اقدامات حاج ولی در فرصت ۸۰ روزه
اقدامات حاج ولی در فرصت ۸۰ روزه
هشتاد روز فرصت بسیار کمی برای بهبود شرایطی که گرمی مغان با آن دست و پنجه نرم می کند است.

شروع فعالیت مجلس یازدهم و به تبع آن آغاز دومین دور نمایندگی ولی اسماعیلی همراه با حرکت های جهادی نماینده انقلابی بوده و گرچه هنوز بسیاری از تلاش های وی به چشم دیده نمی شود، اما قطع و یقین در آینده نه چندان دور شاهد برکات این پیگیری ها خواهیم بود.

اقدامات صورت گرفته در حوزه آب شهرستان

نماینده مردم مغان در مجلس شورای اسلامی در جلسات و گفتگوهای متعدد از حق آبه استان اردبیل دفاع کرده است.

ولی اسماعیلی در گفتگویی عنوان کرد: حق آبه استان اردبیل از رود ارس عملی نشده وتوافق فقط روی کاغذ مانده و تامین آب شُرب و کشاورزی استان از مطالبات و اولویتهای نمایندگان است.

‏وی افزود: آب سد بزرگ عمارت باتوجه به قانون رضایت‌مندی اهالی مبدا سد وجلوگیری از بحران اجتماعی بایستی به گرمی و بخش‌های موران، انگوت و مرکزی تخصیص پیدا کند.

نماینده مغان در مجلس همچنین از آغاز مجدد عملیات تکمیل سد عمارت خبر داد و گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از طریق بنیاد مستضعفان و وزارت نیرو برای تکمیل سد عمارت اختصاص یافته و الباقی اعتبار مورد نیاز را نیز با رایزنی اخذ خواهم کرد.

وی با بیان اینکه برای سد عمارت گرمی مغان تاکنون ۳۸۰ میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: اکنون این سد ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اتمام آن در تامین آب شرب منطقه بسیار حائز اهمیت است.

اسماعیلی در رابطه با سد تازه کند نیز گفت: برای احداث تصفیه‌خانه و خط انتقال اصلی و شبکه توزیع آب این شهر حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال نیاز است و برای تامین اعتبار مالی لازم این پروژه در حال رایزنی هستیم.

وی با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه آب شرب در پایین دست سد تازه‌کند احداث خواهد شد، افزود: با استفاده از فاینانس داخلی و استفاده از ظرفیت مالی بانک رفاه به مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و بنیاد علوی به مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال تصفیه‌خانه آب شرب در پایین دست سد تازه‌کند انگوت احداث می‌شود.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه با احداث این تصفیه‌خانه مشکل آب شرب روستاها و ۲ شهر شهرستان گرمی از جمله روستاهای بخش انگوت مرتفع خواهد شد، گفت: تامین آب شرب مناطق مختلف شهری و روستایی منطقه از اهداف اصلی ایجاد این تصفیه‌خانه خواهد بود.

وی همچنین از پیگیری‌های استاندار و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تکمیل پروژه‌های بخش آب شهرستان گرمی قدردانی کرد و از آمادگی خود برای حل مشکلات آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان خبر داد.

پیگیری جدی منطقه آزاد

ایجاد معبر مرزی از محدوده شهرستان گرمی مغان و همچنین به بار نشستن موضوع منطقه آزاد موضوع دیگری است که ولی اسماعیلی پیگیر تحقق آن است. چندی پیش نماینده گرمی به همراه بدری نماینده اردبیل با اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تصویب لایحه مناطق آزاد استان اردبیل، این بار دو نماینده استان جلسه حضوری با دکتر بانک دبیر شورای عالی  مناطق آزاد کشور و معاونین مربوطه برگزار نمودند.

در این جلسه دکتر بانک قول پیگیری جدی و حمایت همه جانبه مدیران مناطق آزاد در خصوص تصویب نهایی این لایحه را دادند. در صورت تصویب این لایحه فرصت استثنایی برای استفاده از ظرفیت مناطق مرزی برای شهرستان گرمی مغان در جهت سرمایه گذاری داخلی و خارجی مهیا خواهد شد.

گمرک و خط ریلی در گرمی قطعی است

نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: ایجاد یک واحد گمرکی در مرز جمهوری آذربایجان و احداث خط ریلی در امتداد خط‌آهن استان اردبیل در محدوده شهرستان گرمی قطعی است و هم‌اکنون رایزنی در خصوص مکان‌یابی احداث گمرک در محدوده مرزی شهرستان گرمی با جمهوری آذربایجان جریان دارد.

ولی اسماعیلی با اشاره به پیگیری مطالبه ایجاد یک واحد گمرکی در شهرستان گرمی گفت: در دوره مجلس هشتم نیز پیگیری بازگشایی گمرک قدیمی در منطقه آزادلو شهرستان گرمی انجام شد ولی با وجود موافقت ایران، ایجاد این واحد گمرکی در محل تعیین شده به علت مخالف جمهوری آذربایجان متوقف ماند.

وی بیان کرد: از نخستین روزهای مجلس یازدهم پیگیر این مطالبه بحق مردم شهرستان گرمی بودم و با پیگیری به عمل آمده در وزارت خارجه، طرف آذری نیز موافقت خود را با ایجاد گمرک در محدوده مرزهای شهرستان گرمی اعلام کرد.

رییس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای همسایه و اکو همچنین ایجاد گمرک، تصویب منطقه آزاد و نیز اتصال به خط ریلی داخلی و بین‌المللی را بهترین راه توسعه منطقه و خروج شهرستان گرمی از بن‌بست فعلی دانست و تاکید کرد: باید مرزی بودن شهرستان گرمی را به فرصت و ظرفیتی برای توسعه این منطقه تبدیل کنیم.

وی همچنین با اشاره به طی مراحل نهایی خط آهن میانه ـ اردبیل و احتمال افتتاح آن در سال آینده گفت: این خط ریلی بدون اتصال به منطقه مغان و از آن طریق وصل به خطوط ریلی جمهوری آذربایجان ابتر و ناقص خواهد بود.

اسماعیلی، توقف خط ریلی اردبیل در مرکز استان را بدون توجیه اقتصادی و به معنای در بن‌بست قرار گرفتن این طرح بزرگ سرمایه‌گذاری دانست و اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و مسوولان استان اردبیل ادامه این خط ریلی تا منطقه مغان را برای توسعه حمل و نقل کالا و مسافر در داخل کشور و به سمت روسیه، کشورهای منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان لازم و ضروری می‌دانند.

وی بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار است عملیات اجرایی ۲۰ کیلومتر از راه‌آهن اردبیل ـ مغان در هفته دولت امسال کلنگ‌‍زنی شود و این خط ریلی با گذر از منطقه ارشق شهرستان مشگین‌شهر، شهرستان گرمی، شهرستان بیله‌سوار و شهرستان پارس‌آباد به خطوط ریلی جمهوری آذربایجان وصل شده و در مسیر هر کدام از شهرستان‌های شمال استان اردبیل، دارای ایستگاه‌های ثابت خواهد بود.

نشست های نماینده گرمی مغان در مجلس با مقامات کشوری

در طول دو ماه گذشته ولی اسماعیلی با تعداد زیادی از مقامات کشوری برای جذب اعتبار و پروژه برای توسعه شهرستان گرمی مغان دیدار و رایزنی داشته که به گوشه ای از آن ها اشاره می شود.

جلسه با مدیر بنیاد مسکن کل کشور و بررسی چگونگی بازبینی طرح‌های هادی روستاها و تامین اعتبار برای روستاهای گردشگری

جلسه با وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و پیگیری تکمیل پروژه رینگ آسفالت گیلارلو و تامین اعتبار موزه گرمی و موزه عشایر

جلسه با معاون رئیس جمهور دکتر نوبخت و بررسی تخصیص اعتبارات راه‌های موصلاتی گرمی و اعتبارت سد تازه کند و عمارت و همچنین بررسی تامین اعتبار شروع راه آهن اردبیل به مغان

جلسه با رئیس بنیاد شهید جهت پیگیری بحث بیمه خانواده شهدا و  تلاش برای حل مشکل بیمه دی، پرداخت مبالغی از بدهی دولت به بنیاد شهید، پیگیری حقوق جانبازان زیر ۲۵ درصد، تامین ۳۰ هزار مسکن تا پایان سال

نشست مهم با سرپرست وزارت صمت و اخذ دستور وزیر به سازمان ایمیدرو جهت بررسی احداث کارخانه قطعه سازی خودرو با شرکت بنیاد مستضعفان،  اخذ دستور مبنی استقرار مسئول اداره شهرکهای صنعتی در گرمی و تحویل خودرو و اخذ اعتبار بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان برای تکمیل ناحیه صنعتی انگوت

جلسه با دکتر شمس معاون پیگیریهای ویژه رئیس جمهور و اخذ دستور برای تسریع در اخذ مصوبه شهرستان شدن بزرگترین بخش استان ( بخش انگوت) به شهرستان انگوت اخذ گردید.

نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه دیدارهای مهم خود جلسه‌ مهمی با دکتر امیری معاون رییس جمهور برگزار و به توافقاتی در خصوص ادامه همکاری و حل مشکلات معیشتی و اقتصادی و مهار گرانی‌های اخیر  و کمر شکن که مردم را به ستوه آورده موضوعات مهم شهرستان گرمی مغان دست یافت.

گام توسعه گرمی اینبار در اردبیل

چندی پیش نیز نماینده گرمی مغان در مجلس با حضور مدیر عامل بنیاد علوی ، استاندار محترم ، فرماندار محترم و ۱۳ نفر از  مدیران کل  استان را برای ادامه توسعه گرمی جلسه ی در استانداری اردبیل مختص توسعه گرمی تشکیل داد.

در این جلسه مقرر شد با آورده بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان بنیاد علوی و همین مبلغ توسط، دستگاههای ذی ربط موارد ذیل انجام پذیرد. همچنین نوسازی مدارس ۱۰ مدرسه، و تحویل ۴ مدرسه، تامین آب دریاچه گیلالو کمک بنیاد دو و نیم میلیارد تومان و تکمیل زمین چمن مصنوعی گرمی و تکمیل سالن انی یک و نیم میلیارد تومان از دیگر مصوبات جلسه بود.

شرکت در تکمیل تصفیه خانه سد تازه کند و تکمیل شبکه آبرسانی به مبلغ ۷۰ میلیارد تومان در بازه زمانی سه ساله، کمک به مجموعه شهرداری بند ساحلی،  پارک هلال احمر ۳ میلیارد تومان، اختصاص دو میلیارد تومان برای راه های روستایی، بند آبی محله اله درق و تبدیل آن به مجموعه گردشکری دو میلیارد تومان، کمک به زیر ساختهای ناحیه صنعتی گرمی و انگوت و همچنین احداث مرکز جامع سلامت ۱۰۰۰ متری در بخش انگوت با اعتبار ۸ میلیارد تومان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

کمک های دیگر نظیر کتابخانه عمومی گرمی، بهره برداری از مجموعه گیلالو ، احداث کشت و صنعت و مطالعه احداث کارخانه تبدیلی،  مطالعه شبکه فاضلاب شهرک ولیعصر و شهر انگوت ، سدهای معیشتی، کمک به بنیاد مسکن برای اتمام طرحها ۲ میلیارد تومان، کمک برای تامین آب شرب روستاها و شهر گرمی قریب به چهار میلیارد تومان و کمک به نهاد های فرهنگی و تبلیغی مساجد محور پیرو تاکید امام جمعه محترم حاج آقا صفری از دیگر برکات این نشست بود.

گره چهارراه بدست حاج ولی باز شد

گره بازگشایی چهارراه گرمی بعد از ده سال به دست حاج ولی گشوده شد. بعد از کش و قوس های فراوان و عدم پیشرفت فیزیکی مطلوب، عملیات اجرایی پروژه بازگشایی چهارراه گرمی، شرکت کوثر بعنوان مجری و پیمانکار این پروژه خلع ید و شهرداری گرمی خود وارد عمل می شود.

نماینده مردم گرمی که در دوره نمایندگی مجلس هشتم کلنگ این پروژه را زمین زده بود، چند روز پیش با اعلام این مطلب از فعال شدن پروژه چهارراه شهر گرمی خبر داد و گفت: مجموعه مدیریتی گرمی اعم از نماینه مردم و فرماندار از اجرای این پروژه حمایت می کند.