بیش از ۴۴۰ هزار تن گندم در استان اردبیل تولید شد
بیش از ۴۴۰ هزار تن گندم در استان اردبیل تولید شد
معاون مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل گفت: خرید تضمینی گندم از کشاورزان این استان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۴۴۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت برداشت شود.

عارف رنجبر روز دوشنبه در جلسه هماهنگی خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خلخال افزود: گندم مازاد بر نیاز کشاورزان گندم‌کار استان امسال در بیش از ۴۴ مرکز عملیات خرید گندم و کلزای زارعان خریداری می‌شود.

وی افزایش ۴۷ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته را گامی در راستای حمایت دولت از کشاورزان ذکر کرد و  گفت: سال گذشته هر کیلوگرم گندم به قیمت ۱۷ هزار ریال خریداری می‌شد ولی امسال به نرخ ۲۵ هزار ریال با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید خریداری می‌شود.

وی بیان‌کرد: طرح ملی خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس برنامه زمان‌بندی شده جریان دارد و مبلغ گندم خریداری شده از کشاورزان استان اردبیل پس از ثبت میزان خرید در سامانه مرتبط به صورت متمرکز از طریق بانک عامل به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

معاون مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل همچنین با اشاره به وجود ۳۵۰ هزار تن ظرفیت ذخیره گندم در انبارها و سیلوهای استان گفت: محدودیتی برای ذخیره گندم مازاد کشاورزان استان وجود ندارد و محصول خریداری شده به نزدیک‌ترین انبار منتقل می‌شود.

او با اشاره به ادامه ممنوعیت خروج گندم تولیدی از استان اردبیل به سایر مناطق کشور اضافه‌کرد: برای خروج محموله‌های گندم خریداری شده از استان به شرط خرید بالاتر از نرخ دولتی تضمینی مجوز موردی قابل رصد مبداء و مقصد محموله به خریداران صادر می‌شود.

رنجبر از آموزش مجازی عوامل خرید تضمینی گندم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز خرید برای تامین سلامت عمومی جامعه خبر داد و افزود: هم‌اکنون ۱۲۰ نفر نیروی آموزش دیده در استان در عملیات کیفیت‌سنجی، خرید و تحویل گندم فعالیت می‌کنند.

او اظهارداشت: برداشت گندم از مزارع دیم و آبی منطقه مغان و خرید محصول استحصالی کشاورزان مناطق گرمسیری شمال و خرید همزمان گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان اردبیل آغاز شده است.

معاون مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل افزود: از این تعداد ۴۰ مرکز برای خرید گندم اختصاص یافته و چهار مرکز نیز مخصوص کلزاکاران است تا بعد از برداشت محصول آن را تحویل مراکز خرید دهند.

وی نرخ تضمینی خرید گندم را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کلزا را ۴ هزار و ۶۶۰ تومان ذکر کرد و گفت: بیشترین محصول غله و دانه‌های روغنی در شمال استان اردبیل برداشت می‌شود.

برزگر اظهارداشت: علاوه بر غله شرکت تعاون روستایی نیز اقدام به خرید محصولات کشاورزان به ویژه در مناطق روستایی و دورافتاده می‌کند که در این زمینه نیز امسال با همکاری همدیگر تلاش بر خرید بموقع و رضایت‌بخش از زارعانی است که در یک سال اخیر محصول مناسبی را عرضه کردند.

وی به کشاورزان توصیه کرد از برداشت زودهنگام محصول جلوگیری کرده و با رطوبت تعریف شده محصول را عرضه کنند تا مشکلی در فرآیند خرید در مراکز به وجود نیاید.

وی ثبت اطلاعات کشاورزان را در سامانه جامع پهنه‌بندی با هدف فروش محصولات یادآور شد و بیان‌کرد: امیدواریم با آرامش در سال زراعی جاری عملیات برداشت و جمع‌آوری محصول انجام شده و ما نیز به موقع بتوانیم بهای گندم خریداری شده و سایر محصولات زراعی را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه منطقه نیمه‌گرمسیری خورش‌رستم خلخال نخستین منطقه در جنوب استان اردبیل است که برداشت گندم در آن بزودی آغاز خواهد شد، اظهارداشت: مقدمات کار برای خرید تضمینی گندم کشاورزان در مرکز خرید هشجین مرکز بخش خورش‌رستم فراهم شده است.

حسن روحی ، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: امسال در سطح ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل محصول گندم کشت شده و برداشت این محصول از مزارع دیم و آبی شمال استان در شهرستان‌ بیله‌سوار آغاز شده و با ادامه برداشت گندم در سایر مناطق استان پیش‌بینی می‌شود ۴۴۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول در سال جاری برداشت شود.