لزوم توسعه پروژه های جنگل کاری در گرمی

http://uupload.ir/files/w4dw_photo_2017-07-16_01-25-09.jpg

آزادلو : در سال های گذشته کمتر به مقوله غرس نهال و جنگ کاری در گرمی توجه شده است، اما برخی اقدامات انجام شده خروجی مطلوبی داشته است. ایرناواش نام کوهی مشرف بر ضلع جنوبی شهر گرمی است که بر بلندای آن پروژه جنگلکاری اجرا شده است و اکنون شاهد تبدیل این منطقه به یک جنگل وسیع هستیم.
خروجی پروژه ایرناواش که ۱۰ سال پیش انجام شده است، اکنون یک پارک جنگلی در آستانه راه اندازی است و این موضوع می تواند تجربه خوبی برای کاشت نهال های مختلف در حاشیه شهر گرمی باشد. اقدامی که در صورت اجرای آن در آینده تبدیل به جنگ های عظیم در حاشیه شهر و به تبع آن هدیه عظیم به نسل آینده باشد.

قطع درختان کهنسال جائز نیست
فرماندار گرمی مغان گفت: در روزهای گذشته به علت اجرای برخی عملیات های عمرانی تعدادی از درختان کهنسال در شهر گرمی توسط شهرداری قطع شد که اقدامی غیراصولی بوده و جائز نیست.
«ابراهیم امامی» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: قدمت بسیاری از درحتان سطح شهر گرمی بسیار بالا بوده و در اجرای پروژه های عمرانی قطع باید حفاظت از آن ها در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه توسعه جنگل کاری در ایرناواش سال هاست انجام نمی شود، افزود: کوه مشرف بر شهر گرمی یک ظرفیت برای گردشگری است که در صورت تجهیز این منطقه به امکانات تفریحی و معرفی شایسته از رسانه ها، به منطقه توریستی شهر گرمی تبدیل می شود.
مقام عالی دولت در گرمی مغان بیان کرد: در سال های گذشته برای کاشت درختان مثمر و غیرمثمر در این کوه اقدام خوبی صورت گرفته و اکنون شاهد به نتیجه رسیدن این حرکت هستیم و لازم است این اقدام در سال های پیش رو ادامه یابد.
وی بی توجهی به طبیعت را بی توجهی به نسل آینده دانست و افزود: با هرگونه غفلت و کوتاهی در زمینه حفاظت از محیط زیست برخورد خواهد شد و وظیفه انسانی ما تحویل صحیح طبیعت به آیندگان است.

سطح جنگل های شهرستان ۵ هزار هکتار است
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گرمی مغان گفت: سطح اراضی جنگل های این شهرستان از ۱۱۷ هزار هکتار اراضی ملی، ۵ هزار هکتار است که از این مقدار ۳ هزار در بخش مرکزی و موران و ۲ هزار در بخش انگوت واقع شده است.
« بدرزاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: پروژه جنگل کاری ۱۵ هکتاری ایرناواش در سال ۸۵ انجام شده و آب مورد نیاز این درختان از چاه ائل بلاغی چلک تأمین می شود که به دلیل نبود همکاری آب و فاضلاب شهر گرمی، مجبور به آبیاری با تانکرهای دستی هستیم.
وی با بیان اینکه آبرسانی به جنگ های ایرناواش اکنون با مشکل مواجه است، تصریح کرد: با توجه به گرمی هوا و نیاز اساسی درختان به تأمین آب مداوم، در صورت نبود همکاری دستگاه ها شاهد تلف شدن این درختان خواهیم بود.
این مقام مسئول بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۲ هزار اصله نهال میان اهالی برای توسعه فضای سبز توزیع و در کنار آن در حاشیه دریاچه گیلارلو اقدام به ایجاد ۴ هکتار جنگ کاری با ۲۵۰۰ اصله نهال مثمر و غیرمثمر کردیم.
وی با بیان اینکه از جنگل های موجود در کل شهرستان حفاظت و نگهداری می شود، افزود: در صورت لزوم جنگ های با قدمت بالا که مکررا توسط اکیپ های این نهاد نظارت می شوند، نسبت به آبیاری آن ها در فصول گرم سال اقدام می شود.

 • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)

نظر شما چیست؟

۳ نظر

 1. ممد2 GERMANY گفت:

  دردریاچه گیلارلو ۴تا یک بسته اند که انگار اونجا …..بوده متاسفانه هوایی اونجا را فروخت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محسن ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN گفت:

  کجای گیلارلو دزخت کاشتین ما که هز روز اونجایم چیزی ندیدم . دزوغ تو روز روشن .سبحان الله.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس ROMANIA گفت:

  اگراززمان ابگیری سدگیلارلوشهردارمحترم تابحال ۱۰درخت ودیگر ادارات درروزدرختکاری هر کدام ۲یا۳درخت کاشته بودندطبیعت انجاهم خیلی خوب می شدعلاوه برثواب خانواده شان ودیگرشهروندانازفصای بکر ودلنوازشانبخوبی استفاده می کردند

  Thumb up 0 Thumb down 0

نوشته های جدید