توسعه اماکن فرهنگی، نیاز شمال استان
توسعه اماکن فرهنگی، نیاز شمال استان
جود زیرساخت های فرهنگی به خصوص در مناطق مرزی کشور یکی از موضوعات مهم و قابل توجهی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وجود زیرساخت های فرهنگی به خصوص در مناطق مرزی کشور یکی از موضوعات مهم و قابل توجهی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استان اردبیل نیز به فراخور وجود بالای ۳۵۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و پیشینه تاریخی و فرهنگی، آنطور که باید و شاید در این زمینه توسعه نداشته و حرف های زیادی برای گفتن ندارد.

وجود تنها پایانه مرزی این استان در دشت مغان، بر اهمیت توسعه بخش فرهنگی شهرستان های شمالی استان اردبیل می افزاید. با این توضیح که روزانه صدها و هزاران مسافر خارجی از این شهرها بازدید و یا عبور می کنند و بر این اساس لازمه نشان دادن فرهنگ صحیح ایرانی اسلامی، توسعه زیرساخت های فرهنگی در این مناطق است.

دشت مغان در نوک تهاجم فرهنگی قرار دارد

کارشناس مسائل فرهنگی می گوید: هر سه شهرستان گرمی، بیله سوار و پارس آباد در نقطه مرزی قرار داشته و علاوه بر حضور هزاران مسافر خارجی در این شهرستان ها، تأثیرپذیری فرهنگی نیز از کشور همسایه دارند.

«فرید نریمانی» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: شبکه های کشور مقابل به راحتی از آنتن های خانگی مرزنشینان این منطقه دریافت می شود و با شرایط توصیف شده تقویت زیرساخت های فرهنگی برای جلوگیری از نفوذ فرهنگ خارجی ضروری است.

وی با بیان اینکه دولت باید برای توسعه زیرساخت های فرهنگی شمال استان اردبیل بیشتر توجه کند، تصریح می کند: ایجاد یک مجتمع جامع فرهنگی و در کنار آن توسعه اماکن هنری همچون سینما در این شهرستان و ترغیب مردم به پرشور کردن آن ها، علاوه بر جلوگیری از نفوذ فرهنگ خارجی، کمک بزرگی به نمود برجسته فرهنگ ایرانی به مسافران خارجی می شود.

این کارشناس مسائلب فرهنگی مشکل اصلی در حوزه فرهنگی را نبود برنامه ریزی صحیح از سوی متولیان دانست و می گوید: ایجاد سینما در شهرستان گرمی و بیله سوار و همچنین افزایش فعالیت سینما انقلاب شهرستان پارس آباد از مطالبه بحق اهالی شمال استان است.

نریمانی استفاده از ظرفیت های توسعه فرهنگی با کمترین هزینه را راهکاری برای عبور از خلاء موجود دانست و می افزاید: در بخش هنری استفاده از سینما سیار و در سایر بخش های ایجاد نمایشگاه های موقت عرضه محصولات فرهنگی و هنری تولید بومی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

راه درستی در حوزه فرهنگ برداشته نشده است

یکی از اهالی پارس آباد در این زمینه به همشهری می گوید: وضعیت موجود در سطح استان و بخصوص دشت مغان نشان می دهد راه درستی برای توسعه فرهنگی انتخاب نشده و اکنون مشکلات زیادی را در این بخش شاهد هستیم.

«سجاد غفارنژاد» اظهار می کند: توسعه بخش فرهنگ نیازمند زیرساخت و ایجاد شرایط مناسب برای فرهنگ دوستان و هنرمندان است که اگر بررسی کنیم وضع فعلی موجود در شهرستان های شمالی فاصله زیادی با آنچه که برای پیشرفت این بخش لازم است و آنچه که اکنون وجود دارد، داریم.

وی با اشاره بر ظرفیت های موجود در شهرستان های شمالی، تصریح می کند: شهرستان مرزی بیله سوار با توجه به قرارگیری پایانه بین المللی در آن، نیازمند توسعه فرهنگی به روش های مختلف با زیرساخت هایی که بتواند هویت ایرانی اسلامی را نشان دهد، است.

این شهروند اهل دشت مغان با بیان اینکه مسئولان برنامه ای برای استفاده از ظرفیت های موجود نیز ندارند، اضافه می کند: یکی از موضوعات مهمی که باید مورد توجه دستگاه های متولی امور فرهنگی قرار بگیرد، استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود برای پای کار کشیدن جوانان است.

مغان، نیازمند یک مجتمع جامع فرهنگی

توسعه بخش فرهنگی و هنری مغان با توجه به مرزی بودن و قرارگیری در نوک تهاجم فرهنگی یکی از موضوعات اساسی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. رئیس شورای فرهنگ عمومی گرمی مغان معتقد است با توجه به کمبود زیرساخت های فرهنگی، احداث یک مجتمع فرهنگی برای برگزاری مراسمات و جشنواره های مختلف ضروری است.

«حجت الاسلام یدالله صفری» در گفت و گو با همشهری اظهار می کند: از دغدغه های بحق و مهم اهالی مغان احداث یک مجتمع فرهنگی مذهبی برای برگزاری انواع مراسمات بزرگ منطقه ای در آن است و نبود این مهم باعث شده بسیاری از مراسمات آنطور که باید و شاید در سطح ملی معرفی نشود.

وی با بیان اینکه از سوی مقامات ارشد استانی و کشوری پیگیر احداث چنین مجموعه ای هستیم، می افزاید: با شروع فعالیت مجموعه فرهنگی بزرگ در شهرهای شمالی استان و در کنار آن توجه به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی و تعمیم آن به بخش هنری با استفاده از هنرمندان، گام بزرگی برای توسعه فرهنگی برداشته خواهد شد.

امام جمعه گرمی مغان بیان می کند: بسیاری از برنامه های فرهنگی انجام شده در این شهرستان و منطقه که ریشه تاریخی برای مردم دارد، قابلیت تبدیل به جشنواره و یا مراسمات ملی را دارد اما تاکنون در نبود زیرساخت های فرهنگی این قابلیت های بالفعل، نتوانسته به بالقوه تبدیل شود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری)