بنویسیم گرمی، بخوانیم محروم ترین شهر استان

Image result for ‫شهر گرمی‬‎

آزادلو :در کنار محرومیت که در برخی از شهرستان های استان همچون خلخال و کوثر دیده می شود، شهرستان شمالی گرمی مغان نیز با این معضل اساسی دست و پنجه نرم می کند. شهرستان که به رغم جمعیت بالای ۷۵ هزار نفری و قدمت تاریخی آن، هنوز اهالی آن با مشکلات اساسی مواجه بوده و از اساسی ترین امکانات رفاهی محروم هستند.
طبق آما ۶۳ درصد از اهالی این شهرستان ساکن روستاهای بخش های مرکزی، انگوت و موران هستند. روستاهایی که از بیشتر امکانات همچون راه ارتباطی مناسب، آب شرب پایدار، گاز، اینترنت، آنتن دهی موبایل، ضعف پوشش شبکه های تلویزیونی از جمله آن هاست که برای رفع آن ها برخی حرکت هایی انجام شده اما هنوز شاخص تأمین این زیرساخت ها نسبت به سایر شهرستان ها در این منطقه پائین است.
در کنار محرومیت ریشه روستاهای شهرستان، شهرهای گرمی و انگوت با جمعیت بالای ۳۰ هزار نفری نیز از زیرساخت های لازم برای تأمین یک زندگی شهرنشینی برخوردار نیستند. خیابان و کوچه درست و حسابی دارند، پارک و تفرجگاه تفریحی و سیاحتی دارند و در نهایت شهری با مبلمان مناسب دارند. شاید مفهوم آن ها از محرومیت چیز دیگری باشد و نبود این امکانات ابتدایی را اصلا تاکنون تصور نکرده اند.

آمار بالای مهاجرت از گرمی طبیعی است
یکی از شهروندان اهل گرمی مغان در این زمینه به همشهری گفت: آمار بالای مهاجرت از شهرستان گرمی با توجه به نبود هیچ گونه زیرساخت اساسی برای زندگی کاملا طبیعی بوده و دور از انتظار نباید باشد.
کاظمی افزود: اهالی گرمی هیچ محلی برای تفریح فرزندان خود ندارند و این موضوع بارها گلایه مردم شهر گرمی را سبب شده است و با این وضعیت مسئولان مکررا به آمار بالای مهاجرت که در سایه غفلت از تأمین امکانات طبیعی است، اشاره می کنند.
وی با بیان اینکه این شهرستان در همه حوزه ها شاهد کمبودهایی است، افزود: در بخش فرهنگی و هنری هیچ محل خاصی برای حضور هنرمندان وجود ندارد و در بخش ورزشی نیز هیچ یک از باشگاه های موجود استاندارد نبوده و بیشتر رشته های ورزشی همچون شنا به دلیل نبود باشگاه مربوطه به کلی تعطیل است.
این شهروند اهل گرمی افزود: قطعا با امکانات موجود نمی توان مشکلات را به صورت ریشه ای حل کرد و لازم است مسئولان ارشد استانی و کشوری یکبار موضوع رفع مشکلات ساکنان این شهرستان را برای جلوگیری از خالی از سکنه شدن در دستور کار قرار دهند.
گرچه عمق محرومیت شهر گرمی آن چنان فجیع است که به این راحتی نمی توان آن را ریشه کن کرد. متأسفانه در ادوار گذشته مدیریت های شهری نتوانسته اند آنطور که باید و شاید گام مؤثری برای توسعه بردارند.

