مسؤولان استان، راه مغان شما را می‌خواند

http://uupload.ir/files/p08u_photo_2016-02-09_09-19-10.jpg

آزادلو : راه‌های مواصلاتی به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی و ضروری توسعه هر منطقه در هر حوزه به خصوص در بخش گردشگری نام برده می‌شود. به گونه‌ای که بیشتر کارشناسان بر این باورند در صورت نبود راه استاندارد، زمینه جذب گردشگر و توریست فراهم نمی‌شود.

بیشتر برنامه‌ریزان شهری در کل دنیا بر این باورند راه استاندارد یک پایه و اساس برای دست یافتن به توسعه مطلوب در بخش صنعتی، ورزشی، فرهنگی و گردشگری است. راه ارتباطی مناسب می‌تواند دروازه تمدن هر منطقه را به روی سایر شهرها و کشورها بگشاید و این همان معنی پیشرفت را تلقی می‌کند.

راه ارتباطی دشت مغان به اردبیل که مسیر ارتباطی سه شهرستان گرمی، بیله سوار و پارس‌آباد به مرکز استان است، واقعا وضعیت اسفناکی داشته و لازم است برای تغییر در این وضعیت راهکاری اندیشیده شود. راهی که علی رغم تردد روزانه صدها خودرو سنگین و هزاران خودرو سبک و نیمه‌سنگین به علت وجود پایانه مرزی در بیله‌سوار، بین‌المللی نبوده و نیازمند استانداردسازی است.

بخش‌هایی از این مسیر به خصوص از روستای برگ چایی تا شهر رضی، آسفالت به کلی نابود شده و تردد به‌سختی صورت می‌گیرد. موضوعی که روزانه صدها مسافر و راننده از آن اظهار گله‌مندی کرده و مکررا در رسانه‌ها اعلام شده، اما راه در حال احداث هنوز با سرعت لاک پشتی اجراء می‌شود.

این در حالی است که مسؤولان استان در طول چند سال اخیر اعتبارات هنگفتی برای پروژه‌های راه‌سازی جنوب و علی‌الخصوص مرکز استان اردبیل هزینه کرده‌اند. اعتبارات هنگفت برای چهاربانده کردن که تنها یک شهرستان را پوشش می‌دهد، حال آنکه شمال استان با وجود سه شهرستان، راه بین المللی بوده و راه مناسب در جذب گردشگر خارجی برای مرکز استان نیز موثر خواهد بود.

بیشتر مردم و کارشناسان علت مهاجرت بی‌رویه از روستاها و شهرهای شمالی در سال‌های اخیر را نبود راه ارتباطی مناسب عنوان کرده‌اند. به جرأت می‌توان گفت در صورت رفع آن می‌توان زمینه افزایش جمعیت روستائی و به  تبع آن افزایش تولید محصولات ارگانیک و فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان روستایی برنامه‌ریزی کرد.

در کنار این موضوع با توجه به ارتباط مستقیم گردشگری با راه ارتباطی، ظرفیت‌های عظیم خدادادی و بکر گردشگری شمال استان اردبیل بیشتر مورد توجه گردشگران قرار خواهد گرفت. قطعا تحول در وضعیت موجود در راه‌های شمال استان که شاهد تلفات و خسارات مالی و جانی زیادی در طول سال‌ها هستیم، به یک تغییر نگرش اساسی در مسؤولان استانی نیازمند است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، توسعه محورهای ارتباطی از مهمترین گام های توسعه هر منطقه است، به نحوی که سرمایه گذاری در این بخش به مثابه ظرفیت سازی برای بهره‌برداری از سایر ظرفیت‌های بالقوه موجود در مناطق به شمار می‌رود .استان اردبیل نیز به فراخور وجود شرایط ویژه و استثنایی در حوزه گردشگری، می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های این صنعت در کل کشور معرفی شود و باید این بخش مورد توجه قرار گیرد.

*************************

یادداشت از علی قاسمیان کردلر

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید