از نماینده مجلس چه بخواهیم!
از نماینده مجلس چه بخواهیم!
مجلس شورای اسلامی که مطابق اصل ۶۲ قانون اساسی مشروعیت دارد، از ابتدا و از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران، مجلس در نگاه و در کلام مسئولین ارشد جمهوری اسلامی از رهبر انقلاب گرفته تا نویسندگان قانون اساسی،از هر گروه و طیف فکری، از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

مجلس شورای اسلامی که مطابق اصل ۶۲ قانون اساسی مشروعیت دارد، از ابتدا و از زمان تأسیس جمهوری اسلامی ایران، مجلس در نگاه و در کلام مسئولین ارشد جمهوری اسلامی از رهبر انقلاب گرفته تا نویسندگان قانون اساسی،از هر گروه و طیف فکری، از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.

در واقع طبق گفته رهبر فقید انقلاب، مجلس را در رأس همه امور قرار دارد و این یعنی اختیاراتی بسیار فراتر از هر دستگاه و قوه دیگر در نظام جمهوری اسلامی. اما این وظیفه خطیر علی رغم باور اشتباه عمومی در یک کلمه ساده قانون گذاری و نظارت برای مجلسی ها خلاصه می شود.

متاسفانه درجامعه ما شواهد و قرائن نشان می دهد که عده کثیری از مردم مخصوصاً درمناطق کوچک و محروم علم و اطلاع دقیقی از وظایف واختیارات مجلس و نمایندگان آن نداشته و به نماینده ی مجلس، همانند یک مسئول اجرایی نظیر فرماندار نگاه می کنند بر همین اساس توقع و انتظاراتی که از یک نماینده مجلس دارند که از یک فرماندار دارند.

این مهم باعث می شود که خواسته های نامشروع از نماینده ای که با رأی مردم راهی بهارستان شده است، افزایش یابد و فضایی برای قانون شکنی قانون گذار ایجاد می کند. نماینده اگر نتواند به این خواسته ها پاسخ دهد دیگر نماینده نخواهد بود و اگر بتواند پاسخ دهد یعنی شخصی که قانون می نویسد، خود قانون را لگد مال می کند.

اینگونه مسائل باعث می شود شهرهای کوچک روز به روز لباس زشت سیاست زدگی را بیشتر بر تن خود کند و رفته رفته با قانون اساسی فاصله بگیرد. اما سوال اینجاست از نماینده مجلس چه باید بخواهیم؟

فردی که برای سرمایه گذاری یک مجموعه خصوصی و یا یک کار اداری به یک دستگاهی مراجعه می کند و با پاسخ منفی آن هم بدون دلیل مواجه می شود، اینجاست که استفاده از توان و ظرفیت نظارتی نماینده می توان استفاده کرد.یا اینکه مشکلی برای یک بخشی از جامعه مشاهده می شود و در این صورت از نماینده بخواهیم موضوع را در مجلس برای تغییر رویه پیگیری کند و قطعا نماینده باید از ظرفیت و حدود اختیارات قانونی خود برای این منظور استفاده کند.

گرچه اصل لابی گری با توجه به وضعیت فعلی کشور به بدنه دستگاه ها نفوذ کرده است و نمی توان به این واقعیت دامن نزد و باید از توان لابی گری نماینده برای تأمین زیرساخت های حوزه انتخابیه نیز استفاده کند. اما این موضوع نباید فراگیر شده و از پیر و جوان و زن و مرد به دنبال استخدام و وام و سایر موضوعات غیر مرتبط حتی آسفالت ریزی به دنبال وکیل مردم در بهارستان باشیم.

  • نویسنده : علی قاسمیان