اولویت برای اشتغال زائی در گرمی
استاندار اردبیل گفت: شهرستان‌های خلخال و گرمی با توجه به اینکه جمعیت فعال این دو شهرستان به دلیل نبود فرصت‌های اشتغال مهاجرت می ‌کنند در اولویت ایجاد اشتغال قرار دارند.
«مجید خدابخش» با بیان اینکه لازم است زمینه‌های اشتغال‌زایی در این دو شهرستان مشخص شده و با برنامه منسجم پیاده شود، افزود: هر چند دستگاه دولتی نمی‌ تواند اشتغالزایی کند و صرفاً مجوز صادر خواهد کرد اما ایجاد شغل در این دو شهرستان و ارائه تسهیلات در اولویت است.
وی از انجام برنامه‌های دقیق و سنجیده برای جلوگیری از مهاجرت دراین مناطق خبر داد و گفت: علاوه بر این بخش خصوصی می ‌تواند شغل ایجاد کند و باید از ایجاد شغل توسط افرادی دیگر نیز حمایت کرد و در این حوزه می ‌توان تسهیلات ویژه‌ ای به مناطق کم برخوردار در نظر گرفت.
مقام عالی دولت در استان اردبیل بیان کرد: بی شک با هدف حمایت از اشتغال مناطق محروم تسهیلات اعطایی در شهرستان گرمی به مانند سرعین نخواهد بود و هر شهرستان متناسب با امکانات خود تسهیلات دریافت خواهد کرد.
خدابخش به ضرورت توجه به نمونه‌های موفق اشتغال‌زایی در سایر شهرستان‌ها تأکید کرد و افزود: لازم است برای اشتغال‌زایی برنامه‌های عملیاتی ارائه شود.

محرومیت گرمی، داستانی که تمامی ندارد
نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی گفت: محرومیت شهرستان گرمی یکی از تکراری ترین موضوعاتی است که بارها از طریق تریبون های مختلف به آن اشاره شده است.
«سیدحمایت میرزاده» اظهار کرد: همچنان مهم‌ ترین دغدغه مردم شهرستان محروم گرمی نبود فرصت اشتغال مناسب و گرفتاری زارعان، کارگران، کارکنان و محرومیت حاکم بر این منطقه است که زمینه مهاجرت بالا از این شهرستان را ایجاد کرده است.
وی به مشکلات موجود در سطح شهر گرمی اشاره کرد و افزود: نبود مبلمان مناسب شهری ، وضعیت اسفناک معابر اصلی و نبود کانال های مناسب برای هدایت آب های سطحی از عمده مشکلات گرمی است و معابر شهر گرمی از سال ها پیش به دلایل مختلفی با وضعیت نامناسبی مواجه بوده است.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با برنامه ریزی اشتباه توزیع اعتبارات شهری هچون گرمی در این ۳۸ سال فاقد بسیاری از امکانات شده به طوری که ما در گرمی نه چهارراه داریم و نه چراغ قرمز؛ زیرا شهرداری پولی ندارد که بخواهد بازگشایی انجام داده و چهارراهی را در این شهر احداث کند.
وی با بیان اینکه ۶۴ روستای گرمی با کمک چهارپایان آبرسانی می ‌شود، تصریح کرد: بسیاری از روستاهای این شهرستان محروم بعد از گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب با کمک چهارپایان آب زندگی روزمره خود را تأمین کرده و از آب بی‌ کیفیت استفاده می‌کنند.
میرزاده با بیان اینکه سال های اخیر اعتبارات دولتی به دستگاه های اجرایی افت چشمگیری داشته است، افزود: از این رو نمی توان به اعتبارات دولتی برای توسعه امید بست و در شرایط کنونی بهترین راه چاره مدیریت بی پولی است.
وی بر ضرورت تکمیل پروژه های ناتمام شهرستان تأکید کرد و گفت: پروژه های راکد موجود در شهرستان گرمی که با غفلت در سال های گذشته خاک می خورند، نیازمند توجه اساسی متولیان دارد و باید هرچه سریعتر تکمیل و به بهره برداری برسند.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۲ نظر

 1. بی نام گفت:

  گرمی رو شبیه بچه یتیمی میبینم
  هیچ سایه بزرگتری روسرش نیست ک هیچ هر رهگذری هم ی تیکه ازش ب غارت میبره

  ……………..

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. گرمیلی (مغان عاشیقی ) گفت:

  فعلا مهاجرت در روستاها بیشتر است و روستاهای مان خالی از سکنه شده اند و فقط چند پیر مرد و پیرزن باقی مانده است.
  وقتی به علت مهاجرت روستاییان بازار و کسب و کار به بی رونقی رسید مهاجرت از شهر بیشتر و بیشتر از قبل شده و شاهد خانه های خالی و مخروبه در شهرمان همانند روستاها خواهیم شد.
  و هیچ گاه مهاجرینی که شغل و مسکنی در شهرهای بزرگ پیدا کرده اند به این شهر برای زندگی باز نخواهند گشت و طبعات این امر دامن همه را خواهد گرفت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید