لزوم مشارکت مردم در طرح های توسعه شهر گرمی

http://uupload.ir/files/n9qf_photo_2017-07-11_09-54-12.jpg

آزادلو : عموما در توسعه شهرها دستگاه های اجرایی دولتی و نیمه دولتی تنها تعیین کننده نیستند و مشارکت مردم است که می تواند زمینه ساز ایجاد یک شهر توسعه یافته را به وجود بیاورد. حضور مردم در زیباسازی شهر یک موضوع مهم است که می توان در همه شهرهای توسعه یافته جهان و ایران به نقش متحول کننده آن پی برد.
اما با یک بررسی اجمالی در شهرهای استان اردبیل می توان نتیجه گرفت شهرسازی مشارکتی در جامعه ما در حال حاضر به طورعملی درحد بسیارکمرنگی وجود دارد. شهر گرمی علی رغم سابقه دیرینه و وجود مردم فرهنگ دوست و مهمان نواز، از این مهم فاصله اساسی داشته و کمتر در زمینه فرهنگ سازی مشارکت مردمی دستگاه های دولتی تلاش کرده اند.
در حال حاضر جایگاه مشارکت شهروندان در گرمی مغان در حد مطلوب نبوده و حس احساس تکلیف نسبت به شهر محل زندگی خود برانگیخته نشده است. مشارکتی که در همه حوزه ها از جلوگیری بر ریختن زباله در مناظر شهری تا گل کاری و درخت کاری محیط معابر منزل خود می تواند نقش مهمی در تغییر چهره مبلمان شهری ایفاء کند.

عوامل احساس برانگیز شناسایی شوند
شهروند اهل گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: برای استفاده از توان مردمی در آبادانی شهری ابتدا باید عوامل اصلی در جامعه که بر روی مشارکت تاثیر می گذارند، شناساسی شوند.
«جواد مهدی پور» افزود: با شناسایی این عوامل لازم است همه ظرفیت دستگاه ها با همراهی رسانه های ارتباط جمعی محلی و استانی برای القای نقش مهم مشارکت مردمی در توسعه شهری در میان اهالی بکار گرفته شود.
وی با بیان اینکه شهر ما از نظر مشارکت در شرایط مناسبی قرار ندارد، تصریح کرد: شاید یک سوی این موضوع به مردم ارتباط داشته باشد، اما بی شک کوتاهی و غفلت دستگاه ها به خصوص شورای شهر و شهرداری در استفاده از ابزارهای مشارکت نیز مطلوب نبوده است.
این شهروند اهل گرمی اضافه کرد: مسئولان بهتر است بنرهای خاص در میادین شهری نصب و راهکارهای ویژه مشارکت مردمی در رسانه ها ارائه کنند تا بعنوان نمونه مردم و بازاریان در رودخانه گرمی چایی که از مرکز شهر می گذرد، هیچگونه زباله و پسماندی نریزند.
مهدی پور به کوتاهی شهرداری در این زمینه اشاره کرد و گفت: گاها دیده می شود برخی محلات برای آسفالت ریزی و بهسازی معابر مبالغی تحت عنوان خودیاری و همیاری در اختیار شهرداری قرار می دهند، اما این نهاد به تعهد خود در زمان مشخص عمل نمی کند.

ضرورت استفاده از ظرفیت ریش سفیدان و رسانه ها
فرمانداری گرمی مغان گفت: عامل اصلی و تعیین کننده در افزایش میزان مشارکت مردمی در توسعه شهری، ریش سفیدان محلات و رسانه ها است که می توانند راه صحیح زندگی شهرنشینی را در جامعه ترویج دهند.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: با توجه به اینکه مشارکت مردمی در منطقه ما نهادینه نشده ، لازم است با تشکیل شوراهای محلات و برقراری ارتباط با مردم از این طریق، در افزایش مشارکت مردمی گام موثری برداشته شود.
وی با بیان اینکه همچنین شهرسازی مشارکتی که با حمایت دولت و آن هم مقطعی صورت می پذیرد تا حدودی موفق می شود، افزود: هر حوزه ای مردم مشارکت داشته باشد، قطعا خروجی بسیار بهتر خواهد بود و وابستگی به دولت در همه امور ناصحیح است.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: اعتبارات دولتی در همه بخش ها به خصوص در حوزه عمرانی در چند سال اخیر کاهش چشمگیری داشته است و تنها با بسنده کردن به این اعتبارات بدون حمایت مردم نمی توان انتظار توسعه داشت.
وی گفت: انتخابات شوراهای محله ها و توجه به سازمانهای غیردولتی فعال در حوزه های محیط زیست و آبادانی شهرها، نوید بخش آینده ای روشن و امیدوارکننده جهت تدوین مبانی نظری مشارکت شهروندان در شهر و شناسایی کردن عوامل نهادینه کننده مشارکت شهروندان است.وی در رابطه با زیختن زباله به داخل گرمی چایی گفت: ما بارها نسبت به لایروبی این رودخانه اقدام کرده و از مردم خواسته ایم از ریختن زباله در این محل خودداری کنند اما گاها برخی ها دوست ندارند شهر عاری از پسماند و انباشت زباله ها باشد و بدون توجه به لایروبی ها صورت گرفته نسبت به رهاسازی زباله اقدام می کنند.

به پیشنهادهای مردمی بها داده شود
رئیس شورای شهر گرمی نیز در این زمینه به همشهری گفت: یک موضوع مهم در ترغیب مردم به مشارکت برای آبادانی و توسعه شهری، بهاء دادن به ایده ها و پیگیری خواسته های مردمی از سوی دستگاه های دولتی است.
«ناصر شاهی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: در طول سالیان گذشته دستگاه ها و مسئولان کمتر به خواسته های مردمی و ایده های برخواسته از نخبگان عموم مردم اهمیت داده شده است و این باعث بی رغبتی مردم در قبال شهری که در آن زندگی می کنند، شده است.
وی با بیان اینکه بدون حضور مردم تلاش شهرداری برای آبادانی بی مفهوم است، تصریح کرد: اگر جمعیت ۲۵ هزار نفری روزانه بدون توجه به فرهنگ شهرنشینی نسبت به پخش زباله در سطح شهر اقدام کنند، کارکنان ۳۰ نفره شهرداری با تعداد دو برابر هم نمی توانند یک شهر عاری از زباله مهیا کنند.
رئیس شورای اسلامی گرمی بیان کرد: باید خود مردم امورات کنترل شهر را بدست بگیرند و ما برای تحقق این موضوع آماده هستیم با ریش سفیدان محلات نشستی داشته و امورات نگهداری معابر و زیباسازی را به خود محلات بکشانیم.
شاهی به نحوه ارتباط مسئولان با مردم اشاره کرد و گفت: یک راه اساسی برای افزایش مشارکت مردم در امورات توسعه شهرستان، ارتباط مناسب با مردم و ترغیب به تنظیف و زیباسازی و مشارکت در سایر امور توسط مسئولان دستگاه ها است.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

نوشته های جدید