه مشکلات درج شده ناشی ازنبودمیدان میوه تره باراست که مسولان مخصوصا شهرداری دراحداث میدان میوه تره بار امیدواریم اقداماتی را انجام دهند

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. همشهری گفت:

  چه جالب بود متن بالا دقیقا این نوع فریبکاریها یکی دوساله بیشتر شده و ادمو تو رودرواسی قرار میدن وقتی تو تورشون میفتی

  البته بیشتر شدن هر روزه میوه فروشهای ماشینی از روی بیکاری مردمه و مخصوصا جوانان ولی این وسط تقصیر از مسئولینه که فقط فکر روز مرگین نه مدیریت و بفکر مردم بودن این واقعا جای خجالت داره و شرمساری برای پشت میز نشینان بیخیال

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید