از قطره قطره آب استان حفاظت می کنم
از قطره قطره آب استان حفاظت می کنم
مدیرعامل آب منطقه ای استان اردبیل گفت: از روزی که مسئولیت خطیر آب استان اردبیل را بر عهده گرفتم، با خود عهد بستم از قطره قطره آب استان حفاظت کرده و به نحو مطلوبی آب استان را مدیریت کنم.

عباس جنگی مرنی به حمایت مسئولان ارشد استان اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای استان با حمایت استاندار اردبیل، مجمع نمایندگان استان و حمایت مسئولان ارشد وزارت نیرو، تمامی سعی و تلاش خود را برای به نتیجه رساندن پروژه های آبی بکار گرفته است.

وی با بیان ایننکه پس از سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به استان اردبیل و افتتاح طرح‌های آب استان، اقدامات مؤثری در راستای تأمین منابع مالی برای طرح‌ها انجام شده است، افزود: کلیه راه‌های ممکن برای تأمین مالی طرح‌های آب در دست پیگیری و اقدام است و بیش از ۳,۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار از طریق فاینانس داخلی برای طرح‌های شمال، مرکز و جنوب استان تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: با پرهیز از اقدامات مقطعی، ضرورت دارد مردم را نسبت به اقدامات خوب و اثربخش وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل و برنامه‌های حوزه آب در استان اردبیل بیشتر آشنا کنیم تا با تکیه بر گفتمان فرهنگی و شفافیت و صداقت و فعالیت شبانه روزی پرسنل خدوم صنعت آب در این حوزه بتوان، کارها و برنامه‌های آتی مدیریت پایدار منابع آب در استان را به شکل مطلوب به پیش برد.

جنگی مرنی به مشکلات و موانع پیش رو نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل محدودیت‌های مالی کنونی در کشور، شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برنامه ریزی و کوشش فراوانی کرده تا برای پروژه‌های آب استان از تمامی منابع مالی ممکن در کشور، تأمین اعتبار کند

پروژه های در دست آب منطقه ای استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از اجرای طرح آبرسانی به شهر اردبیل، احداث طرح آبرسانی و تصفیه خانه شهر خلخال، تکمیل سد مخزنی گیوی و شبکه آبیاری پایاب آن، اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای نمین و عنبران، تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سبلان در شهرستان مشگین شهر خبر داد.

جنگی مرنی تکمیل ساختمان سد عمارت در شهرستان گرمی، احداث سد عنبران در شهرستان نمین، مرمت و بهسازی شبکه آبیاری مغان و احداث شبکه آبیاری و زهکشی خدا آفرین در دشت مغان را از جمله طرح‌ها و پروژه‌های در حال احداث بخش آب استان اردبیل عنوان کرد.

وی به عملیات تعمیر، بازسازی و مرمت آب‌های گرم و سرد معدنی استان نیز اشاره کرد و افزود: با استفاده از فرصت تعطیلی مجتمع‌های آبگرم به دلیل مقابله با شیوع ویروس کرونا، اقدامات بسیار خوبی به منظور بازسازی و بهبود مجتمع‌های آبگرم استان اردبیل به ویژه در شهرستان‌های نیر، سرعین و مشگین شهر و همچنین توسعه فازهای جدید در برخی از آبگرم‌ها به عمل آمده است.

تامین اعتبارات پایاب سد گیوی از فاینانس داخلی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: طرح شبکه آبیاری پایاب سد گیوی تنها شبکه آبیاری در کشور است که منابع مالی آن از طریق فاینانس داخلی تأمین می‌شود.

وی افزود: برای تأمین مالی احداث شبکه آبیاری پایاب سد گیوی به میزان ۲۲۰ میلیارد تومان، تفاهم نامه‌ای فی مابین بانک‌های عامل و وزارت نیرو و استانداری اردبیل منعقد و پیمانکار ذی‌صلاح نیز انتخاب گردید و در منطقه در حال انجام عملیات اجرایی است.

جنگی افزود: با احداث شبکه آبیاری پایاب سد گیوی و بهره برداری از سد گیوی، آب کافی و مطمئن برای مصارف بخش‌های مختلف شهرستان کوثر تأمین خواهد شد و تلاش شده تأمین منابع مالی لازم از طریق فاینانس داخلی و شروع احداث شبکه آبیاری گیوی تامین شود و هم اکنون در منطقه شاهد شروع فرآیند حفاری برای تونل انتقال آب به شبکه پایاب هستیم.

تصویب طرح جامع تامین آب شرب استان

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: طرح جامع تامین آب شرب استان اردبیل در افق سال ۱۴۲۵ شمسی مطالعه، تدوین و مصوب شده است.

وی اظهار کرد: سند نیاز آب شرب استان اردبیل و تأمین آن در افق سال ۱۴۲۵ تهیه و تصویب شده است و مبنای عمل در استان می‌باشد و در این سند جامع، سعی شده است منابع مورد نیاز برای تأمین آب شرب در شهرها و روستاهای مختلف پیش‌بینی شود تا در سال‌های آینده به دور از کارهای سلیقه‌ای بر همین اساس تأمین منابع آب انجام شود.

مشارکت ۵ شرکت‌ خصوصی در احداث تصفیه‌خانه خلخال

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل از سرمایه گذاری شرکت‌های خصوصی در اجرای طرح تصفیه خانه خلخال خبر داد و بیان کرد: پنج شرکت بزرگ بخش خصوصی اجرای طرح تصفیه‌خانه آب شهر خلخال را عهده دار است و تاکنون ۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای این پروژه انجام شده که مشارکت شرکت آب منطقه‌ای استان در این زمینه مبلغ ۹۰ میلیارد ریال بوده است.

جنگی مرنی از تخصیص ۴۰ میلیارد ریالی به طرح تصفیه خانه خلخال در تابستان سال جاری خبر داد و افزود: علاوه بر اعتبارات هزینه شده در جهت تسهیل در عملیات اجرایی این پروژه از مجموع ۱۸۰ میلیارد ریال تسهیلات اعتباری منظور شده برای کمک به سرمایه‌گذار این طرح تاکنون ۱۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده و ۴۰ میلیارد ریال نیز تابستان امسال پرداخت خواهد شد.

وی تصفیه‌خانه خلخال را به عنوان یکی از طرح‌های مهم شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل معرفی کرد و گفت: تصفیه‌خانه خلخال با ظرفیت تصفیه ۶ میلیون مترمکعب آب در سال یکی از طرح‌های مهم و موفق شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل است که بر اساس برنامه و زمان‌بندی انجام شده در حال اجرای عملیات عمرانی است. ‌

توجه ویژه به پروژه های شمال استان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از تصویب و ابلاغ ۲۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات مالی مدیریت بحران کشور توسط هیات وزیران به منظور علاج بخشی و لایروبی سد انحرافی میل مغان در شمال استان خبر داد. 

عباس جنگی مرنی روز سه‌شنبه به خبرنگاران افزود: این اعتبار صرف علاج بخشی، لایروبی و مرمت سد انحرافی میل مغان و برداشت جزایر رسوبی و ترمیم مسیر جریان آب بر مجرای اصلی در رودخانه ارس به شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اختصاص می‌یابد.

وی اضافه‌کرد: سد انحرافی میل مغان از سال ۱۳۵۳ به صورت مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان مورد بهره‌برداری قرار گرفته و آب کشاورزی ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت مغان و آب شرب شهرستان‌های پارس‌آباد، اصلاندوز، بیله‌سوار و گرمی را تامین می‌نماید و نقش اساسی در رونق اقتصادی و صنعتی منطقه دارد.

پایاب خداآفرین، انقلاب در حوزه آبی استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در رابطه با شبکه آبیاری خداآفرین گفت: یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی واقع در شبکه آبیاری سد خداآفرین به زیرکشت رفته و تلاش می‌شود با تامین منابع مالی لازم و تکمیل عملیات اجرایی، سطح اراضی در حال بهره‌برداری این شبکه به ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار برسد.

جنگی با بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از اقدامات لازم در این شبکه انجام یافته تا پروژه در زمان معین به نتیجه برسد، افزود: با بهره‌برداری از این بخش هفت هزار هکتار از اراضی موجود در ناحیه اول و دوم عمرانی خداآفرین در فرصت مناسب زیرکشت خواهد رفت.

عمارت و تازه کند، سنبل سدهای استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: عملیات اجرایی سد عمارت گرمی مغان بعنوان بزرگترین سد استان اردبیل که از مدتی قبل متوقف شده بود، از سر گرفته شده و با تخصیص منابع مالی مالی شتاب می‌گیرد.

عباس جنگی مرنی روز پنجشنبه در بازدید از سد عمارت گرمی با اشاره به پیشرفت ۹۳ درصدی این سد اظهارداشت: بدنه سد و بسیاری از اقدامات لازم برای تکمیل این پروژه انجام گرفته و  با اختصاص منابع مالی جدید، روند تکمیل سد از روزهای آینده تسریع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به تاثیر بسیار مثبت این سد در توسعه و آبادانی منطقه بیان کرد: با تکمیل و بهره‌برداری از این سد بخش قابل توجهی از کمبود منابع آب در بخش‌های مختلف شرب و کشاورزی و صنعت در منطقه مرتفع خواهد شد.

مهندس عباس جنگی مرنی همچنین با تشریح اهداف اولیه طرح تصفیه خانه تازه کند انگوت گفت: مطالعات مرحله اول طرح تصفیه خانه آب شرب تازه کند براساس طرح مصوب جامع آب شرب استان اردبیل، قرار است تامین پایدار آب شرب و بهداشتی شهرهای انگوت ‌و زهرا و ۲۱۸ روستای شهرستان گرمی را با جمعیت حدود ۵۵ هزار نفر با برآورد جمعیت در افق ۱۴۲۵ تحت پوشش قرار دهد و پس از تصویب مطالعات فوق امکان برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: برای شبکه انتقال آب پایان دست تصفیه خانه تازه کند با ظرفیت ۳/۶۷ میلیون مترمکعب در سال ۴۵۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال و توزیع آب شرب لازم است که بیش از ۵۰ درصد آن از قبل احداث شده و موجود است و باقیمانده آن همزمان با احداث تصفیه خانه بایستی اجرا گردد

دریافت اعتبار مالی برای طرح های آبرسانی مشگین‌شهر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: آبرسانی مشگین‌شهر جزو طرح شهرهای دارای تنش آبی در کشور قرار گرفت و اولین اعتبار مالی از این محل دریافت شد.

وی افزود: برای اولین بار از سال ۱۳۶۹ که مطالعه و اجرای طرح آبرسانی مشگین‌شهر شروع شده تاکنون علاوه بر اینکه پرداخت هزینه‌های طرح آبرسانی مشگین‌شهر از ردیف اجرایی مختص خود انجام می‌شود، از محل طرح آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی و ارتقای کیفیت آب نیز تامین مالی خواهد شد